PERU

Kolebka Inków

18 dni

Dlaczego z nami? Opis wyprawy Dzień po dniu

Galeria Cena i terminy Sprawdź dostępność

Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji


Dlaczego z nami? Co nas wyróżnia?

 • Trekkingi w kanionie Colca i do Machu Picchu już wliczone w cenę. 
 • Lot nad rysunkami z Nazca już wliczony w cenę. Nie chcemy, aby kogoś opuściła ta niesamowita przygoda
 • Doświadczony, polski lider, świetnie znający Peru. Wspaniały kompan o wielkiej wiedzy i bardzo sympatycznym usposobieniu 🙂
 • Mała grupa, składająca się z maksymalnie 12 uczestników. Dzięki temu sprawniej się przemieszczamy, a co za tym idzie – jesteśmy w stanie więcej zobaczyć. W takich warunkach masz też lepszy kontakt z pilotem a Twoje uwagi i oczekiwania są zawsze zauważane.
 • Wycieczka do Tęczowej Góry, zwanej także „Górą Siedmiu kolorów”.
 • Starannie wybrane, butikowe hotele i przemyślana gastronomia.
powrót do góry strony

Opis wyprawy

Peru, jeden z najbarwniejszych krajów Ameryki Południowej, kojarzy się przede wszystkim z leżącym wysoko w Andach miastem Inków Machu Picchu oraz ich dawną stolicą – Cuzco. Te pozostałości zaginionej cywilizacji andyjskiej, spowite legendami o tajemniczych rytuałach, zainteresują nie tylko miłośników historii. Peru leży w trzech strefach klimatycznych, dzięki czemu tamtejsza przyroda jest bardzo zróżnicowana – od ośnieżonych szczytów Andów, przez tropikalne lasy deszczowe i pustynie, po wybrzeża Pacyfiku. Podczas naszej wyprawy zobaczymy wiele egzotycznych zwierząt, polecimy awionetką nad sławnymi rysunkami w Nazca, wykąpiemy się w Oceanie Spokojnym. A jeżeli chcesz zrobić coś szalonego, możesz zjechać po piaszczystych pustynnych wydmach na… sandboardzie! Udamy się także do jednego z najgłębszych kanionów świata oraz odwiedzimy ludy żyjące na wysepkach najwyżej położonego jeziora żeglownego świata – Titicaca. Zwiedzimy również barwne kolonialne miasta, gdzie zobaczymy ślady hiszpańskiej konkwisty oraz ciekawe zabytki z „listy” UNESCO. To wszystko to tylko część atrakcji, jakie czekają Cię w Peru. Zapraszamy!

powrót do góry strony

Dzień po dniu

Kliknij w mapę, aby powiększyć

 

DZIEŃ 1: WYLOT, LIMA
Wylot z Warszawy do Limy. Do peruwiańskiej stolicy dotrzemy w godzinach wieczornych. Przejazd do hotelu w Limie. Nocleg.

DZIEŃ 2:  LIMA – PISCO – PARACAS
Zwiedzanie Limy – miasta leżącego nad Oceanem, o subtropikalnym i wilgotnym klimacie, rozpoczniemy od spaceru po starówce położonej nad rzeką Rimac. Zobaczymy tam między innymi Kościół Świętego Franciszka oraz główny plac Plaza de Armas z Pałacem Arcybiskupim Katedrą, po czym wyruszymy Autostradą Panamerykańską do Rezerwatu Paracas, słynącego z niezwykłych formacji skalnych, powstałych na skutek zderzenia oceanu z pustynią. Nocleg w Paracas.

DZIEŃ 3:  WYSPY BALLESTAS – NAZCA
Wyprawa łodzią na wyspy Ballestas – najważniejszego rezerwatu ptactwa i zwierząt morskich w Peru. Miejsce, nazywane często małym lub peruwiańskim Galapagos, zamieszkiwane jest przez lwy morskie, pingwiny oraz liczne gatunki ptaków, między innymi kormorany, flamingi, głuptaki, pelikany czy pingwiny Humboldta. Ciekawostką jest, że ich bogate w azot i fosfor odchody (guano) są wykorzystywane jako nawóz już od czasów prekolumbijskich.
Przejazd do Nazca z przystankiem w Huacachina, oazie usytuowaną w samym środku pustyni. Możliwość przejazdu quadami po wydmach oraz „sand-surfingu”, czyli surfingu na piasku (!). Przyjazd do Nazca w godzinach popołudniowych, gdzie czeka nas półgodzinny lot nad pustynią, w czasie którego oglądać będziemy najbardziej tajemnicze znaki tutejszego dziedzictwa kultury. Słynne „Rysunki z Nazca” umieszczone są na płaskowyżach i kształtem przypominają rośliny, zwierzęta i figury geometryczne. Według jednej z hipotez stanowią rodzaj kalendarza. Nocleg w Nazca.

DZIEŃ 4:  NAZCA – AREQUIPA
Całodniowy (ok. 10 h) przejazd malowniczą trasą do Arequipy – drugiego co do wielkości miasta w Peru. Po drodze odwiedzimy Puerto Inca – pozostałości kompleksu inkaskiego, malowniczo położonego nad oceanem. Niegdyś tamtędy przechodziła sławna Królewska Droga Inków. Przyjazd do Arequipy w godzinach późno wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

DZIEŃ 5:  AREQUIPA
Zwiedzanie Arequipy – XVI wiecznego miasta, leżącego w dolinie otoczonej górami wulkanicznymi pasma Cordillera Volcanica na wysokości 2325 m.n.p.m. Spacer po historycznym centrum wpisanym na listę UNESCO, gdzie wśród najważniejszych zabytków zobaczymy główny plac miasta z XVII w. katedrąklasztor Św. Katarzyny oraz Muzeum Sanktuarium Andyjskiego poświęcone obrzędom składania ofiar przez lud Keczua. Arequipa nazywana jest „Białym Miastem” najprawdopodobniej dlatego, że większość kolonialnej zabudowy wzniesiona została z białego kamienia sillar. Tutaj też rozpoczniemy aklimatyzację przed trekkingiem do Kanionu Colca. Nocleg w Arequipie.

6* DZIEŃ: KANION COLCA
Dwudniowa autokarowa wycieczka do kanionu Colca. Pierwszego dnia trasa wiedzie przez teren Parku Narodowego Salinas y Aguada Blanca, gdzie zobaczyć można lamy, wikunie, alpaki i guanako. Następnie, po pokonaniu wysokogórskich przełęczy, docieramy do miasteczka Chivay leżącego na wysokości 3600 m n.p.m., w którym będziemy nocować. Popołudnie spędzimy mocząc się w gorących źródłach, a wieczorem zjemy kolację przy akompaniamencie muzyki folklorystycznej.

7* DZIEŃ: KANION COLCA
Wczesnym rankiem udajemy się do punktu widokowego Cruz del Condor (Krzyż Kondora), z którego roztacza się spektakularny widok na dno jednego z najgłębszych kanionów świata. Jak nazwa wskazuje, zobaczyć tu można liczne kondory, dumnie unoszące się nad Andami. Następnie ruszamy w dalszą podróż do Puno, miasta nad jeziorem Titicaca. Przyjazd na miejsce w godzinach późnowieczornych. Nocleg.

*Dla chętnych wycieczka do Kanionu Colca w formie trekkingu. 

DZIEŃ 8:  TITICACA
Wycieczka łodzią po największym i najwyżej położonym żeglownym jeziorze świata – Titicaca, leżącym na wysokości 3812 m.n.p.m. Na wyspach jeziora odwiedzimy dwa miejscowe ludy: Indian Uros – jedną z najstarszych grup etnicznych Ameryki Łacińskiej, zamieszkującą pływające wyspy z żółtej trzciny totora oraz Taquilenos – żyjących nieprzerwanie od setek lat według inkaskiego kodeksu moralnego. Dumą tych drugich są wyroby tkackie, tekstylia i ubrania, uważane za jedne z najlepszych w całym Peru. Nocleg w Puno.

DZIEŃ 9:  PUNO – CUZCO
Dzisiejszy dzień poświęcony jest na przejazd autobusem turystycznym z Puno do Cuzco. Po drodze podziwiać będziemy malownicze widoki oraz zrobimy kilka przystanków w co ciekawszych miejscach. Pierwszym z nich będzie Pukara, gdzie rozwinęła się jedna z najstarszych, preinkaskich cywilizacji. Następnie zatrzymamy się w przełęczy La Raya, najwyżej położonym miejscu podczas naszej podróży. Kolejny przystanek to miasto Andahuaylillas, w którym zwiedzimy kościół San Pedro de Andahuaylillas znany ze swojej niesamowitej „Kaplicy Sykstyńskiej Andów”. Po drodze zatrzymamy się na obiad w formie bufetu ze znakomitą tradycyjną kuchnią peruwiańską. Przyjazd do Cuzco w godzinach wieczornych. Nocleg.

DZIEŃ 10:  ŚWIĘTA DOLINA INKÓW
Całodniowe zwiedzanie Świętej Doliny Inków, leżącej w pobliżu Cuzco, w peruwiańskich Andach. Dawniej znajdowało się tu centrum imperium Inków, o czym świadczą liczne stanowiska archeologiczne. Zobaczymy Ollantaytambo – jedną z najlepiej zachowanych osad Inków pełniącą dawniej funkcję fortecy oraz Pisac – monumentalne miasto inkaskie zbudowane w formie kuropatwy, słynące z niedzielnych targowisk. Odwiedzimy również miasteczko Chinchero usytuowane na wysokości 3754 m.n.p.m., z dobrze zachowanymi schodkowymi tarasami Inków i pięknym kościołem Matki Boskiej z Monserrate, zbudowanym na ruinach inkaskiego pałacu. Nocleg w Cuzco.

11* DZIEŃ: INCA JUNGLE TREK (Cuzco – Abra Malaga – wycieczka rowerowa – Maranura)
O 7 rano czeka nas ok. 3-4 h przejazd z hotelu w Cuzco do przełęczy Abra Malaga (4316m n.p.m.). Jest to najwyższy punkt na naszej trasie, z widokami zapierającymi dech. Tam wsiadamy na rowery i zjeżdżamy nimi aż do 2000 m n.p.m. Ok. 55-km zjazd zajmie nam około 4-5 godzin, z przystankami, podczas których będziemy mogli podziwiać piękne krajobrazy i zmianę pejzaży z gór na dżunglę. Przez cały czas zjazdu jedzie za nami samochód, który może wziąć na pokład uczestników, dla których trasa okaże się zbyt długa lub wymagająca. Dojeżdżamy do małej wioski Maranura, gdzie spędzimy noc w hostelu Don Pepe. Następnie odbędziemy dwugodzinną wycieczkę „Odkryj sekrety pysznej czekolady”, w czasie której dowiemy się jak wygląda plantacja kakaowców i jak przebiega proces powstawania czekolady. Podobno najlepsza peruwiańska czekolada pochodzi z tego regionu. Na koniec czeka nas degustacja czekolady.

12* DZIEŃ: INCA JUNGLE TREK (Maranura – Santa Theresa)
Po śniadaniu jedziemy samochodem do wodospadu Mandor, gdzie będziemy spacerować około 2-3 godzin. Kontynuujemy podróż samochodem do Santa Theresa (1600 m n.p.m.), gdzie spędzimy dzisiejszą noc.

13* DZIEŃ: INCA JUNGLE TREK (Santa Theresa – Lucmabamba – Llactapata – Aguas Calientes)
Po śniadaniu czeka nas 3-godzinne wejście do Llactapata (2800 m n.p.m.), stanowiska archeologicznego z czasów Inków, skąd będziemy mogli podziwiać widoki na Machu Picchu. Następnie około 2 godzin schodzimy do miejsca zwanego Hidroelectrica (1900 m n.p.m.). Stamtąd przez 3 godziny będziemy podążać, głównie po płaskim terenie, aż do wioski Aguas Calientes (2000 m n.p.m.), będącej bazą wypadową do Machu Picchu. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Zamiast Inca Jungle Trek można odbyć 3-dniowy Trekking Salkantay w towarzystwie lokalnego przewodnika.

14 DZIEŃMACHU PICCHU
O godzinie 5 rano pojedziemy ok. 30 minut autobusem do Machu Picchu – najlepiej zachowanego miasta inkaskiego, będącego jednym z siedmiu cudów świata, zbudowanym za czasów panowania ostatniego władcy Inków. Tam czeka nas około 2-godzinne zwiedzanie wraz z lokalnym przewodnikiem, który opowie nam historię tego tajemniczego miejsca pośród magicznej wręcz scenerii. Centrum ceremonialne, gospodarcze i obronne zamieszkałe przez ówczesną elitę, malowniczo jest położone u podnóży monumentalnych wzgórz, na wysokości 2400 m n.p.m. Czas wolny na samodzielną eksplorację tego niezwykłego miejsca, podczas którego można na przykład odbyć spacer do Bramy Słońca. Po południu powrót pociągiem do Cuzco.

DZIEŃ 15CUZCO
Dzień poświęcony na zwiedzanie Cuzco i okolic. Zobaczymy główny plac Plaza de Armas z kolonialnymi kościołami zbudowanymi na ruinach inkaskich świątyń, sławną Świątynię Słońca Coricancha, artystyczną dzielnicę San Blas, a następnie udamy się do dzielnicy San Pedro, gdzie poznamy mniej turystyczne oblicze Cuzco. Odwiedzimy także pobliskie ruiny Sacsayhuamán i Quenqo, słynące z olbrzymich kamieni, z których są zbudowane. Tutaj również obchodzono najważniejsze inkaskie święta. Nocleg w Cuzco.

DZIEŃ 16: TĘCZOWA GÓRA
O 7 rano przejazd z Cuzco (ok. 3h) do miejsca, skąd rozpoczniemy około 3-godzinną wędrówkę na Tęczową Górę. Wejdziemy z 4500 m n.p.m. na 5100 m n.p.m., ale widoki u góry z pewnością wynagrodzą nasz trud. Można wjechać i zjechać konno (ok. 30 USD / osobę). Zejście zajmie nam około 1,5 h. Powrót do Cuzco około godziny 20-tej. Nocleg.

DZIEŃ 17: CUZCO – LIMA, POWRÓT
Po śniadaniu przelot z Cuzco do Limy (ok. 1,5 h), skąd polecimy w stronę Polski.

DZIEŃ 18: WARSZAWA
Przylot.

powrót do góry strony


Cena i terminy

27.września – 14.października, 2019
18.kwietnia – 05.maja, 2020
03.października – 20.października, 2020

Następna aktualizacja terminarza: 31.12.2019 r.
.
Cena: 5390 PLN + 1390 USD + przelot*

Cena zawiera:

 • Wszystkie noclegi
 • Przelot z Cuzco do Limy
 • Transport wynikający z programu
 • Przelot awionetką nad „Rysunkami z Nazca”
 • Inca Jungle Trek lub Trekking Salkantay
 • Wycieczkę do Tęczowej Góry
 • Przewodnika i bilet wstępu do Machu Picchu
 • Śniadania i lunch dnia 9.
 • Opiekę licencjonowanego, polskojęzycznego pilota
 • Ubezpieczenie KL + NNW + OC + bagaż

Cena nie zawiera:

 • Biletów wstępu (z wyjątkiem Machu Picchu i Tęczowej Góry)
 • Atrakcji dodatkowych, nie wynikających z programu (np. rafting dnia 11.)
 • Wyżywienia oprócz wyżej wymienionego
 • Napiwków

 

Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu. Z Polski wylatujesz wspólnie z pozostałymi uczestnikami.

Staramy się wybierać loty jak najkorzystniejsze cenowo, z możliwie jak najkrótszymi przesiadkami.
Kliknij tu, aby zorientować się w dzisiejszej cenie przelotu.


Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?


Pola oznaczone * są wymagane