PATAGONIA

Polarna dzicz Ameryki Południowej

18 dni

Dlaczego z nami? Opis wyprawy Dzień po dniu

Galeria Cena i terminy

Sprawdź dostępność

Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji


Dlaczego z nami? Co nas wyróżnia?

 • Kompleksowe zwiedzanie. Podróż po wszystkich atrakcyjnych widokowo rejonach Patagonii, w komfortowych warunkach. Zapoznając się z programem odkryjesz, że nie odhaczamy po prostu popularnych miejsc na mapie Patagonii, ale dbamy o to, aby Twoje doświadczenie było w pełni satysfakcjonujące (na przykład: aż 2 dni w PN Torres del Paine, czy ciekawe wycieczki fakultatywne). Będzie także czas na kontemplację i spokojne obcowanie z przyrodą.

 • Zawsze wysoko oceniane, butikowe hotele, świetnie ulokowane, o standardzie 3 do 4 gwiazdek, co w Patagonii nie jest oczywistością.

 • Tylko w sezonie. Lepiej nie igrać z pogodą w Patagonii. Zwiedzamy ją tylko w okresie teoretycznie najlepszej aury, by w pełni skorzystać z uroku odwiedzanych miejsc.

 • Wygodny transport. Zapewniamy komfortowe warunki przemieszczania się, głównie prywatnym minibusem. Unikamy nocnych przejazdów.

 • Lokalna gastronomia: przemyślana, pyszna, różnorodna. Nasz lider zabierze Cię do sprawdzonych, klimatycznych restauracji.

 • Jak zawsze mała grupa. Podczas wyprawy do Patagonii grupy składają się z maksymalnie 12 uczestników. W takich warunkach więcej zobaczysz, masz też lepszy kontakt z pilotem, a Twoje uwagi i oczekiwania są zawsze zauważane.

powrót do góry strony

Opis wyprawy

Patagonia to doprawdy niezwykłe miejsce, przyciągające podróżnych z całego świata swoimi zapierającymi dech krajobrazami dzikiej przyrody. Podczas tej podróży czekają Cię malownicze trekkingi w rejonie El Chalten, w Parku Narodowym Torres del Paine oraz na Ziemi Ognistej. Udasz się również się w rejs po największym jeziorze Argentyny, podziwiając wspaniałe lodowce, a w Parku Narodowym Bernardo O’Higgins popłyniesz fiordem Ostatniej Nadziei, gdzie ujrzysz nie tylko niesamowite widoki na cofające się lodowce, ale i jego lokalnych mieszkańców: foki, lwy morskie czy liczne kormorany. Gwoździem programu będzie PN Torres del Paine, gdzie spędzisz aż dwa dni, poznając piękno najsłynniejszego parku Ameryki Południowej. Będziesz tam mieć możliwość wyboru jednej z atrakcyjnych wycieczek fakultatywnych, między innymi pływania kajakiem po jeziorze, chodzenia po lodowcu czy jazdy konno. Podczas wyprawy nie zabraknie także czasu na spokojną kontemplację odwiedzanych miejsc oraz degustację specjałów lokalnej kuchni, jak np. cordero al Palo, czyli tradycyjnego posiłku z pieczonym mięsem. Odwiedzimy także najsławniejsze miejsca Buenos Aires: Plaza de Mayo, cmentarz Recoleta czy kolorową dzielnicę La Boca. Zapraszamy!

powrót do góry strony

Dzień po dniu

Kliknij w mapę, aby powiększyć

DZIEŃ 1: WYLOT Z WARSZAWY

Przelot z Warszawy do Buenos Aires z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

DZIEŃ 2: BUENOS AIRES

Przylot do stolicy Argentyny, jednego z najciekawszych miast nie tylko Ameryki Południowej. Transfer do hotelu. Zwiedzanie rozpoczniemy od głównego placu Plaza de Mayo, gdzie znajduje się Casa Rosada, siedziba rządu i prezydenta, biały obelisk Piramida de Mayo, ratusz oraz katedra metropolitalna. Następnie udamy się na sławny cmentarz Recoleta, na którym pochowano najbardziej wpływowych mieszkańców Argentyny, w tym Ewę „Evitę” Peron. Nocleg w świetnie ulokowanym, komfortowym, wysoko ocenianym hotelu w Buenos Aires.

DZIEŃ 3: PRZELOT DO EL CALAFATE – EL CHALTEN

Wcześnie rano transfer na lotnisko i przelot do El Calafate. Tam czeka nas około 4-godzinny przejazd do niewielkiego, górskiego miasteczka El Chalten. Jego nazwa, nadana przez plemię Tehuelcze, znaczy „Dymiąca góra”, z uwagi na chmury często okalające szczyt Fitz Roy. Zakwaterowanie w komfortowym hotelu, wyjście na wspólną kolację.

DZIEŃ 4: EL CHALTEN. TREKKING DO LAGUNA DE LOS TRES

Po śniadaniu w hotelu pojedziemy do punktu startowego naszego trekkingu znajdującego się około 20 km od El Chalten. Po drodze zatrzymamy się przy malowniczym wodospadzie Chorrillo del Salto. Następnie rozpoczniemy trekking prowadzący przez typowe patagońskie drzewa, tzw. lengas. Dzisiaj czeka nas około 7-8 godzin marszu. Po około godzinie zrobimy pierwszą przerwę, przy punkcie widokowym na lodowiec Piedras Blancas. Kontynuujemy trekking do kempingu Poicenot, gdzie będziemy nocować. Tam zjemy lunch, a następnie już bez plecaków udamy się do Laguny de los Tres, skąd rozpościera się wspaniały widok na szczyt Fitz Roy (3405 m. n.p.m.). Powrót do bazy noclegowej. Nocleg w namiotach. 

Alternatywnie można zostać w El Chalten i odbyć rejs po lagunie Desierto. 

(Stopień trudności: średni; czas: 7-8 h; dystans: 10 km).

DZIEŃ 5: TREKKING DO LAGUNA TORRE – EL CHALTEN

Dzisiaj czeka nas wczesna pobudka, aby zobaczyć wschód słońca nad Laguną de los Tres. Powrót na kemping, gdzie zjemy śniadanie, a następnie udamy się w stronę doliny Cerro Torre, mijając po drodze Lagunę Madre i nieco mniejszą Lagunę Hija. Kontynuujemy trekking do punktu widokowego na Lagunę Torre. Można ominąć ten punkt i od razu kierować się na El Chalten. Wówczas trekking skraca się o 7 km. Powrót do hotelu w El Chalten.

(Stopień trudności: łatwy; czas: 9-10 h; dystans: 21 km).

DZIEŃ 6: EL CALAFATE. LAGUNA NIMEZ

Po śniadaniu ok. 4-godzinny przejazd do El Calafate. Zakwaterowanie w hotelu, a następnie wizyta w rezerwacie ptaków w lagunie Nimez. Wieczorny spacer po miasteczku.

DZIEŃ 7: EL CALAFATE. PARK NARODOWY LOS GLACIARES

Z samego rana pojedziemy do Puerto Bandera, skąd rozpoczniemy malowniczy rejs katamaranem* po największym jeziorze Argentyny Lago Argentino, gdzie zobaczymy 3 wspaniałe lodowce. Największy z nich to Upsala, najwyższy – Spegazzini oraz najbardziej znany i spektakularny to Perito Moreno. Po południu powrót do hotelu w El Calafate.

*Alternatywnie, można za dopłatą zamienić rejs na mini trekking po lodowcu Perito Moreno

DZIEŃ 8: PUERTO NATALES

Przejazd do Puerto Natales. Zakwaterowanie w hotelu, następnie zwiedzanie miasta. Po lunchu udamy się do pobliskich jaskiń, z których najsławniejsza to Jaskinia Milodona (Cueva de Milodon), gdzie pod koniec XIX wieku znaleziono dobrze zachowaną skórę i skamienielinę ogromnego leniwca, mającego ca. 12 000 lat, mierzącego ok. 3 metry i ważącego ok. 900 kg.

DZIEŃ 9: PN TORRES DEL PAINE

Dzisiaj udamy się do najsłynniejszego parku górskiego w Ameryce Południowej – Torres del Paine, który został wpisany na listę UNESCO, a według National Geographic jest piątym najpiękniejszym miejscem na świecie. Krajobraz dominują liczne lodowce, jeziora oraz monumentalne formacje skalne. Park jest zamieszkiwany przez wiele gatunków zwierząt, takich jak kondory, flamingi chilijskie, guanako andyjskie, lisy argentyńskie, strusie amerykańskie czy pumy. Dzisiaj zobaczymy punkty widokowe na m.in. na piękne jezioro Lago Nordensjjold czy na Lago Pehoe z widokiem na majestatyczne Cuernos del Paine i górę Paine Grande. Następnie udamy się na około godzinny trekking do punktu widokowego Mirador Cuernos i z bliska ujrzymy piękne szczyty. Przejazd do sektora Rio Serrano, gdzie znajduje się nasz hotel.

DZIEŃ 10: PN TORRES DEL PAINE 

Dzień przeznaczony na dalsze zwiedzanie PN Torres del Paine, podczas którego zobaczymy jezioro Sarmiento oraz patagońskie stepy, gdzie przy odrobinie szczęścia spotkamy guanako, lisy i ptaki. Następnie pojedziemy do stacji Grey Ranger, skąd ruszymy w około godzinny trekking do tzw. Szarej Plaży, czyli Grey Beach, by z bliska przyjrzeć się lodowcowi Grey, spływającemu z Lądolodu Patagońskiego Południowego i tworzącego jezioro lodowcowe Grey. 

Alternatywnie, można skorzystać z jednej, z atrakcyjnych wycieczek fakultatywnych, takich jak: 

1) 6-kilometrowy spływ kajakiem po jeziorze Grey, 

2) Wycieczka konna po patagońskich stepach. 

3) Całodniowy trekking do Base las Torres. Trekking jest dosyć wymagający, dla osób o bardzo dobrej kondycji. Trudy wędrówki są wynagradzane przez wspaniałe widoki, w tym na trzy skalne wieże Torres, dumnie stojące na tle turkusowego, polodowcowego jeziora. W drodze powrotnej przystanek w punkcie widokowym na Salto Grande, gdzie wody jeziora Nordenskjold wpadają do Pehoé Lake

(Stopień trudności: trudny; czas: 9-10 h; dystans: 20 km)

DZIEŃ 11: PN TORRES DEL PAINE. TREKKING DO MIRADOR GREY – PUERTO NATALES

Piesze wycieczki PN Torres del Paine cieszą się światową sławą. Dzisiaj czeka nas malowniczy trekking do Mirador Grey. Rano udamy się do małego portu, skąd popłyniemy katamaranem do Refugio Paine Grande, gdzie rozpoczniemy marsz. Podczas rejsu po jeziorze Pehoe będzie możliwość́ uchwycenia aparatem wspaniałego widoku na pasmo górskie Paine. Szlak prowadzi do punktu widokowego na „Starego Olbrzyma” – Lodowiec Grey, skąd zobaczymy wspaniałą panoramę jeziora i lodowiec. Powrót do sektora Paine Grande, skąd wrócimy katamaranem do portu. Przejazd do hotelu w Puerto Natales

(Stopień trudności: średni; czas: 6-7 h; dystans: 10 km)

DZIEŃ 12: PUERTO NATALES – LAGUNA DE LOS CISNES – PORVENIR

Po śniadaniu przejazd do Punta Delgada, skąd popłyniemy do Bahia Azul. Stamtąd pojedziemy do Pomnika Przyrody Laguny Łabędzi Laguna de los Cisnes, gdzie podziwiać można piękną panoramę na patagońskie stepy. Mieszkają tu całe kolonie łabędzi białych, czarnoszyi oraz flamingi, magelanki i sokoły. Miejsce to warto odwiedzić także z uwagi na park żywych skamielin – stromatolitów, których proces tworzenia trwa miliony lat. Na koniec krótki transfer do hotelu w Porvenir, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 13: PORVENIR – USHUAIA

Po śniadaniu udamy się do Rezerwatu Pingwinów Królewskich, które znamy głównie z filmów i książek o Antarktydzie. Nad zatoką Bahia Inutil znajduje się ich niewielka kolonia, którą można obserwować z odległości kilkudziesięciu metrów. Kontynuujemy podróż do jezior Fagnano i Escondido. Tam, oprócz malowniczych widoków, czeka nas tradycyjny posiłek z pieczonym mięsem – cordero al Palo. Następnie pojedziemy do Uhsuaia, najbardziej wysuniętego na południe miasta na świecie. Zakwaterowanie w ładnym hotelu, nocleg.

DZIEŃ 14: ZIEMIA OGNISTA. REJS PO KANALE BEAGLE

Dzisiejszy gwóźdź programu tu kilkugodzinny rejs po kanale Beagle, oddzielającym Ziemię Ognistą od wysp Navarino, Lennox, Picton, Nueva oraz licznych mniejszych wysepek. Podczas wycieczki zatrzymamy się przy kilku z nich, np. na wyspie kormoranów, będącej raczej wielkim głazem zasiedziałym przez setki ptaków. Kolejnym przystankiem będzie Los Lobos, wyspa zamieszkała przez lwy morskie oraz Martillo z kolonią pingwinów magellańskich. Zobaczymy także latarnię Les Eclaireurs oraz wyspę będącą niegdyś domem dla Indian Yamana, zwanych także Jaganami, którzy niegdyś stanowili najliczniejsze plemię Ziemi Ognistej. Powrót do Ushuaia. Po południu polecamy niedługi trekking pod lodowiec Martial z pięknymi widokami na okolicę. Nocleg w Ushuaia.

DZIEŃ 15: USHUAIA. PARK NARODOWY ZIEMI OGNISTEJ

Rano wyruszymy na eksplorację jednego z najciekawszych przyrodniczo parków narodowych Ameryki Południowej – Parku Narodowego Ziemi Ognistej, gdzie można podziwiać formacje roślinne, jakie porastały niegdyś Antarktydę zanim została pokryta grubymi warstwami lodu. Spacer po parku rozpoczniemy od trekkingu z Pampa Alta do Zatoki Zaratiegui i Zatoki Ensenada. Następnie pojedziemy do Jeziora Acigami (Roca), gdzie zrobimy przerwę na lunch. Po nim odwiedzimy Lagunę Negra oraz Zatokę Lapataia. Powrót do komfortowego hotelu w Ushuaia.

DZIEŃ 16: PRZELOT DO BUENOS AIRES.

Przelot do Buenos Aires, transfer do komfortowego, wysoko ocenianego hotelu w dogodnej lokalizacji. Po południu odwiedzimy tętniącą życiem, kolorową dzielnicę La Boca, gdzie zobaczymy stadion Bombonera, przespacerujemy się promenadą Caminito, a przy odrobinie szczęścia będziemy świadkami ulicznego tango. Wieczorem udamy się na ostatnią wspólną kolację.

DZIEŃ 17: PRZELOT DO EUROPY

Transfer na lotnisko. Wylot w stronę Europy.

DZIEŃ 18: PRZYLOT DO WARSZAWY

Lądowanie na lotnisku im. Chopina w Warszawie.

powrót do góry strony


Cena i terminy

Cena wyprawy:
4990 PLN + 4290 USD + przelot*

Terminy:
16.listopada – 03.grudnia, 2024

25.stycznia – 11.lutego, 2025
15.lutego – 04.marca, 2025
01.marca – 18.marca, 2025
15.listopada – 02.grudnia, 2025

 


Publikacja terminów na kolejny okres: 07.01.2025 r.


Cena zawiera:

 • Noclegi w wysoko ocenianych, starannie dobranych hotelach 3- i 4-gwiazdkowych, (wyjątek: namioty w parku narodowym dnia 4.)
 • Transport wynikający z programu, głównie prywatnym minibusem
 • Atrakcje wymienione w programie (wyjątek: wycieczki fakultatywne wymienione dnia 7. i 10.)
 • Przelot z Buenos Aires do El Calafate
 • Przelot z Ushuaia do Buenos Aires
 • Wszystkie śniadania, lunch box dnia 9.,10. i 11. oraz kolację dnia 13.
 • Podczas całej wyprawy opiekę polskojęzycznego lidera świetnie znającego odwiedzane miejsca
 • Dodatkowo opiekę lokalnego przewodnika dnia 4.,5., 9.,10., 11. i 15.
 • Bilety wstępu do Los Glacieres, Torres del Paine, Laguny Nimez
 • Ubezpieczenie KL + NNW + OC + bagaż

Cena nie zawiera:

 • Przelotu na trasie Warszawa – Buenos Aires – Warszawa
 • Wycieczek fakultatywnych w PN Torres del Paine (wymienione dnia 7. i 10.)
 • Atrakcji nie wynikających z programu
 • Wyżywienia oprócz wyżej wymienionego
 • Napiwków

* Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu.


Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?


  Pola oznaczone * są wymagane