KILIMANDŻARO

+ safari + relaks na Zanzibarze

10 do 15 dni. Poziom trudności: łatwy plus

Dlaczego z nami? Opis wyprawy Dzień po dniu

Galeria Cena i terminy Sprawdź dostępność

Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji


Dlaczego z nami? Co nas wyróżnia?

 • Optymalna droga na szczyt. Do Uhuru, najwyższego punktu masywu Kilimandżaro, prowadzi wiele dróg. My wybieramy tą, która, obok najpiękniejszych widoków, stwarza najlepsze warunki do gruntownej aklimatyzacji.
 • Porządne noclegi i wyżywienie. Cały trekking jest świetnie przygotowany logistycznie i wspierany przez wieloosobowy zespół przewodników, kucharzy i tragarzy. Każdy posiłek składa się z 2-3 dań smacznego, zróżnicowanego jedzenia. Poza trekkingiem śpimy w porządnych hotelach, na safari w komfortowych, wysoko ocenianych lodżach (nigdy w namiotach!), a na Zanzibarze w ośrodku wczasowym o doskonałej renomie, z prywatną plażą i doskonałą kuchnią.
 • Naprawdę zależy nam na Twoim sukcesie! Cała logistyka wyjazdu podporządkowana jest temu, aby, przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa, umożliwić Ci dotarcie do celu oraz bezpieczny powrót. Uczestników dobieramy tak, aby reprezentowali podobny poziom przygotowania fizycznego i doświadczenia zdobytego w górach. Nawet jeśli jest ono niewielkie, wszelkimi siłami pomożemy Ci w osiągnięciu pełnego zadowolenia z wyprawy.
 • Wsparcie podczas przygotowań. Po wpisaniu Cię na listę uczestników, otrzymujesz od nas istotną pomoc w przygotowaniach do wyprawy: osobisty plan treningowy, sprzętowy etc. – w ten sposób nic Cię nie zaskoczy. Masz 1001 pytań? Możesz na nas liczyć :).
 • Mała grupa, składająca się z maksymalnie 12 uczestników. W takich warunkach masz lepszy kontakt z przewodnikiem a Twoje uwagi i oczekiwania będą zawsze zauważone
 • Najlepsi przewodnicy. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem profesjonalnego zespołu, składającego się z polskojęzycznego pilota z dużym doświadczeniem w tego typu wyprawach oraz lokalnych, starannie dobieranych przewodników. Wspólnie na bieżąco monitorują sytuację w grupie i formę każdego uczestnika
powrót do góry strony

Opis wyprawy

Trekking na Kilimandżaro jest pod wieloma względami wyjątkowy. To prawdopodobnie jedyna wysoka góra z dobrą infrastrukturą turystyczną, stawiająca nie tylko wyzwanie wejścia na nią, ale też obdarowująca nas niepowtarzalną różnorodnością flory i fauny. Wpływa na to usytuowanie masywu pośród najpiękniejszych parków narodowych Afryki, z całym mnóstwem dzikich zwierząt, które odwiedzimy w ramach czekającego nas tam safari. Drugim czynnikiem jest fakt, że podstawa tego prawie sześciotysięcznika leży zaledwie na 1018 m n.p.m., co daje możliwość przekraczania różnorodnych pięter klimatyczno-roślinnych porastających górę, aż po księżycowe, kamienno-lodowcowe krajobrazy jej wyższych partii. Do szczytu idziemy drogą Machame, gwarantującą bardzo dobrą aklimatyzację i dającą tym samym największą szansę na jego zdobycie. Ponieważ każdy wysiłek potrzebuje motywującej nas nagrody – czy może być lepsze zwieńczenie wyprawy niż odpoczynek na rajskiej plaży pośród szmaragdowych wód oceanu? Zapraszamy na Zanzibar, wyspę, która uraczy Cię wszystkim, co kojarzy się z wakacjami: słońcem, szeroko rozumianym relaksem, dziką przyrodą, nurkowaniem wśród delfinów i rafy koralowej. Serdecznie zapraszamy!

powrót do góry strony

Dzień po dniu

CZĘŚĆ I: KILIMANDŻARO, DZIEŃ 1 – 8

Kliknij w mapę, aby powiększyć

 

DZIEŃ 1: WYLOT Z POLSKI
Wylot z Warszawy do lotniska Kilimandżaro w Tanzanii.

DZIEŃ 2: MOSHI
Transfer do Moshi. Po odpoczynku w hotelu przygotujemy się do trekkingu na Kilimandżaro. Spotkanie organizacyjne z pilotem, który udzieli szczegółowych wskazówek na temat pakowania i ubioru oraz omówi przebieg wyprawy.

DZIEŃ 3: OBÓZ MACHAME
Po śniadaniu w hotelu zapakujemy nasze rzeczy do wynajętego busa, który zabierze nas do bramy Machame we wsi dającej nazwie drodze prowadzącej na szczyt. Brama Parku Narodowego Kilimandżaro znajduje się na wysokości 1900 m n.p.m. W tym miejscu po uprzedniej rejestracji zjemy lunch i przyjemną ścieżką ruszymy przez afrykański las tropikalny. Jeśli dopisze nam szczęście, pośród plątaniny lian dostrzeżemy przemykające nad głowami małpy – Gerezy Abisyńskie. Po około 4 godzinach marszu dotrzemy do pierwszego obozu na Kili. Wieczorem, po wspólnej kolacji przygotowanej przez naszych osobistych kucharzy, zerkniemy w niebo, by pośród zapierającej dech panoramy Drogi Mlecznej wypatrywać Gwiazdozbioru Krzyża Południa.

DZIEŃ 4: OBÓZ SHIRA
Poranek będzie rześki, ale bez obaw – jeszcze zanim opuścimy namioty, chłopcy dbający o obóz przywitają nas imbirową herbatą. Po śniadaniu ruszamy na spotkanie z kolejnymi przygodami. Cięższy bagaż zabiorą do góry tragarze, podczas gdy my wędrujemy „na lekko”, tylko z najpotrzebniejszym ekwipunkiem: przekąską, wodą i kurtką przeciwwiatrową. Gdy dotrzemy do obozu, możemy od razu odpocząć w przygotowanych przez porterów namiotach. Po lunchu udamy się na pobliski punkt widokowy oraz przyjrzeć się z bliska jednej w z wielu tutejszych lawowych grot. Jeszcze przed kolacją będziemy podziwiać słońce zachodzące nad czterotysięcznikiem Meru. Z drugiej zaś strony rozpalone na czerwono Kibo, pokryte olbrzymimi lodowcami. Nawet jeśli nie jesteś zapalonym fotografem, ten widok sprawi, że będziesz mimowolnie naciskać spust migawki :).

DZIEŃ 5: OBÓZ BARRANCO
Po śniadaniu i rytualnej herbacie z imbirem rozpoczniemy ważny dzień aklimatyzacyjny. Najpierw osiągamy około 4500 m n.p.m. w punkcie nazywanym Lava Tower, by następnie zejść na nocleg do obozu Barranco na 3950 m n.p.m. Wszystko według zasady „walk high, sleep low” – zwiększamy wysokość pobudzając procesy aklimatyzacyjne, które dopełniają się podczas snu na odpowiednio niższych wysokościach. Jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, przy Lava Tower zjemy przygotowany przez kucharzy lunch a następnie ruszymy do obozu. Piękny widok na szczyt, wydający się być już w zasięgu ręki, czyni obóz Barranco jednym z najładniejszych biwaków na drodze Machame.

DZIEŃ 6: OBÓZ BARRAFU
Dzień rozpoczynamy tradycyjnie – pyszną herbatą, ciepłą wodą do mycia i pożywnym śniadaniem. Najpierw czeka nas 300 metrów skalnego podejścia o niewielkich trudnościach, a następnie bardzo widowiskowa ścieżka prowadząca do obozu Karranga. Tutaj zjemy ciepły lunch (Frytki na wysokości 4000 m n.p.m.? No problem!) i ruszymy w dalszą drogę. Kończymy w Barrafu na 4600 m n.p.m., ostatnim obozie przed atakiem szczytowym, skąd można podziwiać jeden z wierzchołków Kilimandżaro – Mawenzi.

DZIEŃ 7: ATAK SZCZYTOWY. WIERZCHOŁEK UHURU – OBÓZ MWEKA
Po rozgrzewającej herbacie i przekąsce jeszcze przed północą wyruszymy na szczyt. Drogę oświetlą nam czołówki, ale wszyscy z utęsknieniem będziemy oczekiwać światła słonecznego. Czy potrafisz sobie wyobrazić słońce wschodzące nad Afryką widziane z krawędzi krateru najwyższej góry kontynentu? Nie ma szans – to trzeba przeżyć :). W końcu osiągamy punkt zwany Stella Point znajdujący się na wysokości 5730 m n.p.m., stąd już tylko godzina drogi i… jest! Szczyt Uhuru Peak, 5895 m n.p.m. – najwyższy punkt Kilimandżaro i całej Afryki. Po pamiątkowych fotografiach na tle lodowców pokrywających część szczytu, zejdziemy z powrotem do obozu Barrafu, by po krótkiej przerwie i gorącym posiłku kontynuować zejście do obozu Mweka. To będzie naprawdę niezapomniany dzień!

DZIEŃ 8: ZEJŚCIE DO BRAMY PARKU, POWRÓT DO MOSHI
Po pożegnaniu z przewodnikami pełnym śpiewu i tańca, po raz ostatni założymy plecaki, by przyjemnym spacerem zejść do bramy parku narodowego, gdzie zjemy lunch. To koniec naszej przygody z Kilimandżaro, ale nie koniec obcowania z prawdziwą Afryką :). Wracamy więc do hotelu w Moshi by zregenerować siły na pełne wrażeń safari.

CZĘŚĆ II: SAFARI, DZIEŃ 9 – 11

Kliknij w mapę, aby powiększyć

 

DZIEŃ 9: PARK NARODOWY TARANGIRE
Po śniadaniu zabieramy tylko najpotrzebniejsze rzeczy i wsiadamy do kultowych samochodów terenowych Toyota Land Cruiser, po czym ruszamy do Parku Narodowego Tarangire. Po drodze zatrzymamy się m.in. przy Cmentarzu Wygnańców Polskich, którzy do ówczesnej Tanganiki dotarli za sprawą Armii Andersa. Znakiem rozpoznawczym Tarangire są stada słoni i żyrafy wędrujące pośród baobabów i akacji. Jeśli dopisze nam szczęście, staniemy oko w oko z dzikim, kilkutonowym słoniem, który pozwoli nam przyjrzeć się sobie z odległości zaledwie kilku metrów – Tarangire to bodajże jedyne miejsce na świecie, gdzie dzikie słonie nie stronią od ludzi. Po południu dotrzemy do wygodnej lodży górującej nad Parkiem Narodowym Manyara – tam czekać będzie na nas kolacja, przyrządzona przez osobistego kucharza.

DZIEŃ 10: KRATER NGORONGORO
Kolejnym przystankiem jest Ngorongoro, miejsce kultowe wśród entuzjastów afrykańskiej przyrody. To właśnie w tym rezerwacie kręcone były najwspanialsze filmy przyrodnicze o Afryce. Jego centralnym punktem jest największy krater świata o powierzchni 260 km kwadratowych i głębokości 600 m. Ruszamy na jego dno, gdzie zamieszkuje najgęstsza na Ziemi populacja drapieżnych ssaków. Na naszej drodze spotkamy m.in. słonie, lwy, hipopotamy, bawoły, hieny, stada zebr i gnu. Ngorongoro to też miejsce, w którym możesz spotkać się z fascynującym afrykańskim ludem – Masajami. Jeśli tylko wyrażą zgodę, wejdziemy do ich wioski, a to co tam sfotografujesz stanie się dla Ciebie wspaniałą podróżniczą pamiątką. Oglądając później te zdjęcia trudno uwierzyć, że to się naprawdę zdarzyło. Po dniu pełnym wrażeń wrócimy do lodży na nocleg.

DZIEŃ 11: NGORONGORO – ZANZIBAR
Powoli opuszczamy rejony safari, aby wrócić na lotnisko Kilimandżaro. Stamtąd udajemy się samolotem na Zanzibar.

CZĘŚĆ III: ZANZIBAR, DZIEŃ 11 – 14

Kliknij w mapę, aby powiększyć

 

C.d. DNIA 11: WSCHODNIE WYBRZEŻE
Przylot do miasta Zanzibar. Stamtąd krótki przejazd na wschodnie wybrzeże wyspy, gdzie znajdują się jedne z najcudowniejszych plaż świata. Zakwaterowanie w wysokiej klasy ośrodku wypoczynkowym z basenem i prywatną plażą – tu w ogóle nie ma tłoku, za to piasek i woda są odzwierciedleniem plażowego ideału. To miejsce sprosta gustom nawet najbardziej wybrednego turysty: rajskie otoczenie, wspaniałe owoce morza, cisza, pełna intymność. Nocleg w komfortowym bungalowie nad samym brzegiem oceanu.

DZIEŃ 12: WSCHODNIE WYBRZEŻE
Plażowanie, dla chętnych możliwość skorzystania z masażu, wyprawy snorkelingowej, nurkowej, a nawet rybackiej albo zabawy na skuterach wodnych.

DZIEŃ 13: KAMIENNE MIASTO, WYSPA WIĘZIENNA
Przejazd do magicznego Kamiennego Miasta, zabytkowej części stolicy wyspy, gdzie zderza się 5 zupełnie różnych kultur: chrześcijańska, muzułmańska, hinduska i lokalna, z tanzańskiego interioru, a nawet masajska. Ten tygiel wspaniale odwzorowuje się w tutejszej architekturze i ogólnym klimacie miasta. Z portu przy Stone Town wyruszamy łodzią motorową na pobliską Prison Island, czyli Wyspę Więzienną, gdzie niegdyś więziono niepokornych niewolników z Zanzibaru. Obecnie największą atrakcją wyspy jest liczna populacja żółwi gigantów, z których wiele liczy sobie 100 lat i więcej. Po powrocie odwiedzimy jeszcze mrożące krew w żyłach muzeum niewolnictwa Old Slave Market. Na koniec ruszamy w miasto: na naszych celownikach są sklepiki z pamiątkami, jubilerzy handlujący tanzanitem, lokalny, tętniący życiem targ – idealne miejsca aby zaopatrzyć się we wszelkiej maści pamiątki. Wieczorem kolacja z widokiem na ocean i miasto skąpane w świetle zachodzącego słońca.

DZIEŃ 14: WSCHODNIE WYBRZEŻE / FARMA PRZYPRAW, DAR ES SALAM, PRZELOT DO POLSKI**
Dzisiaj można (do wyboru): plażować i oddawać się słonecznym kąpielom albo aktywnie spędzić czas korzystając z wycieczki fakultatywnej na największą farmę przypraw na wyspie (czas przejazdu: ca. 0,5 godz.). Tam czeka nas prawdziwa uczta dla zmysłów oraz kilka małych, acz miłych niespodzianek. Po południu przeprawa komfortowym katamaranem do Dar Es Salam. Wylot do Polski.

DZIEŃ 15: PRZYLOT DO WARSZAWY

**Dla chętnych możliwość przedłużenia pobytu na Zanzibarze

powrót do góry strony


Cena i terminy

17.stycznia – 31.stycznia, 2020
14.lutego – 28.lutego, 2020
04.lipca – 18.lipca, 2020
21.sierpnia – 04.września, 2020
19.września – 03.października, 2020
15.stycznia – 29.stycznia, 2021

Następna aktualizacja terminarza: 31.12.2019 r.

Cena z safari i Zanzibarem: 4990 PLN + 2390 USD + przelot*
Cena z safari, bez Zanzibaru: 3990 PLN + 1990 USD + przelot*
Cena bez safari i Zanzibaru: 2900 PLN + 1390 USD + przelot*

Cena zawiera:

 • Cały transport wynikający z programu oprócz przelotu Warszawa – Kilimandżaro/Dar es Salaam – Warszawa
 • Przelot Kilimandżaro – Zanzibar
 • Podczas całej wyprawy: doświadczonego, polskojęzycznego lidera wyprawy
 • Safari w Parkach Narodowych Tarangire i Ngorongoro
 • Pełne ubezpieczenie KL + NNW + OC + sporty ekstremalne + bagaż
 • Nocleg w bardzo ładnym, wysoko ocenianym hotelu 4* przed rozpoczęciem trekkingu i po powrocie z góry
 • Podczas trekkingu:
  • pozwolenie na trekking w Parku Narodowym Kilimandżaro
  • lokalnych przewodników, tragarzy i kucharzy (na jednego uczestnika przypada średnio ok. 4 osób z zespołu wspomagającego)
  • 3 dwudaniowe posiłki dziennie + napoje + woda
  • noclegi w 2-osobowym namiocie wyprawowym, wyposażonym w materace
  • posiłki w prywatnym, dużym namiocie-stołówce, ze stołem i krzesłami
 • Podczas safari:
  • Transport w niezawodnych Toyota Land Cruiser z podnoszonym dachem, wygodny fotel z podłokietnikami dla każdego
  • Doskonałego lokalnego przewodnika-tropiciela
  • Noclegi w butikowych, wysoko ocenianych lodżach. Pokoje 2-os. z łazienką.
  • Wszystkie opłaty związane z pobytem w parkach i rezerwatach
  • Pełne wyżywienie
 • Podczas pobytu na Zanzibarze
  • Noclegi w bardzo ładnym, wysoko ocenianym ośrodku 4-gwiazdkowym, w doskonałym zakątku wyspy, z bezpośrednim dostępem do plaży. Pokoje 2-os. z łazienką.
  • Transport z/do lotniska oraz na drugą stronę wyspy prywatnym, klimatyzowanym busem.
  • Transport do Dar Es Salaam luksusowym katamaranem, w klasie business.
  • Śniadania

Cena nie zawiera:

 • Opłaty wizowej
 • Obowiązkowych napiwków
 • Atrakcji nie uwzględnionych w programie
 • Biletów wstępu do atrakcji turystycznych
 • Obiadokolacji w Moshi (dzień 2. i 8.) oraz wyżywienia na Zanzibarze z wyjątkiem wszystkich śniadań**

Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu. Z Polski wylatujesz wspólnie z pozostałymi uczestnikami.

**Żywimy się à la carte w polecanych przez nas, lokalnych restauracjach.

Staramy się wybierać loty jak najkorzystniejsze cenowo, z możliwie jak najkrótszymi przesiadkami.
Kliknij tu, aby zorientować się w dzisiejszej cenie przelotu.


Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?


Pola oznaczone * są wymagane