TANZANIA

Safari w Serengeti, Ngorongoro i Tarangire
+ Wielka Migracja + Zanzibar

14 dni

Dlaczego z nami? Opis wyprawy Dzień po dniu

Galeria Cena i terminy

Sprawdź dostępność

Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji


Dlaczego z nami? Co nas wyróżnia?

 • 3 parki narodowe ze ścisłej światowej czołówki

 • 2 super-przygody z mnóstwem atrakcji w zaledwie 14 dni

 • Kwintesencja Wielkiej Migracji: Latem docieramy do rzeki Mara, zimą koncentrujemy się na południowym Serengeti

 • Komfortowe warunki. Niemal wszystkie noce w miejscach o standardzie na poziomie 4 gwiazdek, oprócz jednej nocy w (bardzo ładnej) lodży 3-gwiazdkowej. Na Zanzibarze mieszkamy w 4-gwiazdkowym ośrodku wczasowym o doskonałej renomie, z prywatną plażą.

 • Uczestnicy Wielkiej Migracji lecą na Zanzibar prosto z Serengeti: zamiast powrotu samochodem ze skraju parku do lotniska Kilimandżaro, przelot na wyspę małym samolotem z lotniska w parku. Bezpiecznie, szybko i wygodnie.

 • Mała grupa, składająca się z maksymalnie 12 uczestników. W takich warunkach masz lepszy kontakt z przewodnikiem a Twoje uwagi i oczekiwania będą zawsze zauważone

 • Najlepsi przewodnicy. Podczas safari, oprócz doświadczonego, polskojęzycznego lidera, jest z nami doskonały i przesympatyczny przewodnik-tropiciel, dobrze mówiący po angielsku, świetnie orientujący się na afrykańskiej sawannie

powrót do góry strony

Opis wyprawy

Nie trzeba być wielkim wielbicielem dzikich zwierząt, aby czuć się podekscytowanym i oszołomionym w samym środku ich największego na świecie skupiska. Wszystko dookoła nie pozwala Ci zapomnieć, że jesteś tu tylko gościem, który poza bezpiecznym azylem wozu terenowego, zapewne nie przeżyłby nawet dnia. Na szczęście towarzyszący nam przewodnik-tropiciel chętnie wprowadzi Cię w panujące na sawannie reguły, odpowiadając kompetentnie na niemal każde zadane pytanie. Oprócz wszelkiej maści drapieżnych ssaków, wielkich słoni, krokodyli, hipopotamów; tysięcy zebr, bawołów i antylop; strusi, nosorożców i wielu wielu innych; czeka Cię bliskie spotkanie z Masajami w ich wiosce, które na pewno pozostanie niezapomniane. Z afrykańskich równin przeniesiemy się na rajski Zanzibar, z arcypięknymi plażami z najwyższej półki oraz unikalną mieszanką kulturową – trudno nie zapałać ciepłym uczuciem do tego wyjątkowego miejsca. Wyrusz z nami na tę wyprawę, która ogromem atrakcji zaspokoi największy podróżniczy głód.

powrót do góry strony

Dzień po dniu

DZIEŃ 1: WYLOT Z POLSKI

Wylot z Warszawy do Tanzanii.

DZIEŃ 2: MOSHI

Lądowanie na lotnisku Kilimandżaro. Transfer do Moshi, zakwaterowanie w ładnym 4* hotelu. Spotkanie organizacyjne z pilotem, wspólna kolacja.

CZĘŚĆ I: SAFARI, DZIEŃ 2 – 9

Kliknij w mapę, aby powiększyć

DZIEŃ 3: WODOSPAD MATERUNI, ARUSHA

Całodzienna wyprawa do Wodospadu Materuni. Zaczniemy od przejazdu samochodem na skraj Parku Narodowego Kilimandżaro, do gęstych lasów tropikalnych u podnóża Góry. Wycieczka jest miłym wstępem do safari i daje możliwość poznania znacznie bardziej zalesionych i górzystych rejonów, stojących w kontraście do rozległych równin Serengeti. Po niedługiej wędrówce czeka nas spotkanie z 70-metrowym Materuni Falls. Wracając odwiedzimy miejscową wioskę, gdzie lokalni mieszkańcy przybliżą nam tajniki ekologicznej uprawy kawy, lubiącej wilgotne zbocza Kilimandżaro. Powrót i obiad w naszej ulubionej lokalnej restauracji. Po niej przejazd do hotelu w Arushy, aby skrócić nam drogę do PN Tarangire następnego dnia. Po drodze zatrzymamy się przy Cmentarzu Wygnańców Polskich, którzy do ówczesnej Tanganiki dotarli za sprawą Armii Andersa

DZIEŃ 4: PARK NARODOWY TARANGIRE

Po śniadaniu wsiądziemy do kultowych samochodów terenowych Toyota Land Cruiser, po czym ruszymy do Parku Narodowego Tarangire. Znakiem rozpoznawczym tego parku są stada słoni, żyrafy i strusie wędrujące pośród baobabów i akacji. Jeśli dopisze nam szczęście, staniemy oko w oko z dzikim, kilkutonowym słoniem, który pozwoli nam przyjrzeć się sobie z odległości zaledwie kilku metrów – Tarangire to bodajże jedyne miejsce na świecie, gdzie dzikie słonie nie stronią od ludzi. Oczywiście spotkanie geparda czy lwa też nie należy tu do rzadkości. Po południu dotrzemy do komfortowej lodży w rejonie Parku Narodowego Manyara, gdzie czekać będzie na nas kolacja.

DZIEŃ 5 – 8: PARK NARODOWY SERENGETI I KALDERA NGORONGORO

GRUPA Z WIELKĄ MIGRACJĄ

DZIEŃ 5: NGORONGORO

Kolejnym przystankiem jest Ngorongoro, miejsce kultowe wśród entuzjastów afrykańskiej przyrody. To właśnie w tym rezerwacie kręcone były najwspanialsze filmy przyrodnicze o Afryce. Jego centralnym punktem jest jedna z największych kalder świata o powierzchni 260 km kwadratowych i głębokości 600 m. Ruszymy na jej dno, gdzie zamieszkuje najgęstsza na Ziemi populacja drapieżnych ssaków. Nagromadzenie zwierząt w Ngorongoro jest wręcz nieprawdopodobne: lwy, hieny, bawoły, słonie i hipopotamy przeplatają się z zebrami, wszelkiej maści antylopami i kolorowym ptactwem. W rejonie krateru znajduje się niejedna wioska, zamieszkała przez fascynujący afrykański lud, Masajów – to co u nich sfotografujesz stanie się dla Ciebie wspaniałą podróżniczą pamiątką. Popołudniu ruszymy w dalszą drogę, przekraczając bramę Serengeti, aż do komfortowej lodży safari w centrum parku. Tam dobra kolacja i nocleg w dwuosobowych namiotach mieszkalnych wielkości bungalowu, z wysokim sufitem, oświetleniem, umeblowaniem, drewnianą podłogą, tarasem, dużymi łóżkami oraz własną łazienką z toaletą, ciepłą wodą i prysznicem (patrz galeria).

DZIEŃ 6 – 7: SERENGETI

O poranku obudzimy się w samym środku jednego z największych obszarów chronionych świata, na potężnej równinie Parku Narodowego Serengeti*. W ciągu dwóch dni ujrzymy tu tysiące egzotycznych zwierząt, przyzwyczajonych do obecności wozów terenowych, zachowujących się zupełnie swobodnie w swoim naturalnym środowisku. Będą liczne bliskie spotkania z przedstawicielami kultowych gatunków, takimi jak: lwy, słonie, nosorożce, żyrafy, hipopotamy, lamparty, gepardy, hieny, szakale, krokodyle i wiele innych. Oczywiście nie zabraknie stałej obecności niezliczonej ilości zwierząt kopytnych: bawołów, gazeli, zebr i impali.

W ramach Wielkiej Migracji udamy się albo na północ parku, w kierunku rzeki Mara (LIP-SIE) albo na południe (GRU-LUT). Naszym celem jest obserwacja niewiarygodnych rozmiarów stad, składających się w większości z gnu oraz niewielkiej ilości zebr, często spełniających rolę przewodniczek dla zagubionych antylop. Każdy z sezonów Wielkiej Migracji jest na swój sposób ciekawy. Na północy parku zwierzęta przekraczają rzekę Mara, a na ich drodze niejednokrotnie staje im głodny krokodyl albo rozgniewany hipopotam. Z kolei na południu, dzięki bezkresnym równinom, można zaobserwować tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy osobników na raz – robi to ogromne wrażenie i przekłada się na wspaniałe fotograficzne pamiątki. Noclegi podczas wielkiej migracji w dalszym ciągu w doskonałych lodżach safari, takich samych jak w centrum Serengeti

*Dla chętnych możliwość lotu balonem wcześnie rano dnia 6.

DZIEŃ 8: ZANZIBAR

Krótki przejazd na pas startowy w centrum parku, skąd specjalnym samolotem udamy się prosto na Zanzibar: bezpośrednio, bezpiecznie i bardzo wygodnie.

GRUPA BEZ WIELKIEJ MIGRACJI:

DZIEŃ 5 – 6: SERENGETI

Z lodży ruszymy w kierunku jednego z największych obszarów chronionych świata, potężnej równiny Parku Narodowego Serengeti*. Ujrzymy tu tysiące egzotycznych zwierząt, które, przyzwyczajone do obecności wozów terenowych, zachowują się zupełnie swobodnie w swoim naturalnym środowisku. Będą liczne bliskie spotkania z przedstawicielami kultowych gatunków, takimi jak: lwy, słonie, nosorożce, żyrafy, hipopotamy, lamparty, gepardy, hieny, szakale, krokodyle i wiele innych. Oczywiście nie zabraknie stałej obecności niezliczonej ilości zwierząt kopytnych: bawołów, gazeli, zebr i impali. Nocować będziemy w samym sercu parku, w dwuosobowych namiotach mieszkalnych wielkości bungalowu, z wysokim sufitem, oświetleniem, umeblowaniem, drewnianą podłogą, tarasem, dużymi łóżkami oraz własną łazienką z toaletą, ciepłą wodą i prysznicem (patrz galeria).

*Dla chętnych możliwość lotu balonem wcześnie rano dnia 6.

DZIEŃ 7: NGORONGORO

Kolejnym przystankiem jest Ngorongoro, miejsce kultowe wśród entuzjastów afrykańskiej przyrody. To właśnie w tym rezerwacie kręcone były najwspanialsze filmy przyrodnicze o Afryce. Jego centralnym punktem jest jedna z największych kalder świata o powierzchni 260 km kwadratowych i głębokości 600 m. Ruszymy na jej dno, gdzie zamieszkuje najgęstsza na Ziemi populacja drapieżnych ssaków. Nagromadzenie zwierząt w Ngorongoro jest wręcz nieprawdopodobne: lwy, hieny, bawoły, słonie i hipopotamy przeplatają się z zebrami, wszelkiej maści antylopami i kolorowym ptactwem. Ngorongoro to też miejsce, w którym możesz spotkać się z fascynującym afrykańskim ludem – Masajami. Jeśli tylko wyrażą zgodę, wejdziemy do ich wioski, a to co tam sfotografujesz stanie się dla Ciebie wspaniałą podróżniczą pamiątką. Po dniu pełnym wrażeń wrócimy do lodży na nocleg.

DZIEŃ 8: NGORONGORO – ZANZIBAR

Powoli opuszczamy rejony safari, aby wrócić na lotnisko Kilimandżaro. Stamtąd udajemy się samolotem na Zanzibar.

.

CZĘŚĆ II: ZANZIBAR, DZIEŃ 8 – 13

Kliknij w mapę, aby powiększyć

C.d. DNIA 8: WSCHODNIE WYBRZEŻE

Przylot do miasta Zanzibar. Stamtąd krótki przejazd na wschodnie wybrzeże wyspy, gdzie znajdują się jedne z najcudowniejszych plaż świata. Zakwaterowanie w wysokiej klasy ośrodku wypoczynkowym z basenem i prywatną plażą – tu w ogóle nie ma tłoku, za to piasek i woda są odzwierciedleniem plażowego ideału. To miejsce sprosta gustom nawet najbardziej wybrednego turysty: rajskie otoczenie, wspaniałe owoce morza, cisza, pełna intymność. Nocleg w komfortowym bungalowie nad samym brzegiem oceanu.

DZIEŃ 9: WSCHODNIE WYBRZEŻE

Plażowanie, dla chętnych możliwość skorzystania z masażu, wyprawy snorklingowej, nurkowej, a nawet rybackiej albo zabawy na skuterach wodnych.

DZIEŃ 10: KAMIENNE MIASTO, WYSPA WIĘZIENNA

Przejazd do magicznego Kamiennego Miasta, zabytkowej części stolicy wyspy, gdzie zderza się 5 zupełnie różnych kultur: chrześcijańska, muzułmańska, hinduska i lokalna, z tanzańskiego interioru, a nawet masajska. Ten tygiel wspaniale odwzorowuje się w tutejszej architekturze i ogólnym klimacie miasta. Z portu przy Stone Town wyruszymy łodzią motorową na pobliską Prison Island, czyli Wyspę Więzienną, gdzie niegdyś więziono niepokornych niewolników z Zanzibaru. Obecnie największą atrakcją wyspy jest liczna populacja żółwi gigantów, z których wiele liczy sobie 100 lat i więcej. Po powrocie odwiedzimy jeszcze mrożące krew w żyłach muzeum niewolnictwa Old Slave Market. Na koniec zakupy: na naszych celownikach są sklepiki z pamiątkami, jubilerzy handlujący tanzanitem, lokalny, tętniący życiem targ – idealne miejsca aby zaopatrzyć się we wszelkiej maści souveniry. Wieczorem kolacja z widokiem na ocean i miasto skąpane w świetle zachodzącego słońca.

DZIEŃ 11 – 12: WSCHODNIE WYBRZEŻE / FARMA PRZYPRAW, SIEROCINIEC DLA ZWIERZĄT

Możliwość plażowania i oddawania się słonecznym kąpielom, a także aktywnego spędzania czasu, korzystając z proponowanych przez nas wycieczek. Pierwsza z nich to wizyta na największej farmie przypraw na wyspie (czas przejazdu: ca. 0,5 godz.). Tam czeka Cię prawdziwa uczta dla zmysłów i kilka małych, acz miłych niespodzianek. Druga to Cheetah’s Rock – sierociniec dla dzikich zwierząt, w tym geparda i hien. To miejsce robi duże wrażenie na zwiedzających, onieśmielonych tak bliskim obcowaniem z budzącymi grozę drapieżnikami. O zwierzęta się tutaj dba, nie są one w żaden sposób męczone.

DZIEŃ 13: STONE TOWN, DAR ES SALAM, POWRÓT*

Ostatnie plażowanie, dla chętnych czas wolny w Stone Town. Po południu przeprawa komfortowym katamaranem** do Dar Es Salaam. Wylot do Polski.

DZIEŃ 14: PRZYLOT DO WARSZAWY

*Dla chętnych możliwość przedłużenia pobytu na Zanzibarze

**Tylko jeżeli lot powrotny rozpoczyna się w Dar Es Salaam (możliwy również z Zanzibaru)

powrót do góry strony


Cena i terminy

Z Wielką Migracją

Cena wyprawy:
3490 PLN + 3690 USD + przelot*

Terminy:
20.lipca – 02.sierpnia, 2024
03.sierpnia – 16.sierpnia, 2024
17.sierpnia – 30.sierpnia, 2024
28.grudnia – 10.stycznia, 2025 (dopłata 270 USD)

19.stycznia – 01.lutego, 2025 (dopłata 190 USD)
02.lutego – 15.lutego, 2025 (dopłata 190 USD)
16.lutego – 01.marca, 2025 (dopłata 190 USD)
29.czerwca – 12.lipca, 2025
13.lipca – 26.lipca, 2025
27.lipca – 09.sierpnia, 2025
10.sierpnia – 23.sierpnia, 2025
28.grudnia – 10.stycznia, 2026 (dopłata 270 USD)

 


Bez Wielkiej Migracji

Cena wyprawy:
2990 PLN + 3190 USD + przelot*

Terminy:
20.lipca – 02.sierpnia, 2024
03.sierpnia – 16.sierpnia, 2024
17.sierpnia – 30.sierpnia, 2024
28.grudnia – 10.stycznia, 2025 (dopłata 80 USD)

19.stycznia – 01.lutego, 2025
02.lutego – 15.lutego, 2025
16.lutego – 01.marca, 2025
29.czerwca – 12.lipca, 2025
13.lipca – 26.lipca, 2025
27.lipca – 09.sierpnia, 2025
10.sierpnia – 23.sierpnia, 2025
28.grudnia – 10.stycznia, 2026 (dopłata 80 USD)

 


Publikacja terminów na kolejny okres: 07.01.2025 r.


Cena zawiera:

 • Cały transport wynikający z programu oprócz przelotu Warszawa – Kilimandżaro / Dar es Salaam lub Zanzibar – Warszawa
 • Przeloty wewnętrzne:
 • Serengeti – Zanzibar (dla grupy z Wielką Migracją)
 • Kilimandżaro – Zanzibar (dla grupy bez Wielkiej Migracji)
 • Safari w Parkach Narodowych Serengeti, Tarangire i Ngorongoro
 • Trekking do wodospadu Materuni pod Kilimandżaro + Coffee Tour i lunch w lokalnej wiosce
 • Podczas całej wyprawy: doświadczonego, polskojęzycznego lidera
 • Pełne ubezpieczenie KL + NNW + OC + bagaż
 • Nocleg w Moshi w wysoko ocenianym, 4-gwiazdkowym hotelu z widokiem na Kilimandżaro
 • Przed rozpoczęciem safari nocleg w Arusha w komfortowej, wysoko ocenianej lodży
 • Podczas safari:
 • Transport w niezawodnych Toyota Land Cruiser z całkowicie podnoszonym dachem. Niezależny fotel z podłokietnikami, przy oknie, dla każdego uczestnika + lodówka i gniazdko elektryczne
 • 4 Noclegi w wysoko ocenianej, komfortowej lodży safari: dwuosobowe bungalowy z wysokim sufitem, oświetleniem, umeblowaniem, dużymi łóżkami oraz własną łazienką z toaletą, ciepłą wodą i prysznicem (standard odpowiadający ok. 4 gwiazdkom).
 • Noclegi grupy z Wielką Migracją: 1x w rejonie Ngorongoro, 1x w centralnym Serengeti, 2x w północnym lub południowym Serengeti
 • Noclegi grupy bez Wielkiej Migracji: 2x w rejonie Ngorongoro, 2x w centralnym Serengeti
 • Doskonałego lokalnego przewodnika-tropiciela
 • Wszystkie opłaty związane z pobytem w parkach i rezerwatach
 • Pełne wyżywienie
 • Podczas pobytu na Zanzibarze
 • 5 Noclegów w butikowym, wysoko ocenianym, 4-gwiazdkowym ośrodku, w doskonałym zakątku wyspy, z basenem, dobrą restauracją i bezpośrednim dostępem do płaskiej, piaszczystej plaży. Pokoje 2-os. z łazienką.
 • Transport z/do lotniska oraz na drugą stronę wyspy prywatnym, klimatyzowanym busem.
 • Transport komfortowym katamaranem w klasie business (tylko jeżeli lot powrotny rozpoczyna się w Dar Es Salaam)
 • Śniadania

Cena nie zawiera:

 • Opłaty wizowej (50 USD)
 • Obowiązkowych napiwków
 • Atrakcji dodatkowych (lot balonem, Cheetah’s Rock, dzień 9.) i nie uwzględnionych w programie
 • Biletów wstępu do atrakcji turystycznych (ok. 15 USD)
 • Obiadokolacji w Moshi (dzień 2. i 3.) oraz wyżywienia na Zanzibarze z wyjątkiem wszystkich śniadań**

**Żywimy się w polecanych, lokalnych restauracjach.

* Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu.


Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?


  Pola oznaczone * są wymagane