MEKSYK

+ Gwatemala + Belize

18 dni

Dlaczego z nami? Opis wyprawy Dzień po dniu

Galeria Cena i terminy Sprawdź dostępność

Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji


Dlaczego z nami? Co nas wyróżnia?

 • Barwne obchody Dia de los Muertos, podczas których zobaczysz kolorowe cmentarze przystrojone kwiatami i świecami, oferendas – ołtarzyki dla zmarłych bliskich, pan de muerto – „chleb zmarłego”, papel picado – kolorowe wycinanki z papieru oraz inne dekoracje w postaci zabawnych czaszek i kościotrupów, które mają być przypomnieniem o śmierci, a także o życiu.
 • Wiele atrakcji poza ubitym szlakiem. Dzięki wypracowanej przez lata znajomości odwiedzanych rejonów, zobaczysz autentyczne, wyjątkowe i mało turystyczne miejsca, których często nie mają w ofercie inne agencje.
 • Mała grupa, składająca się z maksymalnie 12 uczestników. Dzięki temu sprawniej się przemieszczamy, a co za tym idzie – jesteśmy w stanie więcej zobaczyć. W takich warunkach masz też lepszy kontakt z pilotem a Twoje uwagi i oczekiwania są zawsze zauważane.
  .
 • Wygodny transport. Zapewniamy naprawdę komfortowe warunki przemieszczania się, unikamy nocnych przejazdów. Odcinek z Oaxaca do Tuxtla Gutierrez pokonujemy samolotem.
 • Doświadczony lider o bardzo dobrej znajomości kraju i języka hiszpańskiego. Z nami nie ruszysz w podróż z pilotem, który pierwszy raz odwiedza Meksyk, Gwatemalę i Belize…
 • Wysokiej klasy hotele: starannie dobrane, butikowe, wysoko oceniane, w dogodnej lokalizacji, o standardzie 3* i 4*
 • Lokalna gastronomia: przemyślana, różnorodna, pyszna, bezpieczna.
powrót do góry strony

Opis wyprawy

Obchody Día de los Muertos w Meksyku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stały się jednym z symboli kraju. Na całym świecie Meksyk kojarzony jest głównie z kolorowymi czaszkami oraz Catriną – wesołą satyrą na śmierć ubraną w wystawną suknię, z ozdobnym kapeluszem i mocnym makijażem, który stał się niezwykle popularny podczas Dnia Zmarlych. Niemniej ten szczególny czas to dla Meksykanów przede wszystkim wspomnienie zmarłych bliskich, których dusze według dawnych wierzeń wracają w tym czasie na Ziemię. Na tę okazję tworzą dla swoich zmarłych kolorowe ołtarze, bogato przyozdobione kwiatami, owocami, kadzidełkami, fotografiami przebywających w zaświatach bliskich oraz szkieletami. Na nich kładą ulubione przedmioty zmarłego, słodki chleb „Pan de muerto” oraz cukrowe czaszki „Calaveras de azucar”, co ma zachęcić dusze krewnych do odwiedzania rodzinnego domu. Ulice, domy i restauracje udekorowane są kolorowymi wycinankami – papel picado, najczęściej z wizerunkami czaszek, kościotrupów i catrin.
Podczas naszej wyprawy zobaczymy te wyjątkowe obchody celebrowane w tradycyjny sposób, nie mający wiele wspólnego z paradą pokazaną w filmie „Spectre” o przygodach Jamesa Bonda. Odwiedzimy barwny cmentarz w Oaxca, przystrojony mnóstwem kwiatów i świec, będziemy uczestniczyć w kolorowych pochodach związanych ze Świętem Zmarłych, a może nawet zatańczymy danse macabre z La Catriną. Ponadto zobaczymy jedne z najważniejszych miejsc kultu Majów i Azteków – sławne piramidy w Teotihuacan, malownicze ruiny Monte Alban, ruiny dziedzictwa Pakala Wielkiego w Palenque, ukryte w dżungli świątynie w Tikal czy też zaliczaną do nowych cudów świata piramidę Kukulkana w Chichen Itza. Będziemy również mogli podziwiać piękną kolonialną architekturę z czasów hiszpańskiej konkwisty, zobaczymy jedno z najstarszych i największych na świecie drzew oraz skamieniały wodospad, wykąpiemy się w błękitnych kaskadach Agua Azul oraz odpoczniemy na rajskich plażach Belize i Jukatanu. Zapraszamy!

powrót do góry strony

Dzień po dniu

Kliknij w mapę, aby powiększyć

 

DZIEŃ 1: WYLOT DO MEKSYKU
Wylot z Warszawy, przylot na lotnisko w Mexico City wieczorem. Transfer do hotelu. Nocleg.

DZIEŃ 2: MÉXICO CITY
Zwiedzanie stolicy Meksyku rozpoczniemy od historycznego centrum wpisanego na listę UNESCO. Zobaczymy największy plac Ameryki Łacińskiej – Zocalo, Katedrę Metropolitalną, Templo Mayor czyli ruiny Wielkiej Świątyni Azteków oraz Pałac Narodowy ze słynnymi malowidłami Diego Riviery, po czym udamy się na zasłużony lunch. Wczesnym popołudniem pojedziemy wzdłuż sławnej alei Paseo de la Reforma do Muzeum Antropologii. Przed zachodem słońca polecamy odwiedzić wieżowiec Torre Latinoamericana, skąd rozpościera się panorama miasta. Wieczorem warto udać się na spacer do Placu Garibaldiego, słynącego z muzyków mariachi i dobrej zabawy.

DZIEŃ 3: TEOTIHUACÁN
Całodniowa wycieczka do piramid Teotihuacán – jednego z najważniejszych ośrodków politycznych i kulturowych Mezoameryki, którego założyciele do dzisiaj nie są nam znani. Zwiedzimy między innymi Piramidę Słońca i Księżyca, Aleję Zmarłych, Cytadelę, Świątynię Pierzastego Węża, a także dowiemy się co można wyprodukować z agawy i czym się różni tequila od mezcalu. Po drodze odwiedzimy Plac Trzech Kultur oraz Bazylikę Matki Boskiej z Guadalupe w Meksyku, jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych katolicyzmu. Po południu wrócimy do miasta. Wieczorem, o ile będą chęci, zasiądziemy na trybunach walk Lucha Libre, czyli meksykańskiego wrestlingu, który naprawdę warto zobaczyć! Nocleg w Mexico City.

DZIEŃ 4: COYOCAN, XOCHIMILCO
Pierwszy przystanek przy UNAM – Autonomicznym Uniwersytecie Narodowym Meksyku, którego kampus w 2007 r. wpisano na Listę UNESCO. Następnie udamy się do artystycznej dzielnicy Coyocan, gdzie w niebieskim Casa Azul zamieszkiwała kontrowersyjna para malarzy – Frida Kahlo i Diego Rivera . Po lunchu czeka nas rejs kolorową gondolą trajinera po Xochimilco , gdzie zobaczyć można pozostałości słynnych chinampas , nazywanych przez konkwistadorów pływającymi ogrodami. Były to sztucznie tworzone wysepki, na których uprawiano ziemię, jednocześnie utrzymując równowagę ekosystemu, w którym je zbudowano. Dzięki temu uzyskiwano obszary ziemi nadające się pod uprawę. Po południu pojedziemy do Oaxaca (ok. 5h). Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

DZIEŃ 5: OAXACA – OBCHODY DÍA DE LOS MUERTOS
Rano pojedziemy (ok. 2h) do skamieniałego wodospadu Hierve el Agua , gdzie udamy się na malowniczy trekking. Chętni będą mogli wykąpać się w naturalnych basenach z zapierającymi dech widokami. W drodze powrotnej do hotelu zatrzymamy się przy olbrzymim drzewie z Tule. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy procesję z okazji Día de los Muertos. Wieczorem udamy się na nalokalny cmentarz, gdzie oprócz morza płonących świec zobaczymy rodzinne „biesiady” Meksykanów przy grobach ich bliskich. Nocleg w Oaxaca.

DZIEŃ 6: OAXCA: MONTE ALBAN – PRZELOT DO SAN CRISTOBAL DE LAS CASAS
Rano udamy się do Monte Alban, czyli Białej Góry, by zobaczyć ruiny miasta Zapoteków i Misteków. Powstało ono około V w. p.n.e. i było ważnym ośrodkiem kulturowym i religijnym Mezoameryki. Transfer na lotnisko w Oaxaca, skąd polecimy do Tuxtla Gutierrez. Godzinny przejazd do San Cristobal de las Casas. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

DZIEŃ 7: SAN CRISTOBAL DE LAS CASAS:  INDIAŃSKIE WIOSKI
Przejazd do wiosek San Lorenzo Zinacantan (ok. 0,5 h) i San Juan Chamula(ok. 0,5 h), zamieszkanych przez majańskie plemiona Tzotzil. Zobaczymy, jak mieszka i z czego żyje typowa indiańska rodzina, a przy odrobinie szczęścia będziemy świadkami prekolumbijskich obrzędów odbywających się w tutejszym kościele. Powrót do miasta i spacer po kolorowych uliczkach San Cristobal de las Casas, podczas którego zobaczymy Zocalo, XVI-wieczną Katedrę, piękny kościół Santo Domingo z ozdobną fasadą oraz targ z oryginalnym indiańskim rękodziełem.

* Fakultatywnie można udać się na wycieczkę do Kanionu Sumidero, gdzie podczas rejsu (ok. 1,5 h) podziwiać można niesamowite formacje skalne oraz przy odrobinie szczęścia zobaczyć różne egzotyczne zwierzęta, jak np. krokodyle, małpy i rajskie ptaki. Koszt wycieczki to ok.15 USD/osobę.

DZIEŃ 8: PALENQUE
Z samego rana ruszymy do malowniczych, otoczonych bujną roślinnością ruin Majów w Palenque(ok. 5-6 h). Odwiedzimy m.in. PałacGrupę Krzyża oraz Świątynię Inskrypcji, pod którą odnaleziono grobowiec Pakala Wielkiego. Po drodze schłodzimy się w błękitnych kaskadach Agua Azul oraz zobaczymy wodospad Misol-ha. Nocleg w Palenque.

DZIEŃ 9: FLORES
Rano przejazd do Flores(ok. 6h), uroczego miasteczka-wyspy w północnej Gwatemali. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, który przeznaczyć można na relaks w basenie czy zakup ciekawych i niedrogich pamiątek. Można także popływać kajakami po jeziorze Peten-Itza, drugim co do wielkości w Gwatemali. Wieczorem udamy się na bulwar, gdzie miejscowi rozkładają stragany z lokalnymi przysmakami i spróbujemy Margarity w jednej z klimatycznych knajpek.

DZIEŃ 10: TIKAL
O świcie ruszamy do ruin miasta Tikal(ok. 1 h), niegdyś jednej z najpotężniejszych stolic Majów. Wraz z lokalnym przewodnikiem będziemy szukać ukrytych w gęstej dżungli piramid schodkowych ze świątyniami, mając wrażenie jakbyśmy odkrywali je na nowo. Poznamy również niektóre występujące tu rośliny i zwierzęta. Tikal zamieszkuje kilkadziesiąt różnych gatunków ssaków, gadów i ptaków. Strefa archeologiczna wraz z otaczającym ją parkiem narodowym wpisana jest na listę UNESCO. Po południu powrót do Flores, czas wolny.

DZIEŃ 11: CAYE CAULKER
Wcześnie rano ruszamy do Belize, gdzie 60% ludności jest czarnoskóra i mówi biegle po angielsku. Przejazd do Belize City (ok. 5h), skąd szybką łodzią popłyniemy (ok. 45 minut) na Caye Caulker, niewielką wyspę koralową Morza Karaibskiego, gdzie czas jakby wolniej płynie. Czas wolny. Wieczorem chętni mogą pobawić się w rytmie punta i reggae oraz spróbować belizeńskiego rumu.

DZIEŃ 12: CAYE CAULKER
Dzień przeznaczony na odpoczynekplażowanie. Możesz również skorzystać z atrakcji oferowanych przez lokalne biura, na przykład snorkelowania, czyli tak zwanego nurkowania z ABC : maską, płetwami i rurką; nurkowania, całodniowej wycieczki na Blue Hole – wielkiej studni krasowej o głębokości 124 i szerokości 300 metrów otoczonej rafą koralową oraz innych miejsc do snorkelowania z rekinami, żółwiami, płaszczkami i całym mnóstwem kolorowych ryb. Możesz także udać się z lokalnym rybakiem na  połów ryb, z których potem zaprzyjaźniona restauracja przyrządzi Ci pyszną kolację.

DZIEŃ 13: BELIZE CITY – BACALAR – VALLADOLID
Wczesnym rankiem wracamy łodzią (ok. 45 minut) do Belize City, skąd udamy się (ok. 3h) do Bacalar  w Meksyku. Tam, udamy się na rejs po malowniczej lagunie. Po lunchu kontynuujemy podróż do hotelu w Valladolid (ok. 3-4h). Przyjazd na miejsce w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie, nocleg.

DZIEŃ 14: CHICHEN ITZÁ – TULUM – WYBRZEŻE JUKATANU
Po śniadaniu wyruszamy do Chichen Itzá(ok. 2,5 h), prekolumbijskiego miasta Majów, a następnie Tolteków. Niegdyś był to najważniejszy ośrodek religijny na Jukatanie, dziś najczęściej odwiedzany obiekt w tym rejonie, wpisany na listę UNESCO. Wśród najsławniejszych budowli znajduje się El Castillo – Piramida Kukulkana, uznana w 2007 r. za jeden z nowych siedmiu cudów świata. Inne to: Caracol – obserwatorium astronomiczne, Świątynia WojownikówDom Mniszek i Kościół z pięknymi płaskorzeźbami oraz największe w całej Mezoameryce boisko do gry w pelotę. W drodze powrotnej schłodzimy się w krystalicznie czystych i przyjemnie chłodnych wodach studni krasowej – Cenoty Samula . Przejazd do Tulum , gdzie zobaczymy niewielkie ruiny miasta Majów – Zama, leżące nad samym morzem i służące niegdyś jako port dla pobliskiego miasta Coba. Na ich terenie, oprócz zabytkowych budowli, znajdują się schody prowadzące na …plażę. Czas na kąpiel i odpoczynek! Dalszy przejazd do jednej z nadmorskich miejscowości Półwyspu Jukatan.

DZIEŃ 15 – 16: WYBRZEŻE JUKATANU
Odpoczynek na rajskich plażach Jukatanu, delektowanie się margaritą, mohito i innymi orzeźwiającymi drinkami.

DZIEŃ 17: CANCÚN, POWRÓT
Przejazd na lotnisko w Cancún (ok. 1,5h), skąd udamy się w podróż powrotną do Polski.

DZIEŃ 18: WARSZAWA
Lądowanie na Okęciu.

powrót do góry strony


Cena i terminy

28.października – 14.listopada, 2020 (z obchodami Wszystkich Świętych)
06.lutego – 23.lutego, 2021
28.października – 14.listopada, 2021
(z obchodami Wszystkich Świętych)

Następna aktualizacja terminarza: 31.12.2020 r.

Cena: 3990 PLN + 1490 USD + przelot* Warszawa – Mexico City / Cancun – Warszawa

Cena zawiera:

 • Cały transport wynikający z programu
 • Przelot z Oaxaca do Tuxtla Gutierrez
 • Noclegi w wysoko ocenianych, butikowych hotelach, o standardzie 3 i 4*, pokoje 2-osobowe z łazienką
 • Wszystkie śniadania
 • Opiekę polskojęzycznego, doświadczonego pilota świetnie znającego odwiedzane kraje
 • lokalnego przewodnika w muzeum antropologii, Palenque, Tikal i Chichen Itzá
 • Ubezpieczenie KL + NNW + OC + bagaż

Cena nie zawiera:

 • Biletów wstępu
 • Opłat granicznych
 • Dodatkowych atrakcji (np. wycieczka do Kanionu Sumidero, snorkeling, parki tematyczne na Jukatanie)
 • Wyżywienia z wyjątkiem wyżej wymienionego
 • Napiwków

Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu. Z Polski wylatujesz wspólnie z pozostałymi uczestnikami.

Staramy się wybierać loty jak najkorzystniejsze cenowo, z możliwie jak najkrótszymi przesiadkami.
Kliknij tu, aby zorientować się w dzisiejszej cenie przelotu.


Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?


Pola oznaczone * są wymagane