MONGOLIA

Pod błękitnym niebem, wśród stepów, jurt i koni

15/16 dni

Dlaczego z nami? Opis wyprawy Dzień po dniu

Galeria Cena i terminy Sprawdź dostępność

Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji


Dlaczego z nami? Co nas wyróżnia?

 • Starannie dobrany termin wyprawy. Dzięki temu weźmiesz udział w festiwalu Naadam, najważniejszym i najsławniejszym w Mongolii.
 • Świetna logistyka. Zapewniamy najwyższy możliwy komfort podróżowania – klimatyzowanym autem 4×4 (nie UAZ-em) i lotami wewnętrznymi.
 • Atrakcyjny program. Nasza podróż jest wielowymiarowa i kompleksowa: dzika i piękna przyroda, bliski kontakt z lokalną ludnością, rozrywka kulturowa, a nawet spotkanie z mongolskim szamanem.
 • Mała grupa składająca się z maksymalnie 12 uczestników. Dzięki temu sprawniej się przemieszczamy, a co za tym idzie – jesteśmy w stanie więcej zobaczyć. W takich warunkach masz też lepszy kontakt z pilotem a Twoje uwagi i oczekiwania są zawsze zauważane.
 • Starannie dobrane miejsca noclegowe –  w czterogwiazdkowym hotelu w Ułan Bator, poza stolicą w jurtach , jeden nocleg u nomadów.
 • Lokalna gastronomia – przemyślana, pyszna, bezpieczna.
 • Doświadczony pilot o obszernej wiedzy merytorycznej, świetnie znający Mongolię i zwyczaje w niej panujące. Z nami nie ruszysz w podróż z pilotem, który pierwszy raz odwiedza ten kraj…
powrót do góry strony

Opis wyprawy

Wybierz się z nami do Mongolii – jednego z najrzadziej zaludnionych krajów świata, w którym około 40% ludności prowadzi koczowniczy tryb życia, a dni słonecznych jest  średnio 260 w roku. Podczas naszej wyprawy będziesz podróżować samochodem, konno i na wielbłądzie; przemierzając góry i pustynie, bezkresne stepy i piaszczyste wydmy. Poznasz prawdziwych nomadów, a wśród nich nawet prawdziwych szamanów, posłuchasz tradycyjnej muzyki potomków Czyngis-chana, a spać będziesz w mongolskich jurtach. Będziesz oddawać się zadumie w buddyjskich świątyniach, patrzeć nocą w usiane gwiazdami niebo, podziwiać dzikie, stepowe konie czy przeglądać się w krystalicznie czystych wodach tamtejszych jezior. Jest też czas na kąpiel w gorących źródłach – prawdziwy relaks dla ciała i zmysłów. Innymi słowy doświadczysz niczym nie skażonej przyrody i poznasz miejsca, w których tryb życia nie zmienił się od setek lat. To podróż dla tych, którzy tak samo jak cel podróży, cenią sobie drogę do niego. Chcesz poczuć prawdziwą wolność i odpocząć od cywilizacji? Zapisz się już dziś!

Cytat z książki Bolesława A.Uryna „W świecie jurt i szamanów”:
[…] to miejsce tych, co umiłowali sobie wolność, pracując według zegara, który podarowała im natura. Żyją w zgodnie z nią, mając świadomość bycia jej nieodłączną częścią […]
[…] żyją skromnie, ale jakże pięknie we wspólnotach rodzinnych. Gościnni, posiadają piękną, starą kulturę, którą pielęgnują po dzień dzisiejszy […]
[…] bezkres piękna przyrody zdaje się nigdy nie kończyć i zachwyca. Człowiek odnajduje tam spokój, szczęście i wewnętrzne ukojenie. Ludzie nie mają dusz skamieniałych, bo ich świata nie zalewa beton. Ich człowieczeństwo trwa, nie znika […]”

powrót do góry strony

Dzień po dniu

Kliknij w mapkę, aby powiększyć

 

DZIEŃ 1: WYLOT
Wylot z Warszawy do Mongolii.

DZIEŃ 2: UŁAN BATOR
Przylot do mongolskiej stolicy w godzinach porannych. Transfer do hotelu. Czas na odświeżenie się po podróży i krótki odpoczynek. Lunch w jednej z tradycyjnych restauracji, następnie spacer po mieście, podczas którego zobaczymy m.in.: Plac imienia Czyngis-chanabudynek Parlamentu MongolskiegoMuzeum Narodowe, gdzie będziemy mogli zapoznać się z historią Mongolii sięgającą czasów prehistorycznych oraz zobaczyć oręże Czyngis-chana, a także bogatą kolekcję strojów i biżuterii mongolskich grup etnicznych. Odwiedzimy również „usiany” gołębiami klasztor Gandan, będący centrum mongolskiego buddyzmu. Wieczorem wybierzemy się na przedstawienie połączone z koncertem tradycyjnej muzyki mongolskiej Tumen Ekh. Nocleg w czterogwiazdkowym hotelu.

DZIEŃ 3: UŁAN BATOR, FESTIWAL NAADAM
Rano udamy się na Narodowy Stadion Sportowy w Ułan Bator, aby zobaczyć uroczystą i zachwycającą ceremonię rozpoczęcia Festiwalu Naadam, którą otwiera prezydent Mongolii. Festiwal zaczyna się od przewiezienia z budynku Parlamentu na stadion 9 białych buńczuków (drzewca zakończone kulą lub grotem i ozdobione końskim włosiem) symbolizujących czas pokoju, święta i radości w czasach Czyngis-chana. Podczas festiwalu zobaczymy między innymi: zawody łucznicze, zapasy oraz wyścig konny z udziałem bardzo młodych jeźdźców, który odbędzie się na stepie w Khui Doloon Khudag, około 20 km od Ułan Bator. W okolicach mety znajduje się świąteczny jarmark, będący miejscem spotkań rodzin i znajomych, którzy w pozostałej części roku, prowadząc koczowniczy tryb życia, przebywają daleko od siebie. W trakcie święta jest zatem okazja do wspólnego handlu, flirtu i śpiewów. Będą też lokalne napoje i potrawy: kumys – napój alkoholowy z kobylego mleka, archii – wódka z destylowanego kumysu albo chuuszuury — tradycyjne mongolskie placki nadziewane baraniną lub wołowiną. Temu wszystkiemu towarzyszą liczne gry i zabawy, a zwłaszcza popularna gra w kości szagaj, stanowiąca jeden z obyczajów Naadamu. Po powrocie do hotelu i krótkim odpoczynku weźmiemy udział w uroczystej kolacji w czterogwiazdkowym hotelu przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki mongolskiej.

DZIEŃ 4: PARK NARODOWY TERELJ, STATUA CZYNGIS-CHANA
Przejazd do Parku Narodowego Terelj, oddalonego o około 1,5 godziny drogi od Ułan Bator. Zobaczymy tam niezwykłe granitowe formacje skalne, w tym jedną przypominającą żółwia. Odwiedzimy też Ariyabal, małą buddyjską świątynię medytacji, położoną na szczycie góry, do której prowadzi zwodzony „Most do nieba“ oraz 108 stromych schodów. Trudy wspinaczki w pełni wynagrodzi nam wspaniały widok na dolinę, rozciągający się ze świątyni. Po lunchu wyruszymy w kierunku Ułan Bator, z przystankiem na kompleks otaczający statuę Czyngis-chana. Monument ten ma 40 metrów wysokości i jest obecnie największym konnym pomnikiem świata. Na głowie konia znajduje się punkt widokowy, skąd podziwiać można daleko sięgającą panoramę. Można dostać się tam schodami bądź windą umieszczoną w podstawie statuy. Nocleg w czterogwiazdkowym hotelu w Ułan Bator.

DZIEŃ 5: „PŁONĄCE KLIFY” BAYANZAG
Najpierw wylot do Dalanzadgad, stolicy ajmaku południowogobijskiego. Następnie przejazd klimatyzowanym minibusem przez Pustynię Gobi do  Bayanzag, gdzie w latach 20-tych XX wieku amerykański paleontolog Roy Chapman, domniemany pierwowzór Indiany Jonesa, odkrył cmentarzysko dinozaurów i znalazł pierwsze na świecie dinozaurze jajo. Stąd też pochodzi kompletny szkielet dinozaura, mieszczący się obecnie w muzeum w Ułan Bator. Po drodze zatrzymamy się przy lokalnym targu z różnego rodzaju kamiennymi wyrobami. Na miejscu czeka nas spacer po klifach, podczas którego będziemy podziwiać nieziemskie widoki oraz zobaczymy las saksaułowy, wyjątkowy i jedyny las na pustyni Gobi. Po powrocie do obozu obejrzymy czarno-biały film z 1920 r. dokumentujący archeologiczną ekspedycję Roya Chapmana, a o zachodzie słońca wrócimy oglądać klify, które nabierają wtedy intensywnie czerwonego koloru, rzeczywiście wyglądając jakby stały w płomieniach. Nocleg w jurtach.

DZIEŃ 6:  „ŚPIEWAJĄCE WYDMY” KHONGORYN ELS
Po śniadaniu jedziemy do Khongoryn Els, największych wydm w Mongolii, zajmujących obszar 900 km2. Rozciągają się aż po horyzont, zmieniając swój kolor pod wpływem światła, co tworzy niesamowity, malowniczy krajobraz, zwłaszcza o zachodzie słońca. Nazywane są „Śpiewającymi Wydmami” ze względu na niezwykłe zjawisko wydawania przez nie donośnych dźwięków, gdy pod wpływem pustynnego wiatru ziarenka piasku uderzają o siebie i tworzą fale akustyczne. Dodatkowego uroku temu miejscu dodaje kontrastująca z pustynią zielona oaza, utworzona dzięki rzece płynącej wzdłuż wydm. Główną atrakcją dzisiejszego dnia będzie przejażdżka na dwugarbnym wielbłądzie zwanym baktrianem. Nocleg w jurtach.

DZIEŃ 7„DOLINA ORŁÓW” YOLYN AM
Po śniadaniu jedziemy do Doliny Orłów Yolyn Am, mieszczącej się w Parku Narodowym Gobi Gurwansajchan. Nazwa parku wzięła się od pasma górskiego Gurwansajchan, co znaczy „trzy piękności” i nawiązuje do trzech skalistych gór, z których najwyższa mierzy 2815 metrów n.p.m. Natomiast Yolyn Am to wąski, głęboki, wydrążony przez wodę wąwóz. Podczas zimy jego dno wypełnia się śniegiem i lodem, którego resztki utrzymują się nawet do lata. Tam udamy się na 2-godzinny spacer w malowniczej scenerii, a przy odrobinie szczęścia zobaczymy nad głowami orłosępy i myszołowy, polujące na lokalne gryzonie – szczekuszki. Odwiedzimy także ciekawe muzeum Pustyni Gobi. Nocleg w Dalandzadgad.

DZIEŃ 8: UŁAN BATOR
Wylot do Ułan Bator. Po przylocie i wczesnym lunchu zwiedzanie Pałacu Bogd Chana, należącego do zmarłego w 1924 roku ostatniego mongolskiego chana, najwyższego zwierzchnika państwa i mongolskiego kościoła buddyjskiego. Kompleks pałacowy składa się z pałacu letniego, pałacu zimowego oraz muzeum, w którym można zobaczyć liczne eksponaty sztuki buddyjskiej, a także rzeczy osobiste chana i jego żony, takie jak: meble, naczynia, parasole z pawich piór i żółtego jedwabiu, wspaniałe futra z panter śnieżnych, klejnoty i podarunki, palankin, tron chana, jego łóżko i parę ceremonialnych butów podarowanych mu przez cara Mikołaja II. Następnie udamy się na zakupy do Narantuul, czyli na tzw. „Czarny Rynek”. Wieczorem możesz udać się do irlandzkiego pubu Grand Khan, popularnego w stolicy miejsca spotkań. Nocleg w czterogwiazdkowym hotelu.

DZIEŃ 9: KARAKORUM
Rano wyjazd do Karakorum dawnej stolicy Wielkiego Mongolskiego Imperium. Malownicza trasa  przez samo serce mongolskiego stepu. Po południu przybycie do Kharkhorin, współczesnego miasteczka pod dawnym Karakorum. Nocleg w jurtach.

DZIEŃ 10:  DOLINA RZEKI ORCHON
Całodzienne zwiedzanie Doliny Orchonu wpisanej jako całość na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, miejsca narodzin wielu stepowych kultur. Tu znajdują się: pomniki dawnych władców imperium Gokturków (VIII wiek) inskrybowane starotureckimi  runami;  ruiny Karakorum – stolicy Dżyngis-chana (XIII wiek), twórcy potęgi Mongołów; Erdene Zu – buddyjski klasztor z XVI wieku. Wieczorem kolacja w formie tradycyjnego barbecue – Khorkhog. Nocleg w jurtach.

DZIEŃ 11: DOLINA RZEKI ORCHON
Dzisiaj pojedziemy do Wodospadu Ulaan Tsutgalan wysokiego na 25 m i największego w Mongolii. Trekking po tych zapierających dech w piersi terenach, alternatywnie wycieczka konna. Gorąco polecamy to drugie: gdyż trasa jest odpowiednia zarówno dla osób całkowicie początkujących jak i zaawansowanych jeźdźców. Nocleg w jurtach.

DZIEŃ 12: GORĄCE ŹRÓDŁA TSENKHER
Atrakcją dzisiejszego dnia są gorące źródła Tsenkher, usytuowane na wysokości 1860 m. n.p.m., na terenie dawnych wulkanów. Woda w źródłach ma temperaturę 85,5oC, jest silnie zmineralizowana i ma właściwości lecznicze – pomaga przy chorobach stawów i systemu nerwowego. Wygrzejemy się w gorących basenach, w otoczeniu porośniętych lasem gór, patrząc w usiane gwiazdami niebo. Nocleg w jurtach.

DZIEŃ 13: JEZIORO UGII, REJS ŁODZIĄ I WĘDKOWANIE
Przejazd nad jezioro Ugii, zajmujące powierzchnię 27 km2, zamieszkiwane przez wiele gatunków ryb. Dzięki łagodnym falom jest doskonałe do wędkowania oraz pływania łodzią. Po zakwaterowaniu się w obozie i lunchu udamy się na rejs łódką, by podziwiać naturalne piękno jeziora a nawet powędkować. Dodatkowego uroku temu miejscu nadaje liczne ptactwo, takie jak żurawie, warzęchy i gęsi łabędzionose. Nocleg w jurtach.

DZIEŃ 14: PARK NARODOWY HUSTAI – KONIK PRZEWALSKIEGO I NOCLEG U NOMADÓW
Wcześnie rano wyruszamy do Parku Narodowego Hustai, największego ośrodka służącego przywracaniu konia Takhi (konia Przewalskiego) na stepy Mongolii. Ostatnie wolno żyjące osobniki widziane były w południowo-zachodniej Mongolii około 1969 roku. Później przez wiele lat nikt ich na stepach Azji nie spotkał. Po 1990 roku Mongołowie postanowili odbudować ten gatunek konia na terenach, gdzie wcześniej występował w wielkich stadach. Przy pomocy naukowców z Europy, zakupiono w ogrodach zoologicznych kilka par tych zwierząt i przetransportowano do Mongolii. Zostały wypuszczone w stworzonym specjalnie dla nich parku Hustai. Operacja okazała się sukcesem, konie rozmnożyły się i nadal żyją wolno na tych terenach, bez ingerencji ludzi. My, po lunchu w obozie turystycznym, odwiedzimy zaprzyjaźnioną rodzinę nomadów. Zapoznamy się z jej członkami a resztę dnia spędzimy na doświadczaniu ich stylu życia; będziemy m.in. uczestniczyć w dojeniu krów i owiec, przyprowadzaniu stada z pastwiska, wytwarzaniu wyrobów mleczarskich czy gotowaniu autentycznego mongolskiego posiłku. Nocleg w osobnej jurcie nomadów. Tej nocy nie będzie dostępu do ciepłej wody czy toalet (w tradycyjnym rozumieniu tego słowa) :), ale będzie za to niezapomniana przygoda!

DZIEŃ 15: UŁAN BATOR
Rano pojedziemy do wioski Gachuurt, gdzie spotkamy się z prawdziwym mongolskim szamanem lub szamanką. Będziemy mogli obserwować ich rytuały i dowiemy się o lokalnych wierzeniach i zwyczajach. Jeżeli masz ochotę, możesz umówić się na prywatną, wieczorną wizytę u szamana. Powrót do Ułan Bator.

DZIEŃ 16: UŁAN BATOR, POWRÓT
Transfer na lotnisko, przelot do Warszawy. Przylot do kraju tego samego dnia.

powrót do góry strony


Cena i terminy

27.czerwca – 12.lipca, 2022 (z festiwalem Naadam)
10.września – 24.września, 2022

Następna aktualizacja terminarza: 31.12.2021 r.

Cena z festiwalem Naadam (16 dni): 3990 PLN + 1990 USD + przelot*
Cena bez festiwalu Naadam (15 dni): 3990 PLN + 1690 USD + przelot*

Cena zawiera:

 • Przeloty wewnętrzne Ułan Bator – Dalanzadgad – Ułan Bator
 • 5 noclegów w hotelu 4**** (pokoje 2-osobowe)
 • 8 noclegów w jurtach, z ciepłą wodą i europejską toaletą (jurty 2-osobowe)
 • 1 noc w jurcie u rodziny nomadów
 • Pełne wyżywienie podczas wyprawy (śniadania, obiady i kolacje)
 • Uroczysta kolacja w Ułan Bator
 • Transport na całej trasie wynikający z programu
 • Samochód klimatyzowany 4×4 (Japoński Mitsubishi Delica, 3-4 osoby w samochodzie)
 • Tumen-Ekh – przedstawienie połączone z koncertem tradycyjnej muzyki mongolskiej
 • Wszystkie wstępy objęte programem (do parków narodowych, muzeów i na festiwal Naadam)
 • Opiekę polskojęzycznego pilota
 • Lokalnego przewodnika
 • Dzienny zapas wody
 • Przejażdżkę na wielbłądzie
 • Rejs łodzią z wiosłami po jeziorze Ugii
 • Spotkanie z szamanem
 • Ubezpieczenie KL + NNW + OC + bagaż

Cena nie zawiera:

 • Wydatków własnych
 • Napiwków (20 USD / osobę)
 • Wizy do Mongolii (ok. 60 EUR)

Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu. Z Polski wylatujesz wspólnie z pozostałymi uczestnikami.

Staramy się wybierać loty jak najkorzystniejsze cenowo, z możliwie jak najkrótszymi przesiadkami.
Kliknij tu, aby zorientować się w dzisiejszej cenie przelotu.


Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?


  Pola oznaczone * są wymagane