BHUTAN

+ Dolina Katmandu + helikopterem do Everestu
Wyprawa marzeń najwyższych lotów

12/13 dni

Dlaczego z nami? Opis wyprawy Dzień po dniu

Galeria Cena i terminy

Sprawdź dostępność

Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji


Dlaczego z nami? Co nas wyróżnia?

 • Najbardziej komfortowa oferta zwiedzania Bhutanu na polskim rynku. Dzięki nam nie tylko poznasz hermetyczną kulturę Królestwa Smoka i zasmakujesz gościnności jego mieszkańców, ale i odpoczniesz w doskonałych, najwyżej ocenianych hotelach, utrzymanych w tradycyjnym stylu, o standardzie przynajmniej 4*.

 • Doskonałe połączenie Bhutanu z Nepalem. Świetna okazja do poznania dwóch zbieżnych ze sobą kultur, osadzonych w całkiem odmiennie rządzonych krajach. Wszystko w niecałe dwa tygodnie.

 • Opieka i serwis najwyższej klasy: podczas całej wyprawy nasza kameralna grupa ma do dyspozycji doświadczonego polskiego lidera-specjalistę, lokalnych przewodników i prywatnych kierowców. Z taką obstawą czujesz się jak prawdziwy VIP.

 • Możliwość odbycia lotu helikopterem do Everestu aż na 7000 m n.p.m. Chcesz przeżyć zupełnie niebywałą przygodę, którą organizujemy jako jedyni w Polsce? Na końcu sekcji „Dzień po dniu” znajdziesz link do lotu helikopterem aż na wysokość obozu III na Evereście. Chociaż przeniesiemy Cię w sam środek Wielkich Himalajów, ta atrakcja wydłuży Twój pobyt o zaledwie 1 dzień.

powrót do góry strony

Opis wyprawy

Witaj w Królestwie Smoka, jednym z najbardziej intrygujących miejsc na Ziemi. Bhutan, należący do najsłabiej rozwiniętych gospodarczo krajów świata, gdzie za sprawą skrajnego izolacjonizmu podstawowe zdobycze zachodniej cywilizacji dotarły zaledwie kilkadziesiąt lat temu, posiada równocześnie jeden z najwyższych wskaźników zadowolenia z życia. Tutejsi mieszkańcy głęboko wierzą w szczęście, będące w niemal całkowitym oderwaniu od masowej konsumpcji dóbr materialnych. Takiemu podejściu do życia pomaga filozofia buddyzmu, gorliwie wyznawana przez większość społeczeństwa. Tajemniczości Bhutanowi dodaje jego wyjątkowa geografia: schowany głęboko w objęciach chińskiego Tybetu i Indii, bez dostępu do morza, niemal całkowicie pokryty górami różnej wielkości. Połowa kraju leży ponad 3000 m n.p.m., a na jego terenie jest aż 20 siedmiotysięczników! Całość stłoczona na powierzchni mniejszej niż Szwajcaria, co jak na warunki azjatyckie jest mikroskopijną wielkością. Pośród lasów i gór Bhutanu zbudowano system charakterystycznych, wyjątkowo malowniczych fortyfikacji klasztornych, stanowiących jedną z największych atrakcji turystycznych kraju. Chodź w ostatnim czasie Bhutan bardziej otworzył się świat, nadal pozostaje krajem poza globalnym systemem rezerwacji lotniczych, w którym dostęp do Internetu ma ok. 2% mieszkańców. Zabierając Cię do Bhutanu nie rezygnujemy z naszej filozofii organizowania wypraw jednocześnie autentycznych i komfortowych. Napawając się piękną przyrodą i wyjątkową kulturą tego miejsca, możesz liczyć na komfortowy transport, wysoko oceniane, przynajmniej 4* hotele oraz pełną opiekę liderów polskojęzycznych i lokalnych przewodników podczas całej wyprawy. Zapraszamy!

powrót do góry strony

Dzień po dniu

DZIEŃ 1: WYLOT

Wylot z Warszaw do Katmandu.

DZIEŃ 2: KATMANDU

Przylot do stolicy Nepalu na lotnisko Tribhuvan, skąd prywatnym minibusem udamy się do hotelu w energicznej dzielnicy Thamel. Wieczorem zjemy wspólną kolację powitalną w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w butikowym hotelu, jednym z najwyżej ocenianych w Katmandu.

CZĘŚĆ I: HELIKOPTER

Kliknij w mapę, aby powiększyć

DZIEŃ 3: HIMALAJE HELIKOPTEREM: LUKLA, SYANGBOCHE, KALA PATTHAR 

Na pokładzie helikoptera przedostajemy się do Lukli, miejscowości tranzytowej w Himalajach, położonej na 2860 m n.p.m. Po krótkiej przerwie technicznej polecimy jeszcze głębiej w Himalaje, by wylądować w Syangboche na 3780 m n.p.m. Tam zjemy lancz w Everest View Hotel, który jak sama nazwa wskazuje, oferuje wspaniały widok na Dolinę Khumbu z Everestem, trzecią największą górą świata – Lhotse oraz najpiękniejszą – Ama Dablam. Stamtąd helikopter może zabrać w dalszą podróż już tylko 3 osoby, dlatego rozdzielamy się na dwie mniejsze grupy, z których każda odbędzie własny lot w pobliże najwyższej góry świata. Przez około godzinę możemy napawać się bajkową panoramą i niezwykłym klimatem tego miejsca. Kolejnym przystankiem jest lądowisko na wzgórzu Kala Patthar, położone na ok. 5500 m n.p.m. To wyjątkowe miejsce, diametralnie różniące się od zgiełku Katmandu: lodowo-kamienna pustynia, wokół największej góry świata, a w dole potężny lodowiec i dolina Khumbu. Z pewnością będzie to dla Ciebie niezapomniana chwila. Ze względów bezpieczeństwa na Kala Patthar zostaniemy około 15 minut. Oczywiście zarówno tam, jak i podczas całego pobytu w górach, będziesz mieć do dyspozycji dodatkowy tlen w butlach. Ale to nie wszystko: jeżeli dopisze pogoda, pilot maszyny wleci w tzw. Dolinę Milczenia, czyli ponad słynnym Lodospadem Khumbu, wzdłuż drogi podejściowej dla wspinaczy zdobywających Everest. Celem jest pułap Obozu Trzeciego, czyli aż 7000 m n.p.m. To naprawdę wyjątkowe przeżycie! Nie martw się o swoje bezpieczeństwo, gdyż zadbają o nie jedni z najlepszych pilotów.

CZĘŚĆ II: ZWIEDZANIE DOLINY KATMANDU

Kliknij w mapę, aby powiększyć

DZIEŃ 4 – 5: DOLINA KATMANDU

Przez kolejne dwa dni będziemy podróżować w rejonie stołecznej kotliny, odwiedzając najważniejsze zabytki regionu, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, m.in. królewskie place Durbar Square z przynależnymi pałacami i pagodami, w tym najbardziej okazały, znajdujący się w zabytkowym mieście Bhaktapur. Na naszej agendzie jest również Świątynia Małp czyli Swayambunath, czy najważniejsza świątynia Śiwy w Nepalu – Pashupatinath, gdzie zaobserwować można obrzędową kremację zwłok.

CZĘŚĆ III: BHUTAN

Kliknij w mapę, aby powiększyć

DZIEŃ 6: PRZELOT DO BHUTANU, THIMPHU

Przygoda z Bhutanem (bhut. Druk Jul w tłum. Kraj Grzmiącego Smoka), rozpoczyna się od lotu z Katmandu do Paro. Przelot nad ośnieżonymi Himalajami dostarcza wielu wrażeń, a największym z nich jest lądowanie w dolinie Paro. Pas startowy, jak żartują Bhutańczycy, to jedyny tak długi i równy odcinek w kraju. Po przylocie udajemy się prosto do naszego pierwszego dzonga: Rinpung Dzong. Słynne, rozsiane po całym Bhutanie dzongi, od wieków stanowią religijne, administracyjne i obronne centrum poszczególnych prowincji. Po odwiedzinach zabytkowego dziedzińca i bogato zdobionych wnętrz klasztornych przejedziemy do pobliskiej restauracji, gdzie zjemy tradycyjny bhutański lunch. W drodze do Thimphu zatrzymamy się jeszcze obok małej świątyni Tachogang Lhakhang, przy której zbudowano jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie – łańcuchowa konstrukcja sięga XV w. Po dotarciu do Thimphu przyjrzymy się jeszcze arcyciekawemu meczowi łuczniczemu z udziałem lokalnych mężczyzn. Kolacja i nocleg w bardzo komfortowym, wysoko ocenianym, 4-gwiazdkowym hotelu w samym centrum Thimphu.

DZIEŃ 7: BHUTAN, THIMPHU

Dzień zaczynamy od tzw. Memorial Chorten, okazałej stupy, do której na codzienne modlitwy przybywają lokalni mieszkańcy. Następnym punktem programu jest lekki, 45-minutowy trekking do jednego z największych na świecie posągów Buddy Siakjamuniego (Budda Historyczny). Świeżo wybudowany, złocony Dordenma posadowiony na gigantycznym lotosowym tronie wznosi się na wzgórzu, skąd rozpościera się wspaniała panorama na miasto i okolice. Lunch w lokalnej restauracji przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki i tańca. Wracamy do miasta, gdzie mamy czas na kupno kilku pamiątek lub wysłanie do domu kartki pocztowej. Dalej udamy się do pracowni, w której będzie można nabyć autentyczne, lokalne wyroby tkackie, a także dokładnie przyjrzeć się pracy nad nimi. Ostatnią atrakcją Stolicy jest ogromny Chho Dzong, mieszczący dodatkowo siedzibę Króla oraz biuro premiera. Kolacja w naszym doskonałym hotelu albo w jednej z restauracji śródmieścia. Możliwość odwiedzenia lokalnych knajpek z muzyką na żywo.

DZIEŃ 8: BHUTAN, THIMPHU – WANGDUE & PUNAKHA

Po śniadaniu opuszczamy smoczą stolicę. Przejazd do dolin Wandgue i Punakha. Malownicza trasa (droga wykuta w skałach) pnie się serpentynami do przełęczy Dochu (3150 m n.p.m.), na grani Himalajów Wschodnich. Zobaczymy tam 108 czortenów przepasanych bielonym murem, a za nimi leśny labirynt z tysiącami kolorowych flag modlitewnych. Niegdyś przez Dochu La wiódł szlak handlowy, a wędrujących kupców atakowała złośliwa demonica, pokonana przez ukochanego świętego Bhutanu – Drukpę Kunleya. Dalszy przejazd; po drodze rozprostujemy jeszcze kości podczas spaceru w królewskim ogrodzie botanicznym. Następnie czeka nas przechadzka przez wieś do niezwykłej Chimi Lhakhang. Bogato zdobioną wizerunkami fallusów Świątynię Płodności (XV w.) odwiedzają ludzie z najodleglejszych zakątków kraju. Wnętrza sanktuarium kryją pełne wspaniałości malowidła ze scenami z życia Kunleya, posągi i atrybuty Szalonego Jogina: fallus, łuk i strzały. Przyjazd do Wangdue & Punakha, tam odwiedzimy niezwykle ciekawe miejsce: buddyjski klasztor żeński. Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli przyglądać się młodym uczennicom podczas zbiorowych nauk i modlitw. Zakwaterowanie w niezwykle klimatycznym i komfortowym 4-gwiazdowym hotelu, którego bungalowy zostały za smakiem wkomponowane w zbocza tutejszego lasu.

DZIEŃ 9: BHUTAN, WANGDUE & PUNAKHA – PARO

Po śniadaniu ścieżką pośród sosnowych lasów powędrujemy do Khamsum Yulley Namgyal Chorten, stupy zbudowanej na cześć Bhutanu przez Królową Matkę – Ashi Tsering. To doskonała rozgrzewka przed podejściem do Tygrysiego gniazda następnego dnia. Przejdziemy też przez tradycyjny wiszący most na rzece Puna Tsang Chhu. Następnie zwiedzimy najpiękniejszy i największy dzong w kraju, zbudowany przez „ojca Bhutanu” Zaddrunga. Pałac Wielkiej Radości – arcydzieło bhutańskich budowniczych: snycerzy i malarzy – to zimowa stolica Je Khempo oraz miejsce koronacji I króla. Trasę do Paro urozmaicać nam będą spektakularne widoki: ogromne zalesione góry, u stóp których wiją się rzeki, doliny z polami uprawnymi i rozsianymi domostwami. Chętni będą mieli okazję spaceru po najdłuższym moście wiszącym kraju. Przyjazd do Paro, kolacja i zakwaterowanie w przepięknym hotelu: bardzo duże bungalowy z pięknym drewnianym wnętrzem i wielkimi oknami wychodzącymi na las i dolinę. Kuchnia jedna z najlepszych w Bhutanie.

DZIEŃ 10: BHUTAN, PARO TAKTSANG (TYGRYSIE GNIAZDO)

Wcześnie rano wyruszymy na spotkanie z „ikoną” Bhutanu. Taktsang (Tygrysie Gniazdo; 2950 m n.p.m.) to zwieńczenie duchowej historii kraju i świadectwo hartu ducha Bhutańczyków. Kompleks świątyń na cześć Guru Rinpoche, któremu kraj zawdzięcza buddyzm, zbudowano na krawędzi urwiska na skalnej półce 900 m nad dnem doliny. Część wykuta jest w skałach, część dobudowano transportując na ludzkich grzbietach potrzebne materiały. Trasa prowadzi przez las, po drodze będziemy mijać kapliczki, młynki modlitewne i flagi rozwieszone na drzewach. Podejście jest dość strome, jednak zjawiskowe widoki wynagrodzą wszelki trud. Zwiedzanie zakończymy wizytą w najstarszej świątyni kraju – Kyichu Lhakhang (VII w.). Wieczór spędzimy w bhutańskim stylu: najpierw nieziemski relaks podczas tradycyjnej kąpieli (pachnące świeżym drewnem wanny napełniane są wodą ze strumienia, którą ogrzewa się rozgrzanymi kamieniami), a następnie mini-turniej łuczniczy z uczestnikami wyprawy ubranymi w tradycyjne stroje. Trudno o lepszą okazję na wyjątkowe zdjęcie :).

DZIEŃ 11: BHUTAN – KATMANDU

Rano wykwaterowanie i przejazd na lotnisko w Paro. Przelot do Katmandu. Tam możliwość zwiedzenia alternatywnych zabytków/ciekawostek stolicy. Nocleg jak dnia 2.

DZIEŃ 12: KATMANDU, POWRÓT

Czas wolny, ostatnie zakupy, wylot do Polski

DZIEŃ 13: WARSZAWA

Przylot do Warszawy.

powrót do góry strony

Galeria

powrót do góry strony

Cena i terminy

Bhutan + helikopterem do Everestu do 7000 m + Dolina Katmandu

Cena wyprawy*:
4390 PLN + 5690 USD + przelot**

Terminy:
01.października – 13.października, 2024
01.listopada – 13.listopada, 2024

01.kwietnia – 13.kwietnia, 2025
01.maja – 13.maja, 2025
30.września – 12.października, 2025
31.października – 12.listopada, 2025

 


Bhutan + Dolina Katmandu

Cena wyprawy:
3190 PLN + 3590 USD + przelot**

Terminy:
02.października – 13.października, 2024
02.listopada – 13.listopada, 2024

02.kwietnia – 13.kwietnia, 2025
02.maja – 13.maja, 2025
01.października – 12.października, 2025
01.listopada – 12.listopada, 2025

 


Publikacja terminów na kolejny okres: 07.01.2025 r.


Cena zawiera:

 • Cały transport wynikający z programu nowoczesnym, prywatnym, klimatyzowanym minibusem
 • Wszystkie noclegi w ślicznych, bardzo wysoko ocenianych, 4-gwiazdowych hotelach, pokoje 2-os. z  łazienką
 • Kolację powitalną i pożegnalną w jednej z bardzo dobrych lokalnych restauracji Katmandu
 • Polskojęzycznego lidera
 • Pełne ubezpieczenie KL + NNW + OC + bagaż
 • Przelot Katmandu – Paro – Katmandu
 • W Bhutanie: Pełne wyżywienie
 • W Nepalu: śniadania
 • W Bhutanie przez cały pobyt: polskojęzycznego lidera, lokalnego przewodnika i prywatny samochód z kierowcą dla grupy
 • W Nepalu: przez cały pobyt polskojęzycznego lidera oraz lokalnego przewodnika na czas zwiedzania Doliny Katmandu
 • Dodatkowo podczas wyprawy helikopterowej:
 • przelot prywatnym helikopterem z 5. lądowaniami, na trasie Katmandu – Lukla – Syangboche – Everest Base Camp – Obóz I pod Everestem – Obóz II pod Everestem – pułap Obozu III pod Everestem (ok. 6500 – 7000 m n.p.m.) – Lukla – Katmandu,
 • lunch w Syangboche,
 • tlen awaryjny,
 • wstęp do Parku Narodowego Sagarmatha.

Cena nie zawiera:

 • Wyżywienia w Nepalu, oprócz wyżej wymienionego (obiady i kolacje w polecanych, lokalnych restauracjach)
 • Biletów wstępu do muzealnych/historycznych atrakcji turystycznych w Katmandu (ca. 45 USD)
 • Atrakcji dodatkowych
 • Opłat wizowych (Nepal: 30 USD, Bhutan: 40 USD)
 • Napiwków

* Cena przy pełnym obłożeniu helikoptera, czyli 4/5 osobach.

** Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu.


Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?


  Pola oznaczone * są wymagane