INDONEZJA

 

Nurkowanie na Bali i Komodo

 

13 dni

Opis wyprawy

Zapraszamy Cię do zanurzenia się w ciepłych wodach Indo-Pacyfiku, oblewających „wyspę bogów” – Bali i „wyspę smoków” – Komodo. Podczas wyprawy będziemy nurkować w miejscach zaliczanych do top 10 światowych nurkowisk, o unikalnych podwodnych ekosystemach cieszących się największą różnorodnością biologiczną życia morskiego na świecie. Z pokładu naszej łodzi, pływającej po archipelagu Komodo, będziesz mógł cieszyć się egzotyką tropikalnego morza, pięknem dziewiczych raf, wspaniałych krajobrazów nad i pod wodą. Będziemy m.in. tropić Mola Mola – niezwykle rzadką, gigantyczną rybę głębinową, którą można spotkać na Bali w sierpniu i wrześniu. Zaś podczas wycieczek krajoznawczych ”zanurzymy się” w mistycznej kulturze samego Bali. Zapraszamy!

powrót do góry strony

Dzień po dniu

DZIEŃ 1: WYLOT
Wylot z Warszawy na Bali.

DZIEŃ 2: BALI
Przylot na Bali. Przywitanie na lotnisku, transport klimatyzowanym busem do hotelu w miejscowości Sanur z niekończącą się plażą oraz licznymi restauracjami i barami. Relaks!

DZIEŃ 3: BALI, TULAMBEN – 3 nurkowania
Przejazd do Tulamben na północno-wschodnim wybrzeżu Bali, gdzie największą atrakcją dla nurków jest zatopiony podczas II wojny światowej wrak USS Liberty, o bardzo ciekawej historii. Uszkodzony japońską torpedą, odholowany na brzeg, gdzie przeleżał aż do 1963 roku, kiedy to na skutek erupcji wulkanu Agung ponownie poszedł na dno. Obecnie USS Liberty wymieniany jest w wielu światowych rankingach jako jedna z najbardziej polecanych destynacji nurkowych. Wrakowi dodatkowego uroku dodają porastające go koralowce i gorgonie w bogactwie i kolorach, jakie możemy zobaczyć jedynie w Indo-Pacyfiku. Spotkać tu można m.in. ośmiornice, barakudy, skrzydlice mątwy oraz całe mnóstwo barwnych, egzotycznych ryb. Dzisiaj czekają nas trzy nurkowania, gdzie pierwsze to tzw. check dive, czyli nurkowanie sprawdzające, a ostatnie odbędzie się nocną, kiedy to wrak ujrzymy w zupełnie nowej odsłonie. Powrót do Sanur na nocleg.

DZIEŃ 4: BALI, PADANG BAI – 3 nurkowania
Po śniadaniu ruszamy do Padang Bai, skąd lokalną łodzią typu Jukung popłyniemy w trzy wyjątkowe miejsca nurkowe: Mimpang, Tepekong i Secret Jetty. Główną atrakcją pierwszych dwóch jest Mola Mola – mistyczna, olbrzymia ryba z oceanicznych głębin, która przebywa w tych rejonach na przełomie lata i jesieni , aby oczyścić się z pasożytów. Bali to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie spotkanie tej ryby w sezonie jest niemal pewne. Ponadto, w tych ciekawych topograficznie rejonach, ujrzeć można bogatą w życie rafę oraz liczne rafowe rekiny. Trzecim miejscem jest Secret Jetty, dawne cumowisko promowe. Porośnięte rafą filary pomostu są schronieniem dla wielu rzadkich gatunków ryb. Znaleźć tu można m.in. ryby żabnicokształtne, koniki morskie, ośmiornice, kraby, krewetki i inne niewielkie stworzenia. Po nurach czeka nas pyszny balijski obiad w restauracji przy plaży. Powrót do Sanur na nocleg.

DZIEŃ 5: BALI, NUSA PENIDA – 2 nurkowania
Tego dnia nurkować będziemy w okolicach wyspy Nusa Penida, gdzie odwiedzimy dwa bardzo ciekawe miejsca. Pierwsze nurkowanie w Manta Point, znanym z licznego występowania mant. Drugie w Crystal Bay, uznanym za jedno z najlepszych miejsc nurkowych świata ze względu na występujące tu olbrzymie samogłowy oceaniczne – Mola Mola. Dzień spędzimy na motorówce z przerwą na lunch na lokalnej plaży. Do hotelu wracamy około godziny 15, dzięki czemu będziemy mieli czas na korzystanie z uroków wyspy. Nocleg w Sanur.

DZIEŃ 6: BALI, KINTAMANI
Całodniowa wycieczka na północ Bali, pod opieką polskojęzycznego pilota. Rozpoczniemy od zwiedzania Gunung Kawi, dawnych grobowców królewskich, ulokowanych w niszach skalnych, w malowniczej dolinie pośród pól ryżowych. W dalszej drodze zrobimy sobie przerwę na Kopi Luwak, najdroższą kawę na świecie, oraz degustację lokalnych herbat smakowych, kakao i kawy balijskiej. Krótka wizyta w tradycyjnym balijskim domu, oraz dalszy przejazd na punkt widokowy w Kintamani, skąd roztacza się piękny widok na wulkan Batur z dwoma kalderami i jeziorem. Po drodze zatrzymamy się przy jednym z licznych stoisk z egzotycznymi owocami takich jak snake fruit, mangostan, tamarello czy marakuja. Po lunchu w Kintamani udamy się do świątyni Besakih, najważniejszej i największej na wyspie. Powrót na nocleg do Sanur.

DZIEŃ 7: FLORES – PARK NARODOWY KOMODO – 2 nurkowania
Rano przelot do Labuan Bajo na Flores. Transfer z lotniska na jednostkę liveaboard, gdzie zostaniemy zapoznani z zasadami bezpieczeństwa na pokładzie i programem na kolejne dni. Następnie popłyniemy do Sabayur Kecil na nurkowanie sprawdzające (check dive). Po lunchu udamy się w okolice Gili Lawa, gdzie zanurkujemy po raz drugi, po czym popłyniemy w okolice wyspy Gili Lawa Darat. Nocleg na łódce.

DZIEŃ 8: PARK NARODOWY KOMODO – 4 nurkowania
Dzień rozpoczniemy od dwóch nurkowań w Castle Rock, gdzie spotkać można szaropłetwe rekiny rafowe, tuńczyki, barrakudy, a wcześnie rano nawet delfiny. Kolejny przystanek i zejście pod wodę w Couldron, gdzie przy odrobinie szczęścia zobaczysz czarno- i białopłetwe rekiny rafowe, karanksy oraz barwne miękkie i twarde korale. Nocne nurkowanie w Gili Lawa. Nocleg na łódce.

DZIEŃ 9: PARK NARODOWY KOMODO – 4 nurkowania
Dwa poranne nurkowania w Crystal Rock, znanym ze pięknych, barwnych miękkich korali, gąbek oraz licznych kolorowych egzotycznych, ryb, kałamarnic, żółwi, rekinów oraz dużej czerwonej ośmiornicy. Jest to także wymarzone miejsce dla amatorów makrofotografii. Popołudniu udamy się w okolice Pulau Bakau, gdzie zanurkujemy po raz trzeci tego. Następnie zakotwiczymy w Siaba Besar, gdzie czeka nas nocne nurkowanie.

DZIEŃ 10: PARK NARODOWY KOMODO – 4 nurkowania
Pierwsze nurkowanie w Batu Bolong, przy potężnej 70-metrowej rafie, ozdobionej barwnymi koralami i niesamowicie bogatą fauną. Zobaczyć tu można między innymi całe ławice egzotycznych ryb oraz napoleony, karanksy, tuńczyki, a nawet białopłetwe rekiny. Drugi nur w Karang Makasar, gdzie przy odrobinie szczęścia zobaczysz często występujące tu manty. Popołudniu zanurkujemy w Siaba Kecil, następnie zakotwiczymy w Siaba Besar, gdzie weźmiemy udział w ostatnim tego dnia, nocnym nurkowaniu.

DZIEŃ 11: PARK NARODOWY KOMODO – 1 nurkowanie
Dzisiaj nurkowanie w Pengah Kecil, ostatnie podczas naszej wyprawy. Później udamy się na trekking w poszukiwaniu największych jaszczurek świata, sławnych smoków z Komodo. Tego dnia czeka nas jeszcze jedna atrakcja – grillowanie na plaży i ognisko. Powrót do Labuan Bajo, gdzie będzie można odwiedzić nocny targ na bulwarze albo jeden z lokalnych pubów.

DZIEŃ 12: BALI, POWRÓT
Po śniadaniu transfer na lotnisko w Labuan Bajo i przelot na Bali. Wylot z Bali do Warszawy.

DZIEŃ 13: WARSZAWA
Przylot do Warszawy.

powrót do góry strony

Cena i terminy

28.lipca – 09.sierpnia, 2018
11.sierpnia- 23.sierpnia, 2018
25.sierpnia- 06.września, 2018
08.września- 20.września, 2018
27.lipca – 08.sierpnia, 2019
10.sierpnia- 22.sierpnia, 2019
24.sierpnia- 05.września, 2019

.
Cena: 1900 PLN + 1875 USD + przelot*

Cena zawiera:

 • 23 nurkowania
 • butle nurkowe, balast oraz Nitrox na Bali (na życzenie)
 • wszystkie transfery na nurkowania
 • 5 noclegów na Bali w hotelach 3-gwiazdkowych
 • wszystkie śniadania i lunche na Bali
 • 5 noclegów z pełnym wyżywieniem na łodzi podczas rejsu po Parku Narodowym Komodo
 • jednodniową wycieczkę na Bali, włącznie z biletami wstępu
 • wodę pitną podczas nurkowań i wycieczek
 • opiekę polskiego pilota i instruktora PADI przez cały czas trwania wyprawy

Cena nie zawiera:

 • wynajmu sprzętu nurkowego
 • opłaty za nadbagaż przy przelocie z Denpasar do Labuan Bajo i z powrotem
 • obiadokolacji na Bali

 

* Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu. Z Polski wylatujemy wspólnie, wraz z pilotem wyprawy.

Staramy się wybierać loty jak najkorzystniejsze cenowo, z możliwie jak najkrótszymi przesiadkami.
Kliknij tu, aby zorientować się w dzisiejszej cenie przelotu.

Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.

22 122 02 15

Wyględowska 8/33
02-654 Warszawa

…albo napisz do nas tu i teraz 🙂

Pola oznaczone * są wymagane

Obserwuj nas w mediach społecznościowych

Nasi partnerzy: