IRAN

Podróż w czasie do potężnej Persji

16 dni

Dlaczego z nami? Opis wyprawy Dzień po dniu

Galeria Cena i terminy

Sprawdź dostępność

Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji


Dlaczego z nami? Co nas wyróżnia?

 • Budowane przez lata przyjacielskie relacje z lokalnymi. Dzięki nim zobaczysz autentyczne, wyjątkowe i mało turystyczne miejsca, których często nie mają w ofercie inne agencje. A to nie jest takie łatwe w Iranie.

 • Świetne rozwiązania logistyczne. Tam, gdzie inne agencje oferują wielogodzinne przejazdy autobusem, my lecimy samolotem. Więcej zobaczysz i mniej się zmęczysz. W tym wypadku chodzi o powrót z Szirazu do Teheranu.

 • Mała grupa składająca się z maksymalnie 11 uczestników. Dzięki temu sprawniej się przemieszczamy, a co za tym idzie – jesteśmy w stanie więcej zobaczyć. W takich warunkach masz też lepszy kontakt z pilotem a Twoje uwagi i oczekiwania są zawsze zauważane.

 • Lokalna gastronomia – przemyślana, pyszna, bezpieczna.

 • Doświadczony pilot o obszernej wiedzy merytorycznej, świetnie znający Iran i zwyczaje w nim panujące. Z nami nie ruszysz w podróż z pilotem, który pierwszy raz odwiedza ten kraj…

powrót do góry strony

Opis wyprawy

Iran to kraj kontrastów, o niezwykle długiej historii i bogatej kulturze, a wyprawa do niego to jak podróż w czasie do bajkowej, wszechpotężnej Persji. Weźmy na przykład miasto Isfahan, nazywane „połową świata”: piękne, mozaikowe meczety o niebiesko-żółtych barwach, bogato zdobione pałace czy zabytkowe mosty, pod łukami których często odbywają się koncerty muzyczne; to tylko kilka atrakcji tego magicznego miejsca. Niesamowite wrażenie robi także Jazd, zamieszkały nieprzerwanie od ponad siedmiu tysięcy lat, wzniesiony w całości z gliniano-piaskowej cegły. Będziemy przechadzać się jego wąskimi uliczkami, poznamy święte miejsca zoroastrian, wyznawców dawnej irańskiej religii, zobaczymy też jak działają badgiry, tamtejsze łapacze wiatru. Podczas tej wyprawy odwiedzimy także ruiny dawnych stolic Persji: Pasargady i Persepolis oraz leżący w ich pobliżu Sziraz, miasto ogrodów i poetów. Nie zabraknie również czasu na sławne bazary, po których można by się włóczyć godzinami, podziwiając przepiękne perskie dywany i orientalne rękodzieło. Iran oczaruje Cię także swoją wyjątkową przyrodą: przenocujemy między innymi na jednej z tamtejszych pustyń, gdzie dodatkową atrakcją będzie jazda na wielbłądzie. Na wyspie Keszm odwiedzisz słynne wąwozy, oczarowujące swoimi bajkowymi kształtami. Oprócz tych wszystkich atrakcji, w Twojej pamięci pozostanie wielka gościnność Irańczyków i ich promienne uśmiechy. Zapraszamy!

powrót do góry strony

Dzień po dniu

Kliknij w mapę, aby powiększyć

DZIEŃ 1: WYLOT, TEHERAN

Wylot z Warszawy do Teheranu. Przylot w nocy. Zakwaterowanie w hotelu.

DZIEŃ 2: TEHERAN

Zwiedzanie irańskiej stolicy rozpoczniemy od najstarszego historycznego zabytku miasta, XVI-wiecznego Pałacu Golestan, w obrębie którego znajdują się muzea, bogato zdobione pałace i ogrody. Zobaczymy ciekawe Muzeum Narodowe Iranu oraz most Tabi’at – największy wiadukt dla pieszych w Iranie. 270-metrowy most łączy dwa parki publiczne – Taleghani Park i Abo-Atash Park. Odwiedzimy również stary historyczny targ w Teheranie – Grand Bazaar. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 3: PRZELOT NA WYSPĘ KESZM

Rano transfer na lotnisko w Teheranie i przelot na wyspę Qeshm (ewentualnie do Bandar-e Abbas). Zakwaterowanie w hotelu. Po południu wyruszymy do Doliny Chahkooh, wizytówki Keszm. To bajkowa kraina wyjątkowych skalnych wąwozów o najróżniejszych, wymyślnych kształtach. Zobaczymy także pobliską wyspę Hengam

DZIEŃ 4: WYSPA KESZM

O ile pogoda pozwoli, rano przepłyniemy promem na kolorową wyspę Hormoz, gdzie piasek występuje w ponad 80 kolorach i odcieniach ze znaczną przewagą czerwonego. Po południu powrót na Keszm. Zwiedzanie Doliny Gwiazd z pięknymi, charakterystycznymi dla wyspy formacjami skalnymi i wydmami. Na swojej drodze z pewnością spotkamy przedstawicielki lokalnego ludu Bandari, ubrane w endemiczne burki przypominające maski lub wąsy.

DZIEŃ 5: WYSPA KESZM – SZIRAZ

Transfer promem do Bandar-e Abbas, skąd polecimy do Szirazu, dawnej stolicy Persji, aktualnie jednego z głównych ośrodków kulturalnych i przemysłowych Iranu. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. 

DZIEŃ 6 i 7: SZIRAZ 

Dwa dni poświęcone na zwiedzanie Szirazu i okolic. Udamy się do imponującego meczetu Naser al-Molk z kolorowymi witrażami, przez które wpadają promienie słoneczne i rozświetlają jego wnętrze ciepłymi barwami. Następnie zobaczymy Szah Czeragh, czyli Mauzoleum Króla Światła ozdobione w całości mieniącymi się, lustrzanymi mozaikami, tworzącymi wyjątkowy nastrój. Odwiedzimy kompleks Wakila z meczetem, łaźnią i bazarem, a także grobowiec Hafeza. Wieczorem kolacja w jednej z klimatycznych knajpek.

DZIEŃ 8: PERSEPOLIS – JAZD

Z samego rana, aby uniknąć upałów i tłumów turystów, udamy się (ok. 1 godz.) do Persepolis – dawnej stolicy Imperium Perskiego, siedziby władców Kserksesa i Dariusza I. Miasto zostało zdobyte i zniszczone przez Aleksandra Wielkiego w 330 r. p.n.e. Zobaczymy także Naksz-e Rostam, grobowce czterech wielkich królów Persji. Kontynuacja podróży (ok. 5 godz.) do Jazd, kolebki zoroastryzmu i jednego z najstarszych, nieprzerwanie zamieszkanych miast świata, z historią sięgającą kilku tysięcy lat. Zakwaterowanie w hotelu, następnie spacer po starówce, tzw. Old City, w całości zbudowanej z gliniano-piaskowej cegły o jasnobrązowym kolorze. Wąskie uliczki, kamienne łuki i wystające z dachów wieże wiatrów (badgiry) sprawiają wrażenie, że czas zatrzymał się tu dawno temu.

DZIEŃ 9: JAZD 

Dzień przeznaczony na zwiedzanie Jazdu. Zwiedzimy Muzeum WodyWięzienie Aleksandra i Świątynię Ognia. Wieczorem udamy się do pięknie oświetlonego kompleksu Amira Chachmak, gdzie toczy się nocne życie oraz w pobliżu, którego zobaczyć można Zurchane, czyli irański „dom siły”. Wieczorem udamy się na kolację do jednej z klimatycznych restauracji. Nocleg w Jazd.

DZIEŃ 10: CZAK CZAK – ISFAHAN

Dzisiaj czeka nas wycieczka na pustynię (przejazd ok. 1,5 godz.). Po drodze zobaczymy Wieże Ciszy – dawne zoroastryjskie miejsca pochówku, stojące samotnie na dwóch wzgórzach. Zoroastryjska świątynia Czak Czak mieści się w świętej jaskini, na stromym, skalnym zboczu. Według legendy rozpalał tu ogień sam Zaratusztra. Dla zoroastrian jest to święte miejsce i cel licznych pielgrzymek. Następnie odwiedzimy miasteczko Mejbod z najstarszą fortecą w kraju oraz ok. 400-letnią wieżą lodową, służącą do gromadzenia lodu i przechowywania żywności. Latem, niską temperaturę utrzymywano dzięki grubym ścianom oraz cyrkulacji powietrza chłodzonego wodą z mieszczącego się poniżej kanału. Zobaczymy także karawanseraj, czyli dom zajezdny dla karawan. Kontynuacja podróży do Isfahanu (ok. 4 godz.), trzeciego co do wielkości i jednego z najpiękniejszych miast w Iranie. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja. 

DZIEŃ 11: ISFAHAN 

Dzień przeznaczony na zwiedzanie Isfahanu. Spacer po Placu Imama, podczas którego zobaczymy Meczet ImamaMeczet Szejcha Lotfollahapałac Ali Kapu Czehel Sotun, czyli Pałac Czterdziestu Kolumn. Po południu udamy się na drugą stronę rzeki Zajande, odwiedzimy ormiańską dzielnicę Dżolfa ze słynną Katedrą Wank oraz Kościołem Betlejemskim. Zobaczymy także ormiański cmentarz z tzw. Polską Kwaterą, gdzie znajdują się groby naszych rodaków z lat 1942 – 1945. Wieczorem udamy się na Most Trzydziestu Trzech Łuków (Si-o-Seh Pol), który nocą robi największe wrażenie. Nocleg w Isfahanie.

DZIEŃ 12: ISFAHAN 

Dalsze zwiedzanie Isfahanu rozpoczniemy od wizyty w Meczecie Piątkowym (Masdżed-e Dżam’e), rozbudowywanym przez ponad tysiąc lat i uchodzącym z tego powodu za muzeum religijnej architektury muzułmańskiego Iranu. Po południu czeka nas jeden z najstarszych i największych bazarów w Środkowym Wschodzie, a następnie zasłużony relaks w jednym z tutejszych teahouse-ów, serwującym, obok herbaty, tradycyjną irańską fajkę wodną. Nocleg w Isfahanie.

DZIEŃ 13: ISFAHAN – KASZAN 

Rano przejazd (ok. 2,5 godz.) do Abjane, uroczej wioski leżącej u podnóża gór. Słynie ona z domów o bordowym kolorze oraz kobiet ubranych w kwieciste czadory. Kontynuacja podróży (ok. 1,5 godz.) do Kaszanu. Po zakwaterowaniu w tradycyjnym hotelu czeka nas spacer po starym mieście, gdzie zobaczymy XIX-wieczny dom Tabatabaei, należący do bogatego kupca handlującego dywanami, Meczet Agha Bozorg z końca XVIII wieku oraz Sułtan Amir Ahmad Hammad, tradycyjną irańską łaźnię publiczną. Nocleg w Kaszan.

DZIEŃ 14: KASZAN – PUSTYNIA MARANJAB

Po śniadaniu odwiedzimy Bagh-e Fin, tradycyjny perski ogród na przedmieściach Kaszanu z doskonałą symetrią, centralnym pawilonem i sadzawkami wodnymi. Udamy się także na stary bazar w Kaszanie. W drodze do pustyni Maranjab zatrzymamy się na zwiedzanie podziemnego miasta Nuszabad powstałego w III w. oraz przy wyschniętym słonym jeziorze. Spacer po wydmach. Nocleg w historycznym karawanseraj. 

DZIEŃ 15: TEHERAN 

Po śniadaniu czeka nas przejazd (ok. 4 godz.) na lotnisko w Teheranie. Przelot do Polski.

DZIEŃ 16: WARSZAWA 

Przylot do Warszawy.

powrót do góry strony


Cena i terminy

Cena wyprawy:
1990 PLN + 1890 USD + przelot*

Terminy:
21.września – 06.października, 2024

22.marca – 06.kwietnia, 2025
20.września – 05.października, 2025

 


Publikacja terminów na kolejny okres: 07.01.2025 r.


Cena zawiera:

 • Cały transport wynikający z programu
 • Przeloty wewnętrzne
 • Noclegi w porządnych hotelach, głównie 4- i 3-gwiazdkowych, usytuowanych blisko centrum, pokoje 2-osobowe
 • Śniadania
 • Opiekę polskojęzycznego, doświadczonego pilota
 • Ubezpieczenie KL + NNW + OC + bagaż podróżny

Cena nie zawiera:

 • Przelotu na trasie Warszawa – Teheran – Warszawa
 • Biletów wstępu
 • Wyżywienia oprócz śniadań
 • Opłaty wizowej
 • Dodatkowych atrakcji nieuwzględnionych w programie

* Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu.


Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?


  Pola oznaczone * są wymagane