INDONEZJA

Nurkowanie na Bali i Komodo

13 dni

Opis wyprawy Dzień po dniu

Galeria Cena i terminy Sprawdź dostępność

Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji


Opis wyprawy

Zapraszamy Cię do zanurzenia się w ciepłych wodach Indo-Pacyfiku, oblewających „wyspę bogów” – Bali i „wyspę smoków” – Komodo. Podczas wyprawy będziemy nurkować w miejscach zaliczanych do top 10 światowych nurkowisk, o unikalnych podwodnych ekosystemach cieszących się największą różnorodnością biologiczną życia morskiego na świecie. Z pokładu naszej łodzi, pływającej po archipelagu Komodo, będziesz mógł cieszyć się egzotyką tropikalnego morza, pięknem dziewiczych raf, wspaniałych krajobrazów nad i pod wodą. Będziemy m.in. tropić Mola Mola – niezwykle rzadką, gigantyczną rybę głębinową, którą można spotkać na Bali w sierpniu i wrześniu. Zaś podczas wycieczek krajoznawczych ”zanurzymy się” w mistycznej kulturze samego Bali. Zapraszamy!

powrót do góry strony

Dzień po dniu

DZIEŃ 1: WYLOT
Wylot z Warszawy na Bali.

DZIEŃ 2: BALI
Przylot na Bali. Przywitanie na lotnisku, transport klimatyzowanym minibusem do hotelu w Sanur, położonego przy plaży z licznymi restauracjami i barami. Relaks!

CZĘŚĆ I: DZIEŃ 2 – 6

Kliknij w mapę, aby powiększyć

 

DZIEŃ 3: BALI, TULAMBEN – 3 nurkowania
Przejazd do Tulamben na północno-wschodnim wybrzeżu Bali, gdzie największą atrakcją dla nurków jest zatopiony podczas II wojny światowej wrak USS Liberty, o bardzo ciekawej historii. Uszkodzony japońską torpedą, odholowany na brzeg, gdzie przeleżał aż do 1963 roku, kiedy to na skutek erupcji wulkanu Agung ponownie poszedł na dno. Obecnie USS Liberty wymieniany jest w wielu światowych rankingach jako jedna z najbardziej polecanych destynacji nurkowych. Wrakowi dodatkowego uroku dodają porastające go koralowce i gorgonie w bogactwie i kolorach, jakie możemy zobaczyć jedynie w Indo-Pacyfiku. Spotkać tu można m.in. ośmiornice, barakudy, skrzydlice mątwy oraz całe mnóstwo barwnych, egzotycznych ryb. Dzisiaj czekają nas trzy nurkowania, gdzie pierwsze to tzw. check dive, czyli nurkowanie sprawdzające, a ostatnie odbędzie się nocną, kiedy to wrak ujrzymy w zupełnie nowej odsłonie. Powrót do hotelu na nocleg.

DZIEŃ 4: BALI, PADANG BAI – 3 nurkowania
Po śniadaniu ruszamy do Padang Bai, skąd lokalną łodzią typu Jukung popłyniemy w trzy wyjątkowe miejsca nurkowe: Mimpang, Tepekong i Shark Point. Główną atrakcją pierwszych dwóch jest Mola Mola – mistyczna, olbrzymia ryba z oceanicznych głębin, która przebywa w tych rejonach na przełomie lata i jesieni , aby oczyścić się z pasożytów. Bali to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie spotkanie tej ryby w sezonie jest niemal pewne. Ponadto, w tych ciekawych topograficznie rejonach, ujrzeć można bogatą w życie rafę oraz liczne rafowe rekiny. Trzecim miejscem jest Shark Point, gdzie jak nazwa wskazuje, można spotkać rekiny rafowe. Powrót do hotelu na nocleg.

DZIEŃ 5: BALI, NUSA PENIDA – 2 nurkowania
Tego dnia nurkować będziemy w okolicach wyspy Nusa Penida, gdzie odwiedzimy dwa bardzo ciekawe miejsca. Pierwsze nurkowanie w Manta Point, znanym z licznego występowania mant. Drugie w Crystal Bay, uznanym za jedno z najlepszych miejsc nurkowych świata ze względu na występujące tu olbrzymie samogłowy oceaniczne – Mola Mola. Dzień spędzimy na motorówce z przerwą na lunch na lokalnej plaży. Do hotelu wracamy około godziny 15., dzięki czemu będziemy mieli czas na korzystanie z uroków wyspy.

DZIEŃ 6: BALI, KINTAMANI
Całodniowa wycieczka na północ Bali, pod opieką polskojęzycznego pilota. Rozpoczniemy od zwiedzania Gunung Kawi, dawnych grobowców królewskich, ulokowanych w niszach skalnych, w malowniczej dolinie pośród pól ryżowych. W dalszej drodze zrobimy sobie przerwę na Kopi Luwak, najdroższą kawę na świecie, oraz degustację lokalnych herbat smakowych, kakao i kawy balijskiej. Krótka wizyta w tradycyjnym balijskim domu, oraz dalszy przejazd na punkt widokowy w Kintamani, skąd roztacza się piękny widok na wulkan Batur z dwoma kalderami i jeziorem. Po drodze zatrzymamy się przy jednym z licznych stoisk z egzotycznymi owocami takich jak snake fruit, mangostan, tamarello czy marakuja. Po lunchu w Kintamani udamy się do świątyni Besakih, najważniejszej i największej na wyspie. Powrót na nocleg do Sanur.

CZĘŚĆ I: DZIEŃ 7 – 11

Kliknij w mapę, aby powiększyć

 

DZIEŃ 7: FLORES – PARK NARODOWY KOMODO – 2 nurkowania
Rano przelot do Labuan Bajo na Flores. Transfer z lotniska na jednostkę liveaboard, gdzie zostaniemy zapoznani z zasadami bezpieczeństwa na pokładzie i programem na kolejne dni. Następnie popłyniemy do Sebayur, gdzie zrobimy dwa nurkowania: sprawdzające i nocne. Nocleg na łódce.

DZIEŃ 8: PÓŁNOCNA CZĘŚĆ WYSPY KOMODO – 4 nurkowania
Dzień rozpoczniemy od nurkowania w Castle Rock, gdzie spotkać można szaropłetwe rekiny rafowe, tuńczyki, barrakudy, a wcześnie rano nawet delfiny. Kolejny przystanek i zejście pod wodę w Crystal Rock, gdzie przy odrobinie szczęścia zobaczysz czarno- i białopłetwe rekiny rafowe, karanksy oraz barwne miękkie i twarde korale. Trzecie nurkowanie odbędzie się w Shotgun (znanym także jako Couldron), wodnym kanale oddzielającym wysepki Gili Lawa Darat i Gili Lawa Laut, leżące przy północnym wybrzeżu wyspy Komodo. Miejsce to charakteryzują silne prądy morskie. Spotkać tu można m.in.: manty, rekiny, płaszczki, węgorze ogrodowe i pławikoniki. Nocne nurkowanie w Gili Lawah. Nocleg na łódce.

DZIEŃ 9: PÓŁNOCNO-WSCHODNIA CZĘŚĆ WYSPY KOMODO – 4 nurkowania
Pierwsze nurkowanie w Batu Bolong, przy potężnej 70-metrowej rafie, ozdobionej barwnymi koralami i niesamowicie bogatą fauną. Zobaczyć tu można między innymi całe ławice egzotycznych ryb oraz napoleony, karanksy, tuńczyki, a nawet białopłetwe rekiny. Drugi nur w Karang Makasar, gdzie przy odrobinie szczęścia zobaczysz często występujące tu manty. Popołudniu zanurkujemy w Tatawa Kecil, następnie zakotwiczymy w Siaba Kecil, gdzie weźmiemy udział w ostatnim tego dnia, nocnym nurkowaniu.

DZIEŃ 10: ŚRODKOWA CZĘŚĆ WYSPY KOMODO – 3 nurkowania
Poranne nurkowanie w Crystal Rock, znanym z pięknych, barwnych miękkich korali, gąbek oraz licznych kolorowych egzotycznych, ryb, kałamarnic, żółwi, rekinów oraz dużej czerwonej ośmiornicy. Jest to także wymarzone miejsce dla amatorów makrofotografii. Przepłyniemy w okolice Tatawa Besar, gdzie zanurkujemy po raz drugi. Trzecie nurkowanie w Pengah Kecil. Tego dnia czeka nas jeszcze jedna atrakcja – grillowanie na plaży i ognisko. Nocleg na łódce.

DZIEŃ 11: PARK NARODOWY KOMODO, WYSPA RINCA
Dzisiaj odwiedzimy wyspę Rinca, gdzie udamy się na trekking w poszukiwaniu największych jaszczurek świata, sławnych smoków z Komodo. Powrót do Labuan Bajo, gdzie będzie można odwiedzić nocny targ na bulwarze albo jeden z lokalnych pubów.

DZIEŃ 12: BALI, POWRÓT
Po śniadaniu transfer na lotnisko w Labuan Bajo i przelot na Bali. Wylot z Bali do Warszawy.

DZIEŃ 13: WARSZAWA
Przylot do Warszawy.

UWAGA: Z uwagi na warunki pogodowe, opisane w programie miejsca nurkowe mogą ulec zamianie na inne podobne.

powrót do góry strony


Cena i terminy

24.lipca – 05.sierpnia, 2022
31.lipca – 12.sierpnia, 2022
07.sierpnia – 19.sierpnia, 2022
21.sierpnia – 02.września, 2022

Następna aktualizacja terminarza: 06.01.2022 r.

Cena: 2190 PLN + 1990 USD + przelot*

Cena zawiera:

 • 21 nurkowań
 • Butle nurkowe o pojemności 12 l, balast oraz Nitox na Bali (na życzenie)
 • Transport wynikający z programu: transfery lotniskowe, transfery na nurkowania
 • Przeloty wewnętrzne: Denpasar – Labuan Bajo i Labuan Bajo – Denpasar
 • 5 noclegów na Bali w hotelach 3-gwiazdkowych
 • Wszystkie śniadania i lancze na Bali
 • 5 noclegów z pełnym wyżywieniem na łodzi podczas safari w PN Komodo
 • Jednodniową wycieczkę na Bali, włącznie z biletami wstępu
 • Wodę pitną podczas nurkowań i wycieczek
 • Polskojęzyczną obsługę podczas nurkowania na Bali oraz w czasie safari po PN Komodo
 • Ubezpieczenie KL + NNW + bagaż

Cena nie zawiera:

 • Przelotu głównego Warszawa – Denpasar – Warszawa
 • Wynajmu sprzętu nurkowego
 • Opłaty za nadbagaż przy przelocie z Denpasar do Labuan Bajo i z powrotem
 • Pozwolenia na nurkowanie w PN Komodo
 • Biletów wstępu z wyjątkiem dnia 6.
 • Obiadokolacji na Bali oraz kolacji dnia 11.
 • Napiwków

Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu. Z Polski wylatujesz wspólnie z pozostałymi uczestnikami.

Staramy się wybierać loty jak najkorzystniejsze cenowo, z możliwie jak najkrótszymi przesiadkami.
Kliknij tu, aby zorientować się w dzisiejszej cenie przelotu.


Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?


  Pola oznaczone * są wymagane