PATAGONIA

Polarna dzicz Ameryki Południowej

18 dni

Dlaczego z nami? Opis wyprawy Dzień po dniu

Galeria Cena i terminy Sprawdź dostępność

Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji


Dlaczego z nami? Co nas wyróżnia?

 • Kompleksowe zwiedzanie. Podróż po wszystkich atrakcyjnych widokowo rejonach Patagonii, w komfortowych warunkach. Zapoznając się z programem odkryjesz, że nie odhaczamy po prostu popularnych miejsc na mapie Patagonii, ale dbamy o to, aby Twoje doświadczenie było w pełni satysfakcjonujące (na przykład: aż 2 dni w PN Torres del Paine, czy ciekawe wycieczki fakultatywne). Będzie także czas na kontemplację i spokojne obcowanie z przyrodą.
 • Zawsze wysoko oceniane, butikowe hotele, świetnie ulokowane, o standardzie 3 do 4 gwiazdek, co w Patagonii nie jest oczywistością.
 • Tylko w sezonie. Lepiej nie igrać z pogodą w Patagonii. Zwiedzamy ją tylko w okresie teoretycznie najlepszej aury, by w pełni skorzystać z uroku odwiedzanych miejsc.
 • Wygodny transport. Zapewniamy komfortowe warunki przemieszczania się, głównie prywatnym minibusem. Unikamy nocnych przejazdów.
 • Lokalna gastronomia: przemyślana, pyszna, różnorodna. Nasz lider zabierze Cię do sprawdzonych, klimatycznych restauracji.
 • Jak zawsze mała grupa. Podczas wyprawy do Patagonii grupy składają się z maksymalnie 12 uczestników. W takich warunkach więcej zobaczysz, masz też lepszy kontakt z pilotem, a Twoje uwagi i oczekiwania są zawsze zauważane.
powrót do góry strony

Opis wyprawy

Patagonia to doprawdy niezwykłe miejsce, przyciągające podróżnych z całego świata swoimi zapierającymi dech krajobrazami dzikiej przyrody. Podczas tej podróży czekają Cię malownicze trekkingi w rejonie El Chalten, w Parku Narodowym Torres del Paine oraz na Ziemi Ognistej. Udasz się również się w rejs po największym jeziorze Argentyny, podziwiając wspaniałe lodowce, a w Parku Narodowym Bernardo O’Higgins popłyniesz fiordem Ostatniej Nadziei, gdzie ujrzysz nie tylko niesamowite widoki na cofające się lodowce, ale i jego lokalnych mieszkańców: foki, lwy morskie czy liczne kormorany. Gwoździem programu będzie PN Torres del Paine, gdzie spędzisz aż dwa dni, poznając piękno najsłynniejszego parku Ameryki Południowej. Będziesz tam mieć możliwość wyboru jednej z atrakcyjnych wycieczek fakultatywnych, między innymi pływania kajakiem po jeziorze, chodzenia po lodowcu czy jazdy konno. Podczas wyprawy nie zabraknie także czasu na spokojną kontemplację odwiedzanych miejsc oraz degustację specjałów lokalnej kuchni, jak np. cordero al Palo, czyli tradycyjnego posiłku z pieczonym mięsem. Odwiedzimy także najsławniejsze miejsca Buenos Aires: Plaza de Mayo, cmentarz Recoleta czy kolorową dzielnicę La Boca. Zapraszamy!

powrót do góry strony

Dzień po dniu

Kliknij w mapę, aby powiększyć

DZIEŃ 1: WYLOT Z WARSZAWY
Przelot z Warszawy do Buenos Aires z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

DZIEŃ 2: BUENOS AIRES
Przylot do stolicy Argentyny, jednego z najciekawszych miast nie tylko Ameryki Południowej. Transfer do hotelu. Zwiedzanie rozpoczniemy od głównego placu Plaza de Mayo, gdzie znajduje się Casa Rosada, siedziba rządu i prezydenta, biały obelisk Piramida de Mayo, ratusz oraz katedra metropolitalna. Następnie udamy się na sławny cmentarz Recoleta, na którym pochowano najbardziej wpływowych mieszkańców Argentyny, w tym Ewę „Evitę” Peron. Nocleg w 4-gwiazdkowym, wysoko ocenianym hotelu w Buenos Aires.

DZIEŃ 3: PRZELOT DO EL CALAFATE – EL CHALTEN
Wcześnie rano transfer na lotnisko i przelot do El Calafate. Tam czeka nas około 4-godzinny przejazd do niewielkiego, górskiego miasteczka El Chalten. Jego nazwa, nadana przez plemię Tehuelcze, znaczy „Dymiąca góra”, z uwagi na chmury często okalające szczyt Fitz Roy. Zakwaterowanie w komfortowym hotelu, wyjście na wspólną kolację.

DZIEŃ 4: EL CHALTEN. TREKKING DO LAGUNA DE LOS TRES
Rano udamy się na trekking jednym z najbardziej malowniczych szlaków Patagonii, do Laguna de los Tres, skąd rozpościera się wspaniały widok na szczyt Fitz Roy (3405 m. n.p.m.). Nocleg w namiotach na terenie parku narodowego. Alternatywnie można zostać w El Chalten i odbyć rejs po lagunie Desierto.

DZIEŃ 5: TREKKING DO LAGUNA TORRE – EL CHALTEN
Kontynuacja trekkingu – po śniadaniu przejdziemy do punktu widokowego Laguna Torre, skąd pomaszerujemy do El Chalten. W drodze powrotnej zatrzymamy się przy malowniczym wodospadzie Chorrillo del Salto. Zakwaterowanie w komfortowym hotelu, odpoczynek.

DZIEŃ 6: EL CALAFATE. LAGUNA NIMEZ
Po śniadaniu ok. 4-godzinny przejazd do El Calafate. Zakwaterowanie w hotelu, a następnie wizyta w rezerwacie ptaków w lagunie Nimez. Wieczorny spacer po miasteczku.

DZIEŃ 7: EL CALAFATE. PARK NARODOWY LOS GLACIARES
Z samego rana pojedziemy do Puerto Bandera, skąd rozpoczniemy malowniczy rejs katamaranem po największym jeziorze Argentyny Lago Argentino, gdzie zobaczymy 3 wspaniałe lodowce. Największy z nich to Upsala, najwyższy – Spegazzini oraz najbardziej znany i spektakularny to Perito Moreno. Po południu powrót do hotelu w El Calafate.

DZIEŃ 8: PUERTO NATALES
Przejazd do Puerto Natales. Zakwaterowanie w hotelu, następnie zwiedzanie miasta. Po lunchu udamy się do pobliskich jaskiń, z których najsławniejsza to Jaskinia Milodona (Cueva de Milodon), gdzie pod koniec XIX wieku znaleziono dobrze zachowaną skórę i skamienielinę ogromnego leniwca, mającego ca. 12 000 lat, mierzącego ok. 3 metry i ważącego ok. 900 kg.

DZIEŃ 9: PARK NARODOWY BERNARDO O’HIGGINS
Rano udamy się do Portu Bories, skąd popłyniemy łódką do Parku Narodowego Bernardo O’Higgins – wyjątkowego miejsca, niemal nietkniętego przez działania człowieka. Dotrzeć tu można wyłącznie łodzią albo helikopterem. Podczas rejsu wzdłuż fiordu Ostatniej Nadziei zobaczymy malownicze wodospady oraz zamieszkujące tam zwierzęta, w tym foki, lwy morskie i kormorany. Głównym punktem programu tego dnia będą majestatyczne lodowce Balmaceda i Serrano. Przy jednym z nich zrobimy przystanek i udamy się na około 30-minutowy trekking do punku widokowego. Po lunchu popłyniemy szybką łódką ok. 30 km w górę rzeki Serrano. Nocleg w wysoko ocenianym hotelu w pobliżu Parku Narodowego Torres del Paine.

DZIEŃ 10: PN TORRES DEL PAINE
Atrakcją dzisiejszego dnia jest Park Narodowy Torres del Paine, najsłynniejszy w Ameryce Południowej, którego piesze wycieczki mają światową sławę. Krajobraz dominują liczne lodowce, jeziora oraz monumentalne formacje skalne. Park jest zamieszkiwany przez wiele gatunków zwierząt, takich jak kondory, flamingi chilijskie, guanako andyjskie, lisy argentyńskie, strusie amerykańskie czy pumy. Dzień przeznaczony na zwiedzanie parku, podczas którego zobaczymy jezioro Sarmiento, jezioro Nordenskjold oraz patagońskie stepy, gdzie przy odrobinie szczęścia spotkamy guanako, lisy i ptaki. Następnie pojedziemy do stacji Grey Ranger, skąd ruszymy w około godzinny trekking do tzw. Szarej Plaży czyli Grey Beach, by z bliska przyjrzeć się lodowcowi Grey, spływającemu z Lądolodu Patagońskiego Południowego i tworzącego jezioro lodowcowe Grey. Alternatywnie można skorzystać z jednej z atrakcyjnych wycieczek fakultatywnych, takich jak: 1) Spacer po lodowcu Grey, 2) 6-kilometrowy spływ kajakiem po jeziorze Grey, 3) Wycieczka konna po patagońskich stepach. Powrót do hotelu na nocleg.

DZIEŃ 11: PN TORRES DEL PAINE. TREKKING DO DOLINY FRANCUSKIEJ – PUERTO NATALES
Dzisiaj czeka nas trekking do Doliny Francuskiej (Valle del Francés), jednej z ikon Parku Torres del Paine. Rano udamy się do małego portu, skąd popłyniemy katamaranem do Refugio Paine Grande, gdzie rozpoczniemy marsz. Podczas rejsu po jeziorze Pehoe będzie możliwość́ uchwycenia aparatem wspaniałego widoku na pasmo górskie Paine. Szlak prowadzi poprzez bujny las, wzdłuż̇ jeziora Skottsberg, aż do rzeki, która leży w malowniczej dolinie. Miniemy kemping Campamento Italiano, a następnie rozpoczniemy ok. 2 km przejście przez lasy, w górę doliny rzeki Francés, by dotrzeć́ do punktu widokowego, z którego będziemy podziwiać́ jedną z najpiękniejszych panoram Parku. Zobaczymy dolinę̨ otoczoną górą̨ Paine Grande, Catedral, Hoja, Máscara, Espada, Aleta de Tiburón i góry Los Cuernos. Przy odrobinie szczęścia będziemy mieli okazję zobaczyć́ wielkie lawiny schodzące z góry Paine Grande oraz jeden z najbardziej niesamowitych krajobrazów Parku. Po krótkim odpoczynku zaczniemy schodzić z powrotem do sektora Paine Grande, skąd wrócimy katamaranem do portu. Przejazd do komfortowego hotelu w Puerto Natales.
(Stopień trudności: średni; czas: 8-9h; dystans: 17 km)

*Alternatywnie można udać się na całodniowy trekking do Base las Torres. Trekking jest dosyć wymagający, dla osób o bardzo dobrej kondycji. Trudy wędrówki są wynagradzane przez wspaniałe widoki, w tym na trzy skalne wieże Torres, dumnie stojące na tle turkusowego, polodowcowego jeziora. W drodze powrotnej przystanek w punkcie widokowym na Salto Grande, gdzie wody jeziora Nordenskjold wpadają do Lake Pehoé.
(Stopień trudności: trudny; czas: 9-10 h; dystans: 20 km)

DZIEŃ 12: PUERTO NATALES – LAGUNA DE LOS CISNES – PORVENIR
Po śniadaniu przejazd do Punta Delgada, skąd popłyniemy do Bahia Azul. Stamtąd pojedziemy do Pomnika Przyrody Laguny Łabędzi Laguna de los Cisnes, gdzie podziwiać można piękną panoramę na patagońskie stepy. Mieszkają tu całe kolonie łabędzi białych, czarnoszyi oraz flamingi, magelanki i sokoły. Miejsce to warto odwiedzić także z uwagi na park żywych skamielin – stromatolitów, których proces tworzenia trwa miliony lat. Na koniec krótki transfer do hotelu w Porvenir, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 13: PORVENIR – USHUAIA
Po śniadaniu udamy się do Rezerwatu Pingwinów Królewskich, które znamy głównie z filmów i książek o Antarktydzie. Nad zatoką Bahia Inutil znajduje się ich niewielka kolonia, którą można obserwować z odległości kilkudziesięciu metrów. Kontynuujemy podróż do jezior Fagnano i Escondido. Tam, oprócz malowniczych widoków, czeka nas tradycyjny posiłek z pieczonym mięsem – cordero al Palo. Następnie pojedziemy do Ushuaia, najbardziej wysuniętego na południe miasta na świecie. Zakwaterowanie w ładnym hotelu, nocleg.

DZIEŃ 14: ZIEMIA OGNISTA. REJS PO KANALE BEAGLE
Dzisiejszy gwóźdź programu tu kilkugodzinny rejs po kanale Beagle, oddzielającym Ziemię Ognistą od wysp Navarino, Lennox, Picton, Nueva oraz licznych mniejszych wysepek. Podczas wycieczki zatrzymamy się przy kilku z nich, np. na wyspie kormoranów, będącej raczej wielkim głazem zasiedziałym przez setki ptaków. Kolejnym przystankiem będzie Los Lobos, wyspa zamieszkała przez lwy morskie oraz Martillo z kolonią pingwinów magellańskich. Zobaczymy także latarnię Les Eclaireurs oraz wyspę będącą niegdyś domem dla Indian Yamana, zwanych także Jaganami, którzy niegdyś stanowili najliczniejsze plemię Ziemi Ognistej. Powrót do Ushuaia. Po południu polecamy niedługi trekking pod lodowiec Martial z pięknymi widokami na okolicę. Nocleg w Ushuaia.

DZIEŃ 15: USHUAIA. PARK NARODOWY ZIEMI OGNISTEJ
Rano wyruszymy na eksplorację jednego z najciekawszych przyrodniczo parków narodowych Ameryki Południowej – Parku Narodowego Ziemi Ognistej, gdzie można podziwiać formacje roślinne, jakie porastały niegdyś Antarktydę zanim została pokryta grubymi warstwami lodu. Spacer po parku rozpoczniemy od trekkingu z Pampa Alta do Zatoki Zaratiegui i Zatoki Ensenada. Następnie pojedziemy do Jeziora Acigami (Roca), gdzie zrobimy przerwę na lunch. Po nim odwiedzimy Lagunę Negra oraz Zatokę Lapataia. Powrót do komfortowego hotelu w Ushuaia.

DZIEŃ 16: PRZELOT DO BUENOS AIRES.
Przelot do Buenos Aires, transfer do 4-gwiazdkowego hotelu. Po południu odwiedzimy tętniącą życiem, kolorową dzielnicę La Boca, gdzie zobaczymy stadion Bombonera, przespacerujemy się promenadą Caminito, a przy odrobinie szczęścia będziemy świadkami ulicznego tango. Wieczorem udamy się na ostatnią wspólną kolację.

DZIEŃ 17: PRZELOT DO EUROPY
Transfer na lotnisko. Wylot w stronę Europy.

DZIEŃ 18: PRZYLOT DO WARSZAWY
Lądowanie na lotnisku im. Chopina w Warszawie.

powrót do góry strony


Cena i terminy

05.listopada – 22.listopada, 2022

27.stycznia – 13.lutego, 2023
10.lutego – 27.lutego, 2023
04.marca – 21.marca, 2023
11.listopada – 28.listopada, 2023

Następna aktualizacja terminarza: 05.01.2023 r.

Cena: 4990 PLN + 3750 USD + przelot*

Cena zawiera:

 • Noclegi w wysoko ocenianych, starannie dobranych hotelach 4- i 3-gwiazdkowych, (wyjątek: namioty w parku narodowym dnia 4.)
 • Transport wynikający z programu, głównie prywatnym minibusem
 • Atrakcje wymienione w programie (wyjątek: wycieczki fakultatywne wymienione dnia 11.)
 • Przelot z Buenos Aires do El Calafate
 • Przelot z Ushuaia do Buenos Aires
 • Wszystkie śniadania, lunch dnia 11,13 i 14 oraz kolację dnia 13.
 • Podczas całej wyprawy opiekę polskojęzycznego lidera świetnie znającego odwiedzane miejsca
 • Dodatkowo opiekę lokalnego przewodnika dnia 4,5,10 i 15.
 • Bilety wstępu do Los Glacieres, Torres del Paine, Laguny Nimez
 • Ubezpieczenie KL + NNW + OC + bagaż

Cena nie zawiera:

 • Przelotu na trasie Warszawa – Buenos Aires – Warszawa
 • Wycieczek fakultatywnych w PN Torres del Paine (wymienione dnia 11.)
 • Atrakcji nie wynikających z programu
 • Wyżywienia oprócz wyżej wymienionego
 • Napiwków

Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu. Z Polski wylatujesz wspólnie z pozostałymi uczestnikami.

Staramy się wybierać loty jak najkorzystniejsze cenowo, z możliwie jak najkrótszymi przesiadkami.
Kliknij tu, aby zorientować się w dzisiejszej cenie przelotu.


Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?


  Pola oznaczone * są wymagane