MEKSYK

Dziedzictwo Indian i kolonii
Pośród wspaniałej przyrody

18 dni

Dlaczego z nami? Opis wyprawy Dzień po dniu

Galeria Cena i terminy

Sprawdź dostępność

Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji


Dlaczego z nami? Co nas wyróżnia?

 • Wiele atrakcji poza ubitym szlakiem. Dzięki wypracowanej przez lata znajomości odwiedzanych rejonów, zobaczysz autentyczne, wyjątkowe i mało turystyczne miejsca, których często nie mają w ofercie inne agencje.

 • Wysokiej klasy hotele: starannie dobrane, butikowe, wysoko oceniane, w dogodnej lokalizacji, o standardzie 3* i 4*

 • Wygodny transport. Zapewniamy naprawdę komfortowe warunki przemieszczania się, unikamy nocnych przejazdów. Najdłuższy odcinek na trasie pokonujemy samolotem.

 • Mała grupa, składająca się z maksymalnie 12 uczestników. Dzięki temu sprawniej się przemieszczamy, a co za tym idzie – jesteśmy w stanie więcej zobaczyć. W takich warunkach masz też lepszy kontakt z pilotem a Twoje uwagi i oczekiwania są zawsze zauważane.

 • Doświadczony lider o bardzo dobrej znajomości kraju i języka hiszpańskiego.

 • Lokalna gastronomia: przemyślana, różnorodna, pyszna, bezpieczna.

 • Jesienią barwne obchody meksykańskiego Święta Zmarłych, czyli Día de los Muertos, podczas których zobaczysz kolorowe cmentarze przystrojone kwiatami i świecami.

powrót do góry strony

Opis wyprawy

Meksyk to trzeci co do wielkości kraj Ameryki Północnej, o wielu obliczach i bogatej tradycji. Naszą podróż rozpoczniemy od stolicy i największego miasta kraju – Mexico City. Tam zwiedzimy najciekawsze historycznie i kulturowo miejsca, w tym pozostałości dawnej świątyni Azteków – Templo Mayor, sławne piramidy w Teotihuacan czy niebieski dom Fridy Kahlo. Nie zabraknie także czasu, by zobaczyć autentyczne oblicze metropolii – np. na placu Garibaldi czy podczas meksykańskiego wrestlingu „Lucha Libre”. W Oaxaca odwiedzimy piękną kolonialną starówkę, malownicze ruiny Monte Alban i kolorowy targ, na którym oprócz zakupów można spróbować lokalnych przysmaków jak np. chapulines – czerwonych, smażonych koników polnych serwowanych z chili i sosem z limonki. W San Cristobal de las Casas, zwanym „Magiczną Wioską”, zetkniemy się ze społecznością Majów, zobaczymy, jak żyją i czym się na co dzień zajmują. Odwiedzimy także dawne miasta Majów – malownicze ruiny w Palenque z tajemniczym grobem Pakala Wielkiego, ukryte w dżungli świątynie w Calakmul oraz zaliczaną do nowych cudów świata piramidę Kukulkana w Chichen Itza. Podczas naszej wyprawy doświadczymy także ciekawych przyrodniczo miejsc. Zobaczymy różowo-pomarańczową lagunę z flamingami czy turkusowo-niebieskie kaskady Agua Azul. Na koniec czeka nas zasłużony odpoczynek na rajskich plażach Jukatanu.

*Dodatkową atrakcją, w terminie jesiennym, są obchody Dnia Zmarłych, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cały Meksyk przystrojony jest wówczas kolorowymi ołtarzykami dla zmarłych, cukrowymi czaszkami, kościotrupami i catrinami.

Zapraszamy!

powrót do góry strony

Dzień po dniu

Kliknij w mapę, aby powiększyć

DZIEŃ 1: WYLOT DO MEKSYKU

Wylot z Warszawy, przylot na lotnisko w Mexico City wieczorem. Transfer do hotelu. Nocleg.

DZIEŃ 2: MÉXICO CITY

Zwiedzanie stolicy Meksyku rozpoczniemy od historycznego centrum wpisanego na listę UNESCO. Zobaczymy największy plac Ameryki Łacińskiej – Zocalo, Katedrę Metropolitalną, Templo Mayor czyli ruiny Wielkiej Świątyni Azteków oraz Pałac Narodowy ze słynnymi malowidłami Diego Riviery, po czym udamy się na zasłużony lunch. Wczesnym popołudniem pojedziemy wzdłuż sławnej alei Paseo de la Reforma do Muzeum Antropologii. Przed zachodem słońca polecamy odwiedzić wieżowiec Torre Latinoamericana, skąd rozpościera się panorama miasta. Wieczorem polecamy udać się na spacer do Placu Garibaldi, słynącego z muzyków mariachi i dobrej zabawy. Nocleg w Mexico City.

DZIEŃ 3: TEOTIHUACÁN

Wycieczka do piramid Teotihuacán – jednego z najważniejszych ośrodków politycznych i kulturowych Mezoameryki, którego założyciele do dzisiaj nie są nam znani. Zwiedzimy między innymi Piramidę Słońca i Księżyca, Aleję Zmarłych, Cytadelę, Świątynię Pierzastego Węża, a także dowiemy się co można wyprodukować z agawy i czym się różni tequila od mezcalu. Po drodze odwiedzimy Plac Trzech Kultur oraz Bazylikę Matki Boskiej z Guadalupe w Meksyku, jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych katolicyzmu. Po południu wrócimy do miasta. Wieczorem, o ile będą chęci, zasiądziemy na trybunach walk Lucha Libre, czyli meksykańskiego wrestlingu, który naprawdę warto zobaczyć! Nocleg w Mexico City.

DZIEŃ 4: COYOCAN, XOCHIMILCO – OAXACA

Pierwszy przystanek przy UNAM – Autonomicznym Uniwersytecie Narodowym Meksyku, którego kampus w 2007 r. wpisano na Listę UNESCO. Następnie udamy się do artystycznej dzielnicy Coyocan, gdzie w niebieskim Casa Azul zamieszkiwała kontrowersyjna para malarzy – Frida Kahlo i Diego Rivera. Po lunchu czeka nas rejs kolorową gondolą trajinera po Xochimilco, gdzie zobaczyć można pozostałości słynnych chinampas, nazywanych przez konkwistadorów pływającymi ogrodami. Były to sztucznie tworzone wysepki, na których uprawiano ziemię, jednocześnie utrzymując równowagę ekosystemu, w którym je zbudowano. Dzięki temu uzyskiwano obszary ziemi nadające się pod uprawę. Przejazd do Oaxaca (ca. 5-6 godz.). Transfer do hotelu, nocleg.

DZIEŃ 5: OAXACA – MONTE ALBAN

Rano udamy się do Monte Alban, czyli Białej Góry, by zobaczyć ruiny miasta Zapoteków i Misteków. Postało ono około V w. p.n.e. i było ważnym ośrodkiem kulturowym i religijnym Mezoameryki. Po powrocie do miasta zwiedzimy jego główne zabytki oraz lokalny targ.

Wieczorem udamy się na lokalny cmentarz, gdzie oprócz morza płonących świec zobaczymy rodzinne „biesiady” Meksykanów przy grobach ich bliskich (wyjazd jesienny).

DZIEŃ 6: OAXACA – HIERVE EL AGUA

Rano pojedziemy do skamieniałego wodospadu Hierve el Agua (ca. 2 godz.), gdzie udamy się na malowniczy trekking. Chętni będą mogli wykąpać się w naturalnych basenach z zapierającymi dech widokami. W drodze powrotnej do hotelu zatrzymamy się przy olbrzymim drzewie z Tule.

Przy odrobinie szczęścia uda nam się zobaczyć procesję z okazji Día de los Muertos (wyjazd jesienny).

DZIEŃ 7: SAN CRISTOBAL DE LAS CASAS

Przelot do Tuxtla Gutierrez (ca. 1,5 godz.). Godzinny przejazd do San Cristobal de las Casas. Zakwaterowanie w hotelu, spacer po kolorowych uliczkach San Cristobal de las Casas, podczas którego zobaczymy Zocalo, XVI-wieczną Katedrę, piękny kościół Santo Domingo z ozdobną fasadą oraz targ z oryginalnym indiańskim rękodziełem. Nocleg w San Cristobal de las Casas.

DZIEŃ 8: SAN CRISTOBAL DE LAS CASAS: INDIAŃSKIE WIOSKI

Przejazd do wiosek San Lorenzo Zinacantan (ca. 0,5 godz.) i San Juan Chamula (ca. 0,5 godz.), zamieszkanych przez majańskie plemiona Tzotzil. Zobaczymy, jak mieszka i z czego żyje typowa indiańska rodzina, a przy odrobinie szczęścia będziemy świadkami prekolumbijskich obrzędów odbywających się w tutejszym kościele. Powrót do miasta. Czas wolny np. na zakupy lub pyszną gorącą czekoladę. Nocleg w San Cristobal de las Casas.

Fakultatywnie można udać się na wycieczkę do Kanionu Sumidero, gdzie podczas rejsu (ca. 1,5 godz.) można podziwiać niesamowite formacje skalne oraz różne egzotyczne zwierzęta, jak np. krokodyle, małpy i rajskie ptaki. Koszt wycieczki to ok.20 USD/os.

DZIEŃ 9: PRZEJAZD DO PALENQUE

Dzisiaj czeka nas ok. 6h przejazd do miasta Palenque. Podróż urozmaicą nam np. malownicze widoki na trasie oraz kąpiel w błękitnych kaskadach Agua Azul. Zatrzymamy się także przy imponującym wodospadzie Misol-ha. Nocleg w Palenque.

DZIEŃ 10: RUINY PALENQUE – CALAKMUL

Z samego rana ruszymy do malowniczych, otoczonych bujną roślinnością ruin Majów w Palenque. Odwiedzimy m.in. PałacGrupę Krzyża oraz Świątynię Inskrypcji, pod którą odnaleziono grobowiec Pakala Wielkiego. Następnie pojedziemy w okolice ruin Calakmul (ca. 5-6 godz.).

DZIEŃ 11: RUINY CALAKMUL – CAMPECHE

Wcześnie rano udamy się do Rezerwatu Biosfery Calakmul, gdzie znajduje się największy tropikalny las Meksyku oraz ruiny jednego z największych, najpotężniejszych i najmniej poznanych miast Majów. Ruiny Calakmul to olbrzymi kompleks, na który składało się co najmniej klika tysięcy budowli, z czego my zobaczymy tylko kilka odkrytych, najbardziej imponujących. Podążając wzdłuż sacbe, starożytnej drogi Majów, dotrzemy do najważniejszych miejsc ich kultu – centralnego placu miasta (Gran Plaza) oraz dwóch potężnych piramid (Struktury I i Struktury II). Zobaczymy także kamienne stele – stojące pionowo płyty z inskrypcją lub reliefem przedstawiającym majańskich władców. Przy odrobinie szczęścia spotkamy mieszkańców dżungli np. małpy, tukany, tapiry czy indykopawie. Przejazd do hotelu w Campeche (ca. 4 godz.).

DZIEŃ 12: CAMPECHE – MERIDA

Po śniadaniu czeka nas zwiedzanie XVI-wiecznego miasta Campeche, będącego w czasach kolonialnych najważniejszym portem na półwyspie. W 1999 r. zabytkowe miasto zostało wpisane na listę UNESCO. Podczas naszego spaceru zobaczymy m.in.: główny plac miasta, katedrę, fragmenty murów miejskich i odbudowaną promenadę. Po lunchu pojedziemy do Meridy (ca. 3 godz.) – największego miasta Jukatanu. Po drodze zatrzymamy się w mieście Pomuch, słynącym z cmentarza, na którym przetrzymywane są kości zmarłych. Jego mieszkańcy wierzą, że trzymanie kości ich bliskich na grobach, oraz ich coroczne czyszczenie jest potrzebne dla spokoju duszy. Jeśli tego zaprzestaną duch zmarłego będzie rozzłoszczony, a jego dusza niespokojna i zamiast zaznać spokoju będzie błądzić w zaświatach. Jest to ważna tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie od bardzo dawnych czasów. Zakwaterowanie w hotelu. Po południu zwiedzimy zabytki Meridy – kolonialnej perły Jukatanu. Zobaczymy główny plac miasta, katedrę, ratusz miejski, dawny pałac gubernatorów oraz kilka innych wartych zobaczenia budowli. Wieczorem chętni będą mogli przejechać się dorożkami po mieście. Nocleg.

DZIEŃ 13: CHICHEN ITZÁ –VALLADOLID – RÍO LAGARTOS

Po wczesnym śniadaniu wyruszamy do Chichen Itzá (ca. 1,5 godz.), prekolumbijskiego miasta Majów, a następnie Tolteków. Niegdyś był to najważniejszy ośrodek religijny na Jukatanie, dziś najczęściej odwiedzany obiekt w tym rejonie, wpisany na listę UNESCO. Wśród najsławniejszych budowli znajduje się El Castillo – Piramida Kukulkana, uznana w 2007 r. za jeden z nowych siedmiu cudów świata. Inne to: Caracol – obserwatorium astronomiczne, Świątynia WojownikówDom Mniszek i Kościół z pięknymi płaskorzeźbami oraz największe w całej Mezoameryce boisko do gry w pelotę. W drodze powrotnej schłodzimy się w krystalicznie czystych i przyjemnie chłodnych wodach jednej z pobliskich cenot – studni krasowych. Krótki przejazd do XVI-wiecznego, kolonialnego miasta Valladolid na lunch, a następnie kontynuacja podróży do Río Lagartos (ca. 2 godz.). Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek.

DZIEŃ 14: RÍO LAGARTOS – WYBRZEŻE JUKATANU

Wcześnie rano wyruszamy na rejs łódką po lagunie Lagartos, będącej częścią naturalnego rezerwatu wpisanego na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Miejsce warte jest odwiedzenia ze względu na wyjątkowe zróżnicowanie krajobrazu: lasy namorzynowe, zatoczki, przybrzeżne laguny, wydmy, bagna, niskie lasy liściaste i trzcinowiska, mieszczące lęgowiska dla ptaków. Spotkać tu można flamingi, pelikany, czaple, ibisy, a nawet rzadko spotykane białe bociany oraz krokodyle! Podczas naszej wycieczki zobaczymy także saliny – płytkie zbiorniki, w których produkuje się sól morską. Niektóre z nich przybierają kolorowe barwy, z uwagi na rozwijające się w nich mikroorganizmy. Najsławniejsza z nich jest Różowa Laguna, o ciekawym różowo-pomarańczowym kolorze, ze stadem różowych flamingów, żywiących się żyjącym w salinie różowym planktonem!

Przejazd do jednej z nadmorskich miejscowości Półwyspu Jukatan (ca. 3,5 godz.).

DZIEŃ 15 – 16: WYBRZEŻE JUKATANU, PLAŻOWANIE

Odpoczynek na rajskich plażach Jukatanu, delektowanie się margaritą, mohito i innymi orzeźwiającymi drinkami.

DZIEŃ 17: CANCÚN, POWRÓT

Przejazd na lotnisko w Cancún (ca. 1 godz.), skąd udamy się w podróż powrotną do Polski.

DZIEŃ 18: WARSZAWA

Przylot do Warszawy.

powrót do góry strony

Galeria

powrót do góry strony

Cena i terminy

Cena wyprawy:
2990 PLN + 2490 USD + przelot*

Terminy:
27.października – 13.listopada, 2024 (z obchodami Święta Zmarłych)

08.lutego – 25.lutego, 2025
27.października – 13.listopada, 2025 (z obchodami Święta Zmarłych)

 


Publikacja terminów na kolejny okres: 07.01.2025 r.


Cena zawiera:

 • Cały transport wynikający z programu
 • Przelot z Oaxaca do Tuxtla Gutierrez
 • Noclegi w wysoko ocenianych, butikowych hotelach, przeważnie o standardzie 4*. Pokoje 2-osobowe z łazienką
 • Wszystkie śniadania
 • Opiekę polskojęzycznego, doświadczonego pilota świetnie znającego odwiedzane kraje
 • lokalnego przewodnika w muzeum antropologii, Palenque, Calakmul i Chichen Itzá
 • Ubezpieczenie KL + NNW + OC + bagaż

Cena nie zawiera:

 • Biletów wstępu
 • Opłat granicznych
 • Dodatkowych atrakcji (np. wycieczka do Kanionu Sumidero, snorkeling, parki tematyczne na Jukatanie)
 • Wyżywienia z wyjątkiem wyżej wymienionego
 • Napiwków

* Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu.


Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?


  Pola oznaczone * są wymagane