NORWEGIA

Komfortowo od Oslo do Nordkappu

14 dni

Dlaczego z nami? Opis wyprawy Dzień po dniu

Galeria Cena i terminy

Sprawdź dostępność

Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji


Dlaczego z nami? Co nas wyróżnia?

Brak zbyt długich przejazdów. Na polskim rynku znajdziesz wiele ofert wypraw do Norwegii, z transportem w całości na pokładzie busa. Często dotyczy to też podróży na trasie Polska – Norwegia i z powrotem. Jednak kiedy do pokonania jest kilka tysięcy kilometrów, takie rozwiązanie jest okupione stratą cennego czasu i dużym zmęczeniem. Można to zrobić dużo lepiej: z nami podróżujesz transportem kołowym tylko tam, gdzie jest to naprawdę atrakcyjne lub konieczne. Długie, mniej atrakcyjne odcinki drogi pokonujemy przelotami wewnętrznymi, a w głąb najpiękniejszych fiordów wpływamy luksusowym promem Hurtigruten, na pokładzie którego spędzamy aż 2 noce.

Cały kraj w 14 dni. Dzięki doskonałej logistyce, dajemy Ci wyjątkową możliwość przeżywania najpiękniejszych miejsc nie tylko wybranego fragmentu Norwegii, ale całego kraju, w zaledwie 14 dni. Bez zbędnej niewygody.

Zawsze wysoko oceniane hotele o standardzie 3 i 4 gwiazdek. Nie nocujemy na skromnych campingach. Naszym uczestnikom zapewniamy 2-osobowe pokoje z własną łazienką, w dogodnie usytuowanych, porządnych hotelach. Pozwala to na odpoczynek w godnych warunkach i bliski kontakt z życiem codziennym mieszkańców, nie tylko na peryferiach. Na dalekiej północy, z dala od dużych aglomeracji miejskich, śpimy w wysoko ocenianych apartamentach.

Wybitna znajomość Norwegii. Tomasz Obuchowicz, twórca programu i główny opiekun wyprawy, był kilkunastoletnim rezydentem Królestwa, pracując tam na stanowisku menedżerskim. Na przestrzeni tego czasu dogłębnie poznawał kraj i język jego mieszkańców. Dzięki temu uzyskasz dużo głębszy wgląd w Norwegię, zarówno w sensie turystycznym, jak i kulturowym.

Mała grupa. Nasze grupy składają się maksymalnie z 12 uczestników. Dzięki temu sprawniej się przemieszczamy, a co za tym idzie – jesteśmy w stanie więcej zobaczyć. W takich warunkach masz też lepszy kontakt z pilotem a Twoje uwagi i oczekiwania są zawsze zauważane.

powrót do góry strony

Opis wyprawy

Niemal każdy słyszał kiedyś o tym, że Norwegia to jeden z najpiękniejszych krajów na Ziemi. Ale wiadomo również, że zwiedzanie go to nie lada wyzwanie: duże odległości, bardzo zróżnicowane ukształtowanie terenu, w wielu miejscach brak transportu publicznego. Tym bardziej jesteśmy dumni z tego, że możemy zaoferować Tobie najbardziej kompletny i zarazem komfortowy program zwiedzania kraju wikingów, jaki kiedykolwiek pojawił się na polskim rynku. W ciągu zaledwie 14 dni zabierzemy Cię do wszystkich najważniejszych miejsc turystycznych rozsianych po całej Norwegii. Taką możliwość daje nam optymalne wykorzystanie dostępnych środków transportu, włączając w to np. loty wewnętrzne. W ten sposób skracamy do minimum czas spędzony w podróży. Twoim opiekunem będzie certyfikowany przewodnik mówiący płynnie po norwesku, wieloletni rezydent Oslo, doskonale znający norweską geografię, kulturę i mentalność. Zgodnie z mottem Sunsary nie zapominamy zadbać o Twój komfort, oferując, wszędzie gdzie to możliwe, porządne hotele i wygodny transport. W ramach naszego programu popłyniesz także w niemal dwudniowy rejs ekskluzywnym promem Hurtigruten, który zabierze Cię m.in. wgłąb fiordu Geiranger, jednego z najokazalszych w Skandynawii. Zapraszamy na podróż Twojego życia!

powrót do góry strony

Dzień po dniu

CZĘŚĆ I: DZIEŃ 1 – 9

Kliknij w mapę, aby powiększyć

DZIEŃ 1:  WYLOT, OSLO

Przelot z Warszawy do Oslo. Wczesnym popołudniem zakwaterowujemy się w hotelu w centrum miasta. Po lunchu odwiedzimy Galerię Narodową, mieszczącą największe norweskie zbiory malarstwa, m.in. Picassa, słynnych impresjonistów, czy „Krzyk” Edvarda Muncha. Dalej udamy się do położonej w śródmieściu twierdzy Akershusfestning, z widokiem na Oslofjord i przylegające do niego nowe dzielnice Aker Brygge i Tjuvholmen. Po drodze zajrzymy również do ciekawego architektonicznie głównego ratusza w Oslo. Na terenie Twierdzy odwiedzimy komnaty Zamku Akershus. Kolejną atrakcją jest jeden z najnowocześniejszych budynków operowych świata, częściowo zanurzona w wodach fiordu Opera Narodowa. Krótka wizyta w foyer i spacer po przeznaczonym do tego celu dachu opery, skąd roztacza się widok na kompleks biurowców Barcode, czyli mistrzowsko zaprojektowane finansowe serce Oslo. Dla chętnych obiadokolacja w jednej z legendarnych, niekoniecznie bardzo drogich restauracji wschodniego centrum.

DZIEŃ 2:  OSLO

Dzień zaczynamy od spaceru po Frogner, jednej z najelegantszych dzielnic Oslo, powstałej pod koniec XIX w. Następnie wsiadamy w autobus, który zabierze nas do półwyspu Bygdøy, gdzie odwiedzimy ciekawe muzea, ukazujące historię norweskich odkrywczych podróży morskich i polarnych, ich bohaterów i wyposażenie. Na krańcu półwyspu wchodzimy na pokład tramwaju wodnego, który wodami fiordu zabierze nas do zapierających dech w piersiach nadbrzeżnych dzielnic Tjuvholmen i Aker Brygge. Tam czeka nas zasłużony lunch w jednej z restauracji, serwujących wyśmienite owoce morza z norweskich wód. Po posiłku udamy się do Zamku Królewskiego, gdzie król udostępnia zwiedzającym większość ze swoich reprezentacyjnych pomieszczeń, po dziś dzień użytkowanych przez jego rodzinę i oficjalnych gości. Stamtąd wdrapujemy się metrem na przylegające do miasta wzgórze Holmenkollen, skąd roztacza się spektakularny widok na całe Oslo, fiord i okoliczne wyspy. Główną atrakcją dnia jest skocznia Holmenkollbakken, jeden z najnowocześniejszych i najdroższych obiektów tego typu świata, mieszczący również muzeum narciarstwa i symulatory zjazdowe. Na szczycie skoczni znajduje się platforma widokowa, dokąd wjeżdżamy specjalną windą. Widok stamtąd przechodzi wszelkie oczekiwania! Na koniec dnia odwiedzimy słynny Park Vigelanda i jego odważną sztukę przedwojennego neoklasycyzmu, malowniczo wkomponowaną w otaczający ją park.

DZIEŃ 3:  OSLO – STAVANGER

Po śniadaniu ruszymy w kierunku Stavanger, położonej na zachodnim wybrzeżu naftowej stolicy Norwegii. Po drodze czeka nas pierwsze zderzenie z ogromem norweskiej przyrody: bezkresne przestrzenie, płaskowyże, górskie jeziora i wodospady. Jednym z najpotężniejszych jest 100 metrowy Månafossen, któremu mamy zamiar przyjrzeć się z bliska. Dotarcie na punkt widokowy wiąże się z krótkim, acz stromym podejściem, jednak nagroda jest warta wysiłku. Do samego Stavanger dotrzemy wieczorem. Czas na zasłużony odpoczynek, aby naładować baterie przed kolejnym intensywnym dniem :).

DZIEŃ 4:  STAVANGER, PREIKESTOLEN

Dzień pod znakiem trekkingu, którego zwieńczeniem jest jeden z najznakomitszych widoków Skandynawii. Najpierw krótki przejazd minibusem, połączony z naszą pierwszą przeprawą promową przez Høgsfjord. Dalej dwugodzinny marsz do słynnego klifu Preikestolen, zadziwiająco regularnej formacji skalnej, o 600 metrowej pionowej ścianie zwieńczonej płaską półką, skąd można zajrzeć w głąb potężnego Lysefjordu. Po powrocie do Stavanger czeka nas utęskniona obiadokolacja.

DZIEŃ 5:  STAVANGER – BERGEN

Dzień zaczynamy od wizyty w Norweskim Muzeum Nafciarstwa, które w porywający sposób przybliży nam hermetyczny świat wiertnictwa morskiego, tzw. offshore drilling. Dalej: Muzeum Szprotek, wbrew pozorom interesujące miejsce, gdzie m.in. będziemy mogli spróbować świeżych, wędzonych na miejscu przysmaków. Ostatnim punktem programu w Stavanger będzie malowniczy Jernaldergården, co znaczy gospodarstwo z epoki żelaza. Bardzo ciekawy fragment lokalnego Muzeum Archeologii, pokazujący wiernie zrekonstruowaną wioskę z okresu IV – VI w.n.e. Koło południa ruszamy dalej w fascynującą podróż do Bergen. Ten zaledwie 200 kilometrowy, biegnący wzdłuż wybrzeża, odcinek drogi, obfituje w odważne rozwiązania inżynieryjne, takie jak wielokilometrowe tunele, wrzynające się w ziemię na głębokość kilkuset metrów, umożliwiając podróż pod wodami fiordów. Tam, gdzie nie ma tuneli, skorzystamy z przepraw promowych, będących dla nas dodatkową atrakcją. Bergen – dawniej najbardziej północne miasto hanzeatyckie, dziś drugie co do wielkości w Norwegii, kulturalne centrum zachodniego wybrzeża i jedna z najbardziej malowniczych aglomeracji na świecie. Aby się o tym przekonać udamy się na szczyt miejskiego wzgórza Fløyen, skąd widok na miasto i Byfjord, znacznie bardziej górzysty i poszarpany od tego w stolicy, wprowadza nas w stan niemalże euforyczny ;). Wieczorem zjeżdżamy z powrotem do centrum, aby z bliska móc podziwiać Bryggen – historyczne nabrzeże, będące na liście światowego dziedzictwa. UNESCO.

DZIEŃ 6:  BERGEN, PROM HURTIGRUTEN

Kontynuujemy nasze wojaże po Bergen. Dziś jest czas, aby odwiedzić słynny targ rybny Fisketorget, gdzie handluje się najwykwintniejszymi owocami morza, jakie możemy spotkać w norweskich głębinach. Z kolei amatorzy pamiątek na pewno znajdą coś ciekawego w sklepach starego nabrzeża. Jeżeli masz ochotę możesz odwiedzić Muzeum Hanzeatyckie Rybołówstwa, ukazujące historię połowów oraz handlu morskiego między Norwegią a resztą Europy. Ciesząc się urokami miasta z podekscytowaniem oczekujemy kolejnej atrakcji, będącej wyjątkową ofertą naszej firmy na polskim rynku – rejs prestiżowym promem Hurtigruten, od ponad 120 lat regularnie żeglującym wzdłuż całego wybrzeża Norwegii. Jak mawiają miejscowi – każdy, kto chce poznać ich kraj, powinien przynajmniej raz wziąć udział w tej przygodzie. My będziemy gościć na pokładzie Hurtigruten w miejscu, gdzie natura obdarowuje nas najpiękniejszymi fiordami, którym można przyjrzeć się w pełni dopiero po wpłynięciu w ich kręte korytarze. Rejs zaczyna się wieczorem i potrwa półtora dnia. Do naszej dyspozycji będą wygodne, 2-osobowe kajuty.

DZIEŃ 7:  PROM HURTIGRUTEN, GEIRANGERFJORDEN, GEIRANGER, DRABINA TROLLI, ÅLESUND, MOLDE

Budzimy się na pokładzie Hurtigruten, który lawirując wśród rojów wysp zabierze nas do urokliwego miasta rybackiego Ålesund. Po krótkim postoju obieramy kurs na wschód i wpływamy w głąb niemal 100 kilometrowego Storfjorden, przechodzącego w Geirangerfjorden, gdzie spadające z potężnych klifów wodospadyBrudesløret i De Syv Søstre, czyli Siedem Sióstr, tworzą prawdziwie pocztówkowe motywy. Fiord staje się coraz węższy, podczas gdy góry wyższe. Na jego końcu wita nas Geiranger, wciśnięte między skały miasteczko, w wielu plebiscytach wybierane jako jedno z najpiękniej położonych na Ziemi. Jeżeli masz ochotę, możesz zwiedzić okolicę z pomocą lokalnego przewodnika, przejeżdżając na pokładzie autobusu m.in. słynną Drabiną Trolli, po czym wejść z powrotem na pokład statku w Molde. Jednostka kontynuuje rejs do Trondheim.

DZIEŃ 8:  TRONDHEIM

Dopływamy do Trondheim, miasta o ponad 1000-letniej historii, z największą gotycką katedrą w Norwegii. Niegdyś pierwsza stolica państwa, obecnie miasto uniwersyteckie z najlepszą politechniką w kraju. W Trondheim czeka nas kilka wyjątkowych atrakcji. Na początku udamy się do okazałego, narodowego muzeum muzyki Ringve, mieszczącego się w zabytkowym, szlacheckim gospodarstwie, pośród zielonych pól i ogrodów północnej części miasta. Następnie odwiedzimy najokazalszą katedrę kraju i miejsce koronacji królów, słynną Nidarosdomen. W ciągu dnia będziemy przechadzać się także urokliwymi, niepowtarzalnymi uliczkami zabytkowej dzielnicy Baklandet, gdzie niektóre drewniane domy kupców i rzemieślników pamiętają XVII wiek. Wieczorem czas wolny na zwiedzanie miasta, przed wczesnym odlotem w kierunku archipelagu Lofoten.

CZĘŚĆ II: DZIEŃ 9 – 14

Kliknij w mapę, aby powiększyć

DZIEŃ 9:  TRONDHEIM – BODØ – LOFOTY

Lądujemy w niewielkim mieście Bodø, znanym przede wszystkim z największych w Norwegii baz myśliwców F-16, leżącym 100 km od Koła Podbiegunowego, które właśnie przekroczyliśmy. Zjemy tu lunch po czym odwiedzimy Nordlandmuseum, aby lepiej poznać specyfikę życia tutejszych ludzi na przestrzeni historii. Następnie na pokładzie promu udamy się do miejscowości o jednoliterowej nazwie Å, wierzchołka archipelagu Lofoten, mającym ponad 100 kilometrów długości i będącym prawdziwym cudem natury. Nocujemy w jednym z tutejszych malowniczych domków.

DZIEŃ 10:  LOFOTY

Dzień rozpoczniemy od spaceru do punktu widokowego w miejscu, gdzie kończy się E10, jedyna droga przejazdowa Lofotów. Tam czeka nas zapierająca dech w piersiach panorama na ocean i ostatnie wysepki. W wioskach archipelagu, ściśniętych na maleńkich skrawkach ziemi, zewsząd otoczonych setkami klifów, od prawie 1200 lat nieprzerwanie produkuje się tzw. Sztokfisze. Te suszone na świeżym powietrzu dorsze, były pierwszym towarem eksportowym Norwegii. Właśnie od Tørrfiskmuseum, czyli Muzeum Sztokfisza, zaczniemy przejazd archipelagiem. Oprócz poznania technologii produkcji, można tu spróbować gotowego wyrobu – smak dla zaawansowanych :). Kolejnym przystankiem będzie skansen Nusfjord, jedna z najlepiej zachowanych, XVIII-wiecznych wiosek rybackich kraju. Zaraz potem kolej na niesamowicie malowniczą, otoczoną skałami plażę Haukland, jedną z najpiękniejszych w Norwegii i na pewno również w Europie. Piasek na niej jest biały i drobny, a temperatura wody, przy odrobinie szczęścia, nada się do kąpieli. Niedaleko plaży znajduje się Muzeum Wikingów, usytuowane w wiernej kopii domu lokalnego wodza. Wewnątrz serwuje się m.in. bulion z jagnięciny, przyrządzany starym sposobem w garze nad ogniskiem oraz miód pitny. Ostatnim punktem programu jest Muzeum Lofotów, mieszczące się w dawnej stolicy archipelagu, Storvågan oraz spacer po malowniczym nabrzeżu pobliskiego największego miasta Lofotów, Svolvær. Nocleg w Harstad lub okolicy.

DZIEŃ 11:  HARSTAD – TROMSØ

Wyruszamy do Tromsø, zwanego również „Paryżem Północy”, ostatniego, dużego norweskiego miasta przed Nordkappem, jednego z najdalej wysuniętych na północ miast świata. Tam odwiedzimy spektakularne akwarium arktyczne Polaria, gdzie m.in. będzie można przyjrzeć się karmieniu fok, a także Tromsø Domkirke, jedyną protestancką katedrę kraju wybudowaną całkowicie z drewna oraz Muzeum Polarne, opowiadające historie o połowach, myślistwie i poznawaniu Arktyki przez ludzi północy. Wydarzeniem robiącym spore wrażenie na uczestnikach jest wjazd kolejką linową Fjellheisen na przyległe wzgórze, aż 420 metrów ponad miasto. Widok na Tromsø całkowicie otoczone górami, fiordami i lodowatym morzem,to niepowtarzalny widok. Ostatnia atrakcja jeszcze krótko przed północą i choć będzie już dość późno, warto o niej pamiętać: krótki koncert nocny w Katedrze Arktycznej.

DZIEŃ 12:  TROMSØ – NORDKAPP

Nadszedł dzień, w którym nareszcie dotrzemy na północny skraj naszego kontynentu. To, że zbliża się jego koniec, jest widoczne na każdym kroku: karłowata zieleń, wszędobylskie renifery, coraz mniej śladów pozostawionych przez cywilizaczję. Mimo pełni lata nawet na niewysokich skałach zalega śnieg. Po drodze zatrzymamy się w lapońskim mieście Alta, gdzie odwiedzimy klimatyczny, futurystyczny budynek Nordlyskatedralen, czyli Katedrę Zorzy Polarnej oraz Alta Museum, ukazujące życie prehistorycznych mieszkańców tych ziem, w tym ich autentyczne, liczące ponad 7000 lat petroglify. Dalsza droga prowadzi samym brzegiem lądu, w którego poszarpane krawędzie nieprzerwanie uderza ocean. Jeszcze tylko przejazd drugim co do długości podwodnym tunelem świata i jesteśmy: magiczny Nordkapp, gdzie w środku letniej nocy tarcza słońca nieruchomieje nad północnym horyzontem. Na przylądku znajduje się centrum kulturowe Nordkapphallen, oferujące m.in. ciekawy film panoramiczny o tutejszym życiu i przyrodzie, wystawę historyczną, kaplicę, urząd pocztowy oraz restaurację z panoramą na ocean. Nocleg w jednym z lokalnych pensjonatów.

DZIEŃ 13:  NORDKAPP

Cieszymy się wyjątkowym klimatem Nordkapp zwiedzając okolicę z lokalnym przewodnikiem, doskonale znającym te rejony. Odwiedzimy port, posłuchamy ciekawych historii o lokalnych, ich życiu w objęciach brutalnej przyrody. Chętni będą mogli wybrać się szybką łodzią motorową na ptasie safari albo zjeść lunch z najprawdziwszych świeżutkich krabów królewskich.

DZIEŃ 14:  NORDKAPP – ALTA – WARSZAWA

Krótki przejazd do Alty i szybki powrót samolotem do kraju.

powrót do góry strony


Cena i terminy

Cena wyprawy:
4190 PLN + 4590 €

Terminy:
23.czerwca – 06.lipca, 2024
07.lipca – 20.lipca, 2024
21.lipca – 04.sierpnia, 2024

08.czerwca – 21.czerwca, 2025
15.czerwca – 28.czerwca, 2025
22.czerwca – 05.lipca, 2025
29.czerwca – 12.lipca, 2025
06.lipca – 19.lipca, 2025
13.lipca – 26.lipca, 2025
20.lipca – 02.sierpnia, 2025
27.lipca – 09.sierpnia, 2025
03.sierpnia – 16.sierpnia, 2025
10.sierpnia – 23.sierpnia, 2025
17.sierpnia – 30.sierpnia, 2025

 


Publikacja terminów na kolejny okres: 07.01.2025 r.


Cena zawiera:

 • Następujące noclegi:
 • W Oslo, Stavanger, Bergen, Trondheim, Harstad i Tromsø: komfortowe, wysoko oceniane, doskonale położone hotele, o standardzie 3 lub 4 gwiazdek. Pokoje 2-osobowe z łazienką, obfite śniadania wliczone w cenę.
 • Poza miastami: apartamenty i pensjonaty wysokiej klasy, pokoje 2-osobowe, obfite śniadania wliczone w cenę.
 • 2 noclegi na pokładzie słynnego, luksusowego promu Hurtigruten, na trasie Bergen – Geiranger – Tromsø. Kajuty 2-osobowe z łazienką, obfite śniadania wliczone w cenę.
 • Cały transport wynikający z programu, w tym:
 • Nowe, wygodne, prywatne minibusy na trasach:
 • Oslo – Stavanger – Preikestolen – Stavanger – Bergen
 • Bodø – Lofoty – Harstad – Tromsø – Alta – Nordkapp – Alta
 • Przelot Warszawa – Oslo
 • Przelot Trondheim – Bodø
 • Przelot Alta – Warszawa
 • 1,5 dniowy rejs ekskluzywnym promem Hurtigruten, wpływającym do fiordu Geiranger.
 • Pozostałe przeprawy promowe
 • Transfery lotniskowe
 • Transport publiczny w Oslo i Trondheim
 • Polskojęzycznego lidera wyprawy, doskonale znającego Norwegię
 • Ubezpieczenie KL + NNW + OC + bagaż

Cena nie zawiera:

 • Wyżywienia z wyjątkiem śniadań (żywimy się w polecanych restauracjach)
 • Biletów wstępu


Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?


  Pola oznaczone * są wymagane