KUBA

Socrealizm i salsa

16 dni

Dlaczego z nami? Opis wyprawy Dzień po dniu

Galeria Cena i terminy

Sprawdź dostępność

Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji


Dlaczego z nami? Co nas wyróżnia?

 • Doskonałe przygotowanie programowe. Planowanie, organizowanie i przeprowadzanie wypraw na Kubie to nie lada logistyczne wyzwanie. Do każdego, kto się z nim próbuje zmierzyć, szybko dociera, jak duży wpływ na wszystkie te czynności ma tamtejszy socrealizm. Aby zrozumieć rytm życia Kuby i nauczyć się załatwiania tam spraw, wymagane jest sporo wytrwałości i doświadczenia. My posiadamy te cechy jak mało która polska agencja. Z nami możesz czuć się nie tylko bezpiecznie, ale i spodziewać się atrakcji nieosiągalnych podróżując w inaczej.

 • Budowane przez lata przyjacielskie relacje z lokalnymi. Dzięki nim zobaczysz autentyczne, wyjątkowe i mało turystyczne miejsca.

 • Świetne rozwiązania logistyczne. Tam, gdzie inne agencje oferują wielogodzinne przejazdy autobusem, my lecimy samolotem. Więcej zobaczysz i mniej się zmęczysz.

 • Mała grupa, składająca się z maksymalnie 10 uczestników. Dzięki temu sprawniej się przemieszczamy, a co za tym idzie – jesteśmy w stanie więcej zobaczyć. W takich warunkach masz też lepszy kontakt z pilotem a Twoje uwagi i oczekiwania są zawsze zauważane.

 • Porządne hotele i kwatery – bo na Kubie trzeba wiedzieć, które to są, a które omijać ;).

 • Lokalna gastronomia – przemyślana, pyszna, bezpieczna.

 • Doświadczony pilot o wielkiej wiedzy na temat Kuby. Prawdziwy skarb!

powrót do góry strony

Opis wyprawy

Z czym kojarzy Ci się Kuba? Z pewnością na myśl przychodzi Che Gevara, Fidel Castro i rewolucja; stare amerykańskie kabriolety i cygara. Znajdziesz tam te wszystkie symbole i znacznie więcej… Jest to największa wyspa Karaibów, mająca wszystko z czego one słyną: szerokie, białe plaże, turkusowe wody, rozległe lasy palmowe oraz sady pełne tropikalnych owoców, które nierzadko kończą swój żywot w drinku z palemką. Z niemal każdego zaułku wyspy dochodzą rytmiczne dźwięki salsy, rumby czy reggae, co potwierdza wyobrażenia o tamtejszych mieszkańcach i ich gorącym temperamencie. Naszą wyprawę rozpoczniemy od stołecznej Hawany, gdzie odwiedzimy najciekawsze zabytki, poznamy historię kraju oraz przespacerujemy się wśród kolorowych kamienic z czasów kolonialnych. Wieczorem popijając „Mojito” czy „Cuba Libre” w jednym z barów Starej Hawany, prawdziwie poczujemy karaibski klimat i spróbujemy sławnych, kubańskich cygar. Podczas podróży do kolejnych miejsc zobaczymy między innymi uprawy tytoniu oraz trzciny cukrowej, z którego wyrabia się najlepszy na świecie rum i równie znakomite cygara. Odwiedzimy kolejne klimatyczne, zabytkowe miasta, po czym udamy się na zasłużony odpoczynek na rajskich plażach. Naprawdę warto odwiedzić ten jedyny w swoim rodzaju kraj, zanim dynamiczne zmiany społeczne i gospodarcze na dobre zatrą pozostałości po dawnym reżimie. Zapraszamy!

powrót do góry strony

Dzień po dniu

Kliknij w mapkę, aby powiększyć

DZIEŃ 1:  WYLOT, HAWANA

Wylot z Warszawy na Kubę. Przylot do Hawany w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w tzw. casas particulares, czyli prywatnych kwaterach prowadzonych przez kubańskie rodziny – doświadczenie przybliżające nas do tego fascynującego kraju i jego mieszkańców. Nocleg.

DZIEŃ 2:  STARA HAWANA

Przygodę z Kubą rozpoczniemy od zwiedzenia Starej Hawany z jej uroczymi wąskimi uliczkami, placami oraz odnowionymi budynkami. Przespacerujemy się nadmorskim bulwarem Malecon oraz po wpisanej na listę UNESCO kolonialnej starówce, gdzie zobaczymy m.in. katedrę, forty kolonialnekapitolkościół św. Franciszka, czy Muzeum Rewolucji Kubańskiej. Wieczorem zasmakujemy nocnego życia Hawany w rytmie salsy sącząc zimne mojito i próbując prawdziwych kubańskich cygar.

DZIEŃ 3: HAWANA VEDADO 

Dzisiaj będziemy zwiedzać nowszą część Hawany – dzielnicę Vedado, z szerokimi alejami i XIX-wiecznymi budowlami. Udamy się amerykańskim klasykiem w wersji cabrio na 2-godzinną przejażdżkę po porewolucyjnej części miasta, podczas której pojedziemy na Plac Rewolucji, gdzie zrobimy sobie pamiątkowe zdjęcie z ogromnym wizerunkiem Che Guevary widniejącym na fasadzie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Miniemy budynek Komitetu Centralnego Partii oraz zabytkowy Cmentarz Krzysztofa Kolumba, na którym pochowane są największe osobistości Kuby, po czym pojedziemy do sławnego hotelu „Nacional“, gdzie spróbujemy najsławniejszych kubańskich drinków – Daiquiri, Cuba Libre czy Mojito. Wieczorem zasmakujemy nocnego życia Hawany, degustując lokalny rum czy próbując prawdziwych kubańskich cygar.

DZIEŃ 4:  HAWANA – ZATOKA ŚWIŃ – TRINIDAD

Z samego rana opuszczamy Hawanę i ruszamy do Zatoki Świń, sławnej głównie z incydentu zbrojnego w 1961 roku, ale także z pięknych plaż. Przystanek w miasteczku Cienfuegos – kolejnym miejscu z listy UNESCO, gdzie odwiedzimy pałac–kasyno Palacio del Valle. Na jego tarasie, z którego rozpościera się przepiękny widok na zatokę, napijemy się drinka. Dalej przejazd do Trinidadu. Zakwaterowanie, a następnie wieczorny spacer po mieście.

DZIEŃ 5:  TRINIDAD

Cały dzień poświęcamy na zwiedzanie Trinidadu, XVI-wiecznego miasta, będącego niegdyś wiodącym ośrodkiem handlu cukrem w tej części świata. Obecnie jest to jedne z najbardziej urokliwych kolonialnych miast kubańskich. Zwiedzimy starówkę widniejącą na liście UNESCO, wdrapiemy się na wieżę, skąd rozpościerają się zachwycające widoki na całą okolicę. Wizyta w jednym z licznych muzeów kolonialnych. Wieczorem możesz wziąć udział w lekcji salsy, a następnie spróbować swoich sił w wielkiej jaskini, niegdyś służącej jako schronienie dla piratów i niewolników, a dzisiaj obleganej dyskotece.

DZIEŃ 6*:  TRINIDAD, PLAŻA ANCON

Relaks na plaży, na oddalonej o kilkanaście kilometrów od miasta plaży Ancon. Po południu czas wolny, podczas którego można będzie zrobić zakupy na lokalnym targu albo odwiedzić świątynie afrokubańskie, w których przy odrobinie szczęścia zobaczymy ciekawe obrzędy i wróżby santeryjskie. Wieczorem dla chętnych kolejna lekcja salsy poprzedzającą taneczną imprezę. Nocleg w Trinidadzie.

PLAN ALTERNATYWNY:  wycieczka konna po Parku Narodowym Topes de Collantes, usytuowanym na wysokości 800 m.n.p.m., będącym częścią pasma górskiego Sierra de Escambray. Rejon ten charakteryzuje się specyficznym mikroklimatem, jak na kubańskie warunki relatywnie chłodnym i wilgotnym, dzięki czemu wytworzył się tu piękny, niezwykle zielony krajobraz, będący domem dla wielu endemicznych gatunków ptaków. 

DZIEŃ 7:  VALLE DE LOS INGENIOS – CAYOS SANTA MARIA – REMEDIOS

Rano wyprawa do doliny trzciny cukrowej Valle de los Ingenios, gdzie zobaczymy XIX-wieczną cukrownię z wieżą Torre Iznaga – niegdyś punkt obserwacyjny dla zarządców niewolników. Następnie udamy się do miasteczka Santa Clara, w którym odwiedzimy monumentalne mauzoleum Che Guevary. Dalszy przejazd malowniczą groblą usypaną na oceanie, do atolu Cayos Santa Maria – jednych z najpiękniejszych wysp koralowych Kuby. Kąpiel, odpoczynek na plaży i transfer do miasteczka Remedios na nocleg.

DZIEŃ 8: REMEDIOS – SANTIAGO DE CUBA

Z samego rana przejazd do Santiago de Cuba – dawnej stolicy i drugiego, co do wielkości miasta na Kubie. Po drodze odwiedzimy największe kubańskie sanktuarium – El Cobre. Zakwaterowanie i odpoczynek po kilkunastogodzinnej podróży. Wieczorem udamy się do sławnej XVIII wiecznej Casa de la Trova, gdzie będziemy bawić się w rytmie tradycyjnej kubańskiej muzyki. Nocleg w Santiago.

DZIEŃ 9:  SANTIAGO DE CUBA

Zwiedzanie Santiago de Cuba, XVI-wiecznego miasta, leżącego nad zatoką Morza Karaibskiego. Zobaczymy m.in. starówkękatedręnajstarszy dom na wyspie należący do hiszpańskiego konkwistadora Diego Velazqueza, będącego pierwszym gubernatorem Kuby, Muzeum Karnawału oraz koszary Moncada – jeden z najważniejszych pomników rewolucji kubańskiej. Wieczorem zasmakujemy nocnego życia Santiago, sącząc pyszne drinki i tradycyjnie już podrygując w rytmie salsy.

DZIEŃ 10: SANTIAGO DE CUBA – HAWANA – VARADERO

Przelot do Hawany, a następnie przejazd do sławnego kurortu Varadero, jednego z najsłynniejszych na Karaibach. Po drodze zatrzymamy się w Casablance, pod pomnikiem Chrystusa, gdzie zrobimy sobie pamiątkowe zdjęcie oraz podziwiać będziemy piękną panoramę miasta. Po drodze miniemy fort la Cabaña i dom Che Guevary, zamieniony na muzeum. Przyjazd do Varadero, zakwaterowanie w hotelu.

DZIEŃ 11-12:  VARADERO

Czas na relaks na słynnych złotych piaskach Varadero! Dwa dni przeznaczone na odpoczynek, plażowanie i szeroko rozumiany relaks. Dla chętnych całodniowa wycieczka katamaranem na Cayo Blanco, obejmująca snorkling, lunch na rajskiej wyspie oraz spotkanie z delfinami.

DZIEŃ 13:  HAWANA

Do około południa jesteśmy w Varadero, a następnie wracamy autobusem kursowym do Hawany. Po powrocie odwiedzimy największy na Kubie lokalny targ Almacenes de San Jose. Nocleg w Hawanie.

DZIEŃ 14: DOLINA VIÑALES – HAWANA

Całodniowa wycieczka do Doliny Viñales – historycznego regionu wpisanego na listę UNESCO, słynącego z uprawy najlepszego na świecie tytoniu. W krajobrazie dominują zielone wapienne wzgórza zwane „mogotes”oraz leżące u ich podnóża jednopoziomowe drewniane domki z gankami. W wielu mogotes znajdują się jaskinie, będące niegdyś schronieniem dla zbiegłych niewolników. Popłyniemy łódką wewnątrz tak zwanej Jaskinii Indianina (Cueva del Indio), przyjrzymy się z bliska plantacjom tytoniu oraz zobaczymy olbrzymie malowidło naskalne „Mural prehistorii”, wykonane na zlecenie Fidela Castro w latach 60-tych ubiegłego wieku. Powrót do Hawany na nocleg i pożegnalne drinki w jednej ze stołecznych knajpek.

DZIEŃ 15:  HAWANA, POWRÓT 

Po śniadaniu pojedziemy do willi-muzeum Hemingwaya, gdzie oprócz pamiątek po sławnym pisarzu, zobaczymy groby jego psów oraz trofea z polowań. Powrót do Hawany, transfer na lotnisko. Wylot do Polski.

DZIEŃ 16:  WARSZAWA

Przylot do Warszawy.

powrót do góry strony


Cena i terminy

Cena wyprawy:
2490 PLN + 1990 EUR + przelot*

Terminy:
23.listopada – 08.grudnia, 2024

25.stycznia – 09.lutego, 2025
15.lutego – 02.marca, 2025
22.marca – 06.kwietnia, 2025
22.listopada – 07.grudnia, 2025

 


Publikacja terminów na kolejny okres: 07.01.2025 r.


Cena zawiera:

 • Noclegi w starannie wybranych prywatnych apartamentach (casas particulares) i 4* hotelu w Varadero
 • Transport wynikający z programu (kabriolety w Hawanie, prywatny minibus, taksówki)
 • Przelot z Santiago de Cuba do Hawany
 • Wszystkie śniadania, pełne wyżywienie w Varadero
 • Opiekę polskojęzycznego, doświadczonego pilota świetnie znającego Kubę
 • Ubezpieczenie KL + NNW + OC + bagaż podróżny

Cena nie zawiera:

 • Biletów wstępu
 • Dodatkowych atrakcji
 • Wyżywienia z wyjątkiem wyżej wymienionego
 • Wizy na Kubę (ok. 160 zł)

* Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu.


Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?


  Pola oznaczone * są wymagane