INDONEZJA

Nurkowanie na Bali i Komodo

15 dni

Opis wyprawy Dzień po dniu

Galeria Cena i terminy

Sprawdź dostępność

Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji


Opis wyprawy

Zapraszamy Cię do zanurzenia się w ciepłych wodach Indo-Pacyfiku, oblewających „wyspę bogów” – Bali i „wyspę smoków” – Komodo. Podczas wyprawy będziemy nurkować w miejscach zaliczanych do top 10 światowych nurkowisk, o unikalnych podwodnych ekosystemach cieszących się największą różnorodnością biologiczną życia morskiego na świecie. Z pokładu naszej łodzi, pływającej po archipelagu Komodo, będziesz mógł cieszyć się egzotyką tropikalnego morza, pięknem dziewiczych raf, wspaniałych krajobrazów nad i pod wodą. Będziemy m.in. tropić Mola Mola – niezwykle rzadką, gigantyczną rybę głębinową, którą można spotkać na Bali w sierpniu i wrześniu. Zaś podczas wycieczek krajoznawczych ”zanurzymy się” w mistycznej kulturze samego Bali. Zapraszamy!

powrót do góry strony

Dzień po dniu

DZIEŃ 1: WYLOT 

Wylot z Warszawy do Denpasar.

DZIEŃ 2: BALI 

Przylot na Bali. Transfer do hotelu. Nocleg.

DZIEŃ 3: BALI – PRZELOT NA FLORES

Rano przelot do Labuan Bajo na Flores. Transfer do hotelu, relaks.

CZĘŚĆ I: DZIEŃ 4 – 8

Kliknij w mapę, aby powiększyć

DZIEŃ 4: FLORES – PARK NARODOWY KOMODO – 3 nurkowania

Rano przelot do Labuan Bajo na Flores. Transfer z lotniska na jednostkę liveaboard, gdzie zostaniemy zapoznani z zasadami bezpieczeństwa na pokładzie i programem na kolejne dni. Nurkowanie w Bidadari, następnie popłyniemy do Sabayor, gdzie zrobimy dwa nurkowania, w tym nocne. Nocleg na łódce.

DZIEŃ 5: PÓŁNOCNA CZĘŚĆ WYSPY KOMODO – 4 nurkowania 

Dzień rozpoczniemy od nurkowania w Castle Rock, gdzie spotkać można szaropłetwe rekiny rafowe, tuńczyki, barrakudy, a wcześnie rano nawet delfiny. Kolejny przystanek i zejście pod wodę w Crystal Rock, gdzie przy odrobinie szczęścia zobaczysz czarno- i białopłetwe rekiny rafowe, karanksy oraz barwne miękkie i twarde korale. Trzecie nurkowanie odbędzie się w Shotgun(znanym także jako Couldron), wodnym kanale oddzielającym wysepki Gili Lawa Darat i Gili Lawa Laut, leżące przy północnym wybrzeżu wyspy Komodo. Miejsce to charakteryzują silne prądy morskie. Spotkać tu można m.in.: manty, rekiny, płaszczki, węgorze ogrodowe i pławikoniki. Nocne nurkowanie w Gili Lawah. Nocleg na łódce.

DZIEŃ 6: CENTRALNA CZĘŚĆ WYSPY KOMODO – 3 nurkowania

Pierwsze nurkowanie w Batu Bolong, przy potężnej 70-metrowej rafie, ozdobionej barwnymi koralami i niesamowicie bogatą fauną. Zobaczyć tu można między innymi całe ławice egzotycznych ryb oraz napoleony, karanksy, tuńczyki, a nawet białopłetwe rekiny. Drugi nur w Karang Makasar, gdzie przy odrobinie szczęścia zobaczysz często występujące tu manty. Trzecie, nocne nurkowanie będzie w Padar.

DZIEŃ 7: POŁUDNIOWA CZĘŚĆ WYSPY KOMODO – 3 nurkowania 

Przepłyniemy w okolice Tatawa Besar, gdzie zanurkujemy po raz pierwszy tego dnia. Drugie nurkowanie w Mawan, a trzecie w Pengah Kecil. Tego dnia czeka nas jeszcze jedna atrakcja – grillowanie na plaży i ognisko. Nocleg na łódce.

DZIEŃ 8: PARK NARODOWY KOMODO, WYSPA RINCA 

Dzisiaj odwiedzimy wyspę Rinca (albo Komodo), gdzie udamy się na trekking w poszukiwaniu największych jaszczurek świata, sławnych smoków z Komodo. Powrót do Labuan Bajo, gdzie będzie można odwiedzić nocny targ na bulwarze albo jeden z lokalnych pubów. Nocleg w hotelu.

CZĘŚĆ 2: DZIEŃ 9 – 15

Kliknij w mapę, aby powiększyć

DZIEŃ 9: FLORES – BALI. SANUR 

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Labuan Bajo i przelot na Bali. Transport klimatyzowanym minibusem do hotelu w miejscowości

Sanur z niekończącą się plażą oraz licznymi restauracjami i barami. Relaks!

DZIEŃ 10: BALI, TULAMBEN – 3 nurkowania 

Przejazd do Tulamben na północno-wschodnim wybrzeżu Bali, gdzie największą atrakcją dla nurków jest zatopiony podczas II wojny światowej wrak USS Liberty, o bardzo ciekawej historii. Uszkodzony japońską torpedą, odholowany na brzeg, gdzie przeleżał aż do 1963 roku, kiedy to na skutek erupcji wulkanu Agung ponownie poszedł na dno. Obecnie USS Liberty wymieniany jest w wielu światowych rankingach jako jedna z najbardziej polecanych destynacji nurkowych. Wrakowi dodatkowego uroku dodają porastające go koralowce i gorgonie w bogactwie i kolorach, jakie możemy zobaczyć jedynie w Indo-Pacyfiku. Spotkać tu można m.in. ośmiornice, barakudy, skrzydlice mątwy oraz całe mnóstwo barwnych, egzotycznych ryb. Dzisiaj czekają nas trzy nurkowania, gdzie pierwsze to tzw. check dive, czyli nurkowanie sprawdzające, a ostatnie odbędzie się nocną, kiedy to wrak ujrzymy w zupełnie nowej odsłonie. Powrót do Sanur na nocleg.

DZIEŃ 11: BALI, PADANG BAI – 3 nurkowania 

Po śniadaniu ruszamy do Padang Bai, skąd lokalną łodzią typu Jukung popłyniemy w trzy wyjątkowe miejsca nurkowe: Mimpang, Tepekong i Secret Jetty. Główną atrakcją pierwszych dwóch jest Mola Mola – mistyczna, olbrzymia ryba z oceanicznych głębin, która przebywa w tych rejonach na przełomie lata i jesieni, aby oczyścić się z pasożytów. Bali to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie spotkanie tej ryby w sezonie jest niemal pewne. Ponadto, w tych ciekawych topograficznie rejonach, ujrzeć można bogatą w życie rafę oraz liczne rafowe rekiny. Trzecim miejscem jest Secret Jetty, dawne cumowisko promowe. Porośnięte rafą filary pomostu są schronieniem dla wielu rzadkich gatunków ryb. Znaleźć tu można m.in. ryby żabnicokształtne, koniki morskie, ośmiornice, kraby, krewetki i inne niewielkie stworzenia. Po nurach czeka nas pyszny balijski obiad w restauracji przy plaży. Powrót do Sanur na nocleg.

DZIEŃ 12: BALI, NUSA PENIDA – 2 nurkowania 

Tego dnia nurkować będziemy w okolicach wyspy Nusa Penida, gdzie odwiedzimy dwa bardzo ciekawe miejsca. Pierwsze nurkowanie w Manta Point, znanym z licznego występowania mant. Drugie w Crystal Bay, uznanym za jedno z najlepszych miejsc nurkowych świata ze względu na występujące tu olbrzymie samogłowy oceaniczne – Mola Mola. Dzień spędzimy na motorówce z przerwą na lunch na lokalnej plaży. Do hotelu wracamy około godziny 15., dzięki czemu będziemy mieli czas na korzystanie z uroków wyspy. Nocleg w Sanur.

DZIEŃ 13: BALI, KINTAMANI

Całodniowa wycieczka na północ Bali, pod opieką polskojęzycznego pilota. Rozpoczniemy od zwiedzania Gunung Kawi, dawnych grobowców królewskich, ulokowanych w niszach skalnych, w malowniczej dolinie pośród pól ryżowych. W dalszej drodze zrobimy sobie przerwę na Kopi Luwak, najdroższą kawę na świecie oraz degustację lokalnych herbat smakowych, kakao i kawy balijskiej. Dalszy przejazd na punkt widokowy w Kintamani, skąd roztacza się piękny widok na wulkan Batur z dwoma kalderami i jeziorem. Po drodze zatrzymamy się przy jednym z licznych stoisk z egzotycznymi owocami takich jak snake fruit, mangostan, tamarello czy marakuja. Po lunchu w Kintamani udamy się do świątyni Besakih, najważniejszej i największej na wyspie. Powrót na nocleg do Sanur.

DZIEŃ 14: BALI. POWRÓT 

Transfer na lotnisko w Denpasar, przelot powrotny do Polski.

DZIEŃ 15: PRZYLOT DO WARSZAWY

Lądowanie na Okęciu.

UWAGA: Z uwagi na warunki pogodowe, opisane w programie miejsca nurkowe mogą ulec zamianie na inne podobne.

powrót do góry strony


Cena i terminy

Cena wyprawy:
3490 PLN + 2290 USD + przelot*

Terminy:
13.lipca – 27.lipca, 2024
20.lipca – 03.sierpnia, 2024
27.lipca – 10.sierpnia, 2024
03.sierpnia – 17.sierpnia, 2024
10.sierpnia – 24.sierpnia, 2024
17.sierpnia – 31.sierpnia, 2024
31.sierpnia – 14.września, 2024
07.września – 21.września, 2024
14.września – 28.września, 2024

 


Publikacja terminów na kolejny okres: 07.01.2025 r.


Cena zawiera:

 • 21 nurkowań
 • Butle nurkowe o pojemności 12 l. i balast
 • Transport wynikający z programu: transfery lotniskowe, transfery na nurkowania
 • Przeloty wewnętrzne: Denpasar – Labuan Bajo i Labuan Bajo – Denpasar
 • 8 noclegów w hotelach 4- i 3-gwiazdkowych
 • Wszystkie śniadania i lancze na Bali
 • 4 noclegi z pełnym wyżywieniem na łodzi podczas safari w PN Komodo, z wyjątkiem kolacji dnia 8.
 • Jednodniową wycieczkę na Bali, włącznie z biletami wstępu
 • Wodę pitną podczas nurkowań i wycieczek
 • Ubezpieczenie KL + NNW + bagaż

Cena nie zawiera:

 • Przelotu głównego Warszawa – Denpasar – Warszawa
 • Wynajmu sprzętu nurkowego
 • Opłaty za nadbagaż przy przelocie z Denpasar do Labuan Bajo i z powrotem
 • Pozwolenia na nurkowanie w PN Komodo
 • Biletów wstępu z wyjątkiem dnia 8.
 • Obiadokolacji na Bali oraz kolacji dnia 8.
 • Napiwków

* Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu.


Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?


  Pola oznaczone * są wymagane