Dlaczego z nami? Opis wyprawy Dzień po dniu
Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji
Dlaczego z nami? Co nas wyróżnia?
- Trekkingi w kanionie Colca i do Machu Picchu już wliczone w cenę.
- Lot nad rysunkami z Nazca już wliczony w cenę. Nie chcemy, aby kogoś opuściła ta niesamowita przygoda.
- Doświadczony, polski lider, świetnie znający Peru. Wspaniały kompan o wielkiej wiedzy i bardzo sympatycznym usposobieniu.
- Mała grupa, składająca się z maksymalnie 12 uczestników. Dzięki temu sprawniej się przemieszczamy, a co za tym idzie – jesteśmy w stanie więcej zobaczyć. W takich warunkach masz też lepszy kontakt z pilotem a Twoje uwagi i oczekiwania są zawsze zauważane..
- Wygodny transport. Zapewniamy naprawdę komfortowe warunki przemieszczania się, unikamy nocnych przejazdów.
- Wycieczka do Tęczowej Góry, zwanej także „Górą Siedmiu kolorów”.
- Butikowe hotele: starannie wybrane, wysoko oceniane, przytulne, w świetnej lokalizacji, o standardzie 3*.
.
- Lokalna gastronomia: przemyślana, pyszna, różnorodna i bezpieczna.
Opis wyprawy
Peru, jeden z najbarwniejszych krajów Ameryki Południowej, kojarzy się przede wszystkim z leżącym wysoko w Andach miastem Inków Machu Picchu oraz ich dawną stolicą – Cuzco. Te pozostałości zaginionej cywilizacji andyjskiej, spowite legendami o tajemniczych rytuałach, zainteresują nie tylko miłośników historii. Peru leży w trzech strefach klimatycznych, dzięki czemu tamtejsza przyroda jest bardzo zróżnicowana – od ośnieżonych szczytów Andów, przez tropikalne lasy deszczowe i pustynie, po wybrzeża Pacyfiku. Podczas naszej wyprawy zobaczymy wiele egzotycznych zwierząt, zapierające dech widoki, polecimy awionetką nad sławnymi rysunkami w Nazca oraz udamy się na szaloną przejażdżkę buggy po piaszczystych wydmach Huacachina. Spragnieni większej adrenaliny będą mogli zjechać ze stromego pustynnego wzgórza na sandboardzie, wziąć udział w raftingu, a nawet przejechać się tyrolką (zip line) o długości ponad kilometra nad doliną głęboką na około 150 metrów! Udamy się także do jednego z najgłębszych kanionów świata oraz odwiedzimy ludy żyjące na wysepkach najwyżej położonego jeziora żeglownego świata – Titicaca. Zwiedzimy również barwne kolonialne miasta, gdzie zobaczymy ślady hiszpańskiej konkwisty oraz ciekawe zabytki z „listy” UNESCO. To wszystko to tylko część atrakcji, jakie czekają Cię w Peru. Zapraszamy!
powrót do góry stronyDzień po dniu
Kliknij w mapę, aby powiększyć
1 DZIEŃ: WYLOT Z WARSZAWY
Wylot z Warszawy do Limy. Do peruwiańskiej stolicy dotrzemy w godzinach wieczornych. Transfer do hotelu.
2 DZIEŃ: LIMA – PARACAS
Po śniadaniu czeka nas zwiedzanie Limy – miasta leżącego nad oceanem, o subtropikalnym i wilgotnym klimacie, które rozpoczniemy od spaceru po starówce położonej nad rzeką Rimac. Zobaczymy tam m.in. Kościół Świętego Franciszka oraz główny plac Plaza de Armas z Pałacem Arcybiskupim i Katedrą. Następnie przejazd Autostradą Panamerykańską do Paracas (ok. 5h). Nocleg.
3 DZIEŃ: WYSPY BALLESTAS – ICA – HUACACHINA – NAZCA
Wyprawa łodzią na wyspy Ballestas – najważniejszego rezerwatu ptactwa i zwierząt morskich w Peru. Miejsce, nazywane często małym lub peruwiańskim Galapagos, zamieszkiwane jest przez lwy morskie, pingwiny oraz liczne gatunki ptaków, m.in. kormorany, flamingi, głuptaki, pelikany czy pingwiny Humboldta. Ciekawostką jest, że ich bogate w azot i fosfor odchody (guano) są wykorzystywane jako nawóz już od czasów prekolumbijskich. Następnie odwiedzimy Rezerwat Paracas, słynący z niezwykłych formacji skalnych, powstałych na skutek zderzenia oceanu z pustynią. Przejazd (ok. 1h) do Ica, alkoholowej stolicy Peru, gdzie dowiemy się jak powstaje Pisco oraz weźmiemy udział w jego degustacji. Stamtąd jedziemy ok. 15-minut do oazy Huacachina, usytuowanej w samym środku pustyni. Możliwość przejazdu buggy po wydmach oraz „sand-surfingu”, czyli surfingu na piasku, co gorąco polecamy! Przejazd (ok. 3h) do hotelu w Nazca.
4 DZIEŃ: NAZCA – AREQUIPA
Po śniadaniu czeka nas półgodzinny lot nad pustynią, w czasie którego oglądać będziemy najbardziej tajemnicze znaki tutejszego dziedzictwa kultury. Słynne „Rysunki z Nazca” umieszczone są na płaskowyżach i kształtem przypominają rośliny, zwierzęta i figury geometryczne. Według jednej z hipotez stanowią rodzaj kalendarza. Następnie udamy się w długą, ale malowniczą podróż (ok. 10 h) do Arequipy – drugiego co do wielkości miasta w Peru. Po drodze odwiedzimy Puerto Inca – pozostałości kompleksu inkaskiego, położonego nad oceanem. Niegdyś tamtędy przechodziła sławna Królewska Droga Inków. Przyjazd do Arequipy w godzinach późnowieczornych. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.
DZIEŃ 5: AREQUIPA
Zwiedzanie Arequipy – XVI wiecznego miasta, leżącego w dolinie otoczonej górami wulkanicznymi pasma Cordillera Volcanica na wysokości 2325 m n.p.m. Spacer po historycznym centrum wpisanym na listę UNESCO, gdzie wśród najważniejszych zabytków zobaczymy główny plac miasta z XVII w. katedrą, klasztor Św. Katarzyny oraz Muzeum Sanktuarium Andyjskiego poświęcone obrzędom składania ofiar przez lud Keczua. Arequipa nazywana jest „Białym Miastem” najprawdopodobniej dlatego, że większość kolonialnej zabudowy wzniesiona została z białego kamienia sillar. Tutaj też rozpoczniemy aklimatyzację przed trekkingiem do Kanionu Colca. Nocleg w Arequipie.
DZIEŃ 6*: KANION COLCA
Rano wyruszymy w malowniczą, 4-godzinną podróż w kierunku Kanionu Colca – drugiego najgłębszego kanionu świata (3400 m). Droga wiedzie przez teren Parku Narodowego Salinas y Aguada Blanca, gdzie zobaczyć można lamy, wikunie, alpaki i guanako. Udamy się na punkt widokowy (4910 m n.p.m.), skąd będziemy podziwiać widoki na pobliskie wulkany i góry. Po pokonaniu wysokogórskich przełęczy, dotrzemy do miasteczka Chivay, leżącego na wysokości 3600 m n.p.m., gdzie spędzimy noc. Będzie możliwość skorzystania z gorących źródeł (Aguas Calientes).
DZIEŃ 7*: KANION COLCA – PUNO
Wczesnym rankiem udajemy się do punktu widokowego Cruz del Condor (Krzyż Kondora), z którego roztacza się spektakularny widok na dno jednego z najgłębszych kanionów świata. Jak nazwa wskazuje, zobaczyć tu można liczne kondory, dumnie unoszące się nad Andami. Następnie będziemy kontynuować naszą podróż wzdłuż kanionu Colca oraz zobaczymy tradycyjne wioski: Maca lub Yanque. Po południu wyruszymy autobusem w kierunku Puno, miasta nad jeziorem Titicaca. Przyjazd na miejsce w godzinach wieczornych. Nocleg.
*Dla chętnych wycieczka do kanionu Colca w formie trekkingu.
DZIEŃ 8*: JEZIORO TITICACA
Wycieczka łodzią po największym i najwyżej położonym żeglownym jeziorze świata – Titicaca, leżącym na wysokości 3812 m n.p.m. Na wyspach jeziora odwiedzimy dwa miejscowe ludy: Indian Uros – jedną z najstarszych grup etnicznych Ameryki Łacińskiej, zamieszkującą pływające wyspy z żółtej trzciny totora oraz Taquilenos – żyjących nieprzerwanie od setek lat według inkaskiego kodeksu moralnego. Dumą tych drugich są wyroby tkackie, tekstylia i ubrania, uważane za jedne z najlepszych w całym Peru. Nocleg w Puno.
DZIEŃ 9: PUNO – CUZCO
Dzisiejszy dzień poświęcony jest na przejazd autobusem turystycznym z Puno do Cuzco (ok. 9h). Po drodze podziwiać będziemy malownicze widoki oraz zrobimy kilka przystanków w co ciekawszych miejscach. Pierwszym z nich będzie Pukara, gdzie rozwinęła się jedna z najstarszych preinkaskich cywilizacji. Następnie zatrzymamy się w La Raya, najwyżej położonym miejscu podczas naszej podróży. Kolejny przystanek to miasto Andahuaylillas, w którym zwiedzamy kościół San Pedro de Andahuaylillas, znany ze swojej niesamowitej „Kaplicy Sykstyńskiej Andów”. Po drodze zatrzymamy się na obiad w formie bufetu, ze znakomitą, tradycyjną kuchnią peruwiańską. Przyjazd do Cuzco w godzinach późno popołudniowych. Nocleg w Cuzco.
DZIEŃ 10: ŚWIĘTA DOLINA INKÓW
Całodniowe zwiedzanie Świętej Doliny Inków, leżącej w pobliżu Cuzco, w peruwiańskich Andach. Dawniej znajdowało się tu centrum imperium Inków, o czym świadczą liczne stanowiska archeologiczne. Zobaczymy Ollantaytambo – jedną z najlepiej zachowanych osad Inków pełniącą dawniej funkcję fortecy oraz Pisac – monumentalne miasto inkaskie zbudowane w formie kondora, słynące z niedzielnych targowisk. Odwiedzimy również mityczne miejsce narodzin tęczy – miasteczko Chinchero, będące lokalnym centrum tkactwa, z licznymi zakładami produkującymi kolorowe wyroby z wełny alpaki. Nocleg w Cuzco lub w Ollantaytambo.
DZIEŃ 11**: INCA JUNGLE TREK (Cuzco – Abra Malaga – wycieczka rowerowa – Maranura)
Ok. 6 rano czeka nas ok. 3 h przejazd z hotelu w Cuzco do przełęczy Abra Malaga (4316m n.p.m.). Jest to najwyższy punkt na naszej trasie, z widokami zapierającymi dech. Tam wsiadamy na rowery i zjeżdżamy nimi aż do 2000 m n.p.m. Ok. 55-km zjazd zajmie nam około 3 godzin, z przystankami, podczas których będziemy mogli podziwiać piękne krajobrazy i zmianę pejzaży z gór na dżunglę. Przez cały czas zjazdu jedzie za nami samochód, który może wziąć na pokład uczestników, dla których trasa okaże się zbyt długa lub wymagająca. Dojeżdżamy do małej wioski Maranura, gdzie spędzimy noc w hostelu Don Pepe. Fakultatywnie można udać się na rafting, który bardzo polecamy.
DZIEŃ 12**: INCA JUNGLE TREK (Maranura – Santa Theresa)
Po śniadaniu czeka nas wycieczka na plantację m.in. kawy i kakaowców, po czym udamy się na ok. 2-godzinny spacer do wodospadu Mandor. Po powrocie do hostelu czeka nas atrakcja „Odkryj sekrety pysznej czekolady”, w czasie której dowiemy się jak przebiega proces jej powstawania oraz będziemy mieli możliwość zrobienia swojej własnej. Podobno najlepsza peruwiańska czekolada pochodzi z tego regionu. Kontynuujemy podróż samochodem do Santa Theresa (1600 m n.p.m.), gdzie spędzimy dzisiejszą noc.
Fakultatywnie można udać się do parku linowego w okolicach Santa Theresa na zjazd tyrolką („zip line”).
DZIEŃ 13**: INCA JUNGLE TREK (Santa Theresa – Llactapata – Aguas Calientes)
Po śniadaniu czeka nas około godzinny przejazd do Lucmabamba, a następnie 3-godzinne wejście do Llactapata (2800 m n.p.m.), stanowiska archeologicznego z czasów Inków, skąd przy dobrej pogodzie będziemy mogli z daleka zobaczyć Machu Picchu. Stamtąd około 3h schodzimy do miejsca zwanego Hidroelectrica (1900 m n.p.m.). Lunch, a następnie 3-godzinny spacer po płaskim terenie do miasteczka Aguas Calientes (2000 m n.p.m.), będącego bazą wypadową do zwiedzania ruin Machu Picchu. Nocleg.
**Zamiast Inca Jungle Trek, można odbyć 3-dniowy Trekking Salkantay w towarzystwie lokalnego przewodnika.
DZIEŃ 14: MACHU PICCHU – CUZCO
Rano jedziemy ok. 20 minut autobusem do ruin Machu Picchu – najlepiej zachowanego miasta inkaskiego, będącego jednym z siedmiu cudów świata, zbudowanym za czasów panowania ostatniego władcy Inków. Tam czeka nas ok. 2-godzinne zwiedzanie wraz z lokalnym przewodnikiem, który opowie nam historię tego tajemniczego miasta, pośród magicznej wręcz scenerii. Powrót do Aguas Calientes, skąd pociągiem (ok. 2h) udamy się do Ollantaytambo. Stamtąd czeka nas 2-godzinny powrót autobusem do hotelu w Cuzco.
DZIEŃ 15: CUZCO
Dzień poświęcony na zwiedzanie Cuzco i okolic. Zobaczymy główny plac Plaza de Armas z kolonialnymi kościołami zbudowanymi na ruinach inkaskich świątyń, sławną Świątynię Słońca Coricancha, artystyczną dzielnicę San Blas, a następnie udamy się do dzielnicy San Pedro, gdzie poznamy mniej turystyczne oblicze Cuzco. Odwiedzimy także pobliskie ruiny Sacsayhuamán i Quenqo, słynące z olbrzymich kamieni, z których są zbudowane. Tutaj również obchodzono najważniejsze inkaskie święta. Nocleg w Cuzco.
DZIEŃ 16: TĘCZOWA GÓRA
O 7 rano przejazd z Cuzco (ok. 3h) do miejsca, skąd rozpoczniemy około 3-godzinną wędrówkę na Tęczową Górę. Wejdziemy z 4500 m n.p.m. na 5100 m n.p.m., ale widoki u góry z pewnością wynagrodzą nasz trud. Można wjechać i zjechać konno (ok. 30 USD/os.). Powrót do Cuzco ok. godziny 20-tej. Nocleg.
DZIEŃ 17: CUZCO – LIMA, POWRÓT
Po śniadaniu przelot z Cuzco do Limy (ok. 1,5 h), skąd polecimy w stronę Polski.
DZIEŃ 18: WARSZAWA
Przylot do Polski.
powrót do góry stronyGaleria
powrót do góry stronyCena i terminy
Cena wyprawy:
2990 PLN + 2490 USD + przelot*
Terminy:
26.kwietnia – 13.maja, 2025
20.września – 07.października, 2025
Publikacja terminów na kolejny okres: 07.01.2025 r.
Cena zawiera:
- Wszystkie noclegi
- Przelot z Cuzco do Limy
- Transport wynikający z programu
- Przelot awionetką nad rysunkami z Nazca
- Inca Jungle Trek lub Trekking Salkantay
- Wycieczkę do Tęczowej Góry
- Przewodnika i bilet wstępu do Machu Picchu
- Wszystkie śniadania
- Lunche dnia 9., 11., 12. i 13. i kolacja dnia 11.
- Opiekę doświadczonego, polskojęzycznego pilota
- Ubezpieczenie KL + NNW + OC + bagaż
Cena nie zawiera:
- Biletów wstępu (z wyjątkiem Machu Picchu i Tęczowej Góry)
- Atrakcji dodatkowych, nie wynikających z programu (np. rafting dnia 11., tyrolka dnia 12.)
- Wyżywienia oprócz wyżej wymienionego
- Napiwków
* Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu.
Sprawdź dostępność
Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?