MONGOLIA

Pod błękitnym niebem, wśród stepów, jurt i koni

15/16 dni

Dlaczego z nami? Opis wyprawy Dzień po dniu

Galeria Cena i terminy

Sprawdź dostępność

Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji


Dlaczego z nami? Co nas wyróżnia?

  • Starannie dobrany termin wyprawy. Dzięki temu weźmiesz udział w festiwalu Naadam, najważniejszym i najsławniejszym w Mongolii.

  • Świetna logistyka. Zapewniamy najwyższy możliwy komfort podróżowania – klimatyzowanym autem 4×4 (nie UAZ-em) i lotami wewnętrznymi.

  • Atrakcyjny program. Nasza podróż jest wielowymiarowa i kompleksowa: dzika i piękna przyroda, bliski kontakt z lokalną ludnością, rozrywka kulturowa, a nawet spotkanie z mongolskim szamanem.

  • Mała grupa składająca się z maksymalnie 12 uczestników. Dzięki temu sprawniej się przemieszczamy, a co za tym idzie – jesteśmy w stanie więcej zobaczyć. W takich warunkach masz też lepszy kontakt z pilotem a Twoje uwagi i oczekiwania są zawsze zauważane.

  • Starannie dobrane miejsca noclegowe –  w czterogwiazdkowym hotelu w Ułan Bator, poza stolicą w jurtach, jeden nocleg u nomadów.

  • Lokalna gastronomia – przemyślana, pyszna, bezpieczna.

  • Doświadczony pilot o obszernej wiedzy merytorycznej, świetnie znający Mongolię i zwyczaje w niej panujące. Z nami nie ruszysz w podróż z pilotem, który pierwszy raz odwiedza ten kraj…

powrót do góry strony

Opis wyprawy

Wybierz się z nami do Mongolii – jednego z najrzadziej zaludnionych krajów świata, w którym około 40% ludności prowadzi koczowniczy tryb życia, a dni słonecznych jest średnio 260 w roku. Podczas naszej wyprawy będziesz podróżować samochodem, konno i na wielbłądzie; przemierzając góry i pustynie, bezkresne stepy i piaszczyste wydmy. Poznasz prawdziwych nomadów, a wśród nich nawet prawdziwych szamanów, posłuchasz tradycyjnej muzyki potomków Czyngis-chana, a spać będziesz w mongolskich jurtach. Będziesz oddawać się zadumie w buddyjskich świątyniach, patrzeć nocą w usiane gwiazdami niebo, podziwiać dzikie, stepowe konie czy przeglądać się w krystalicznie czystych wodach tamtejszych jezior. Jest też czas na kąpiel w gorących źródłach – prawdziwy relaks dla ciała i zmysłów. Innymi słowy doświadczysz niczym nie skażonej przyrody i poznasz miejsca, w których tryb życia nie zmienił się od setek lat. To podróż dla tych, którzy tak samo jak cel podróży, cenią sobie drogę do niego. Chcesz poczuć prawdziwą wolność i odpocząć od cywilizacji? Zapisz się już dziś!

Cytat z książki Bolesława A.Uryna „W świecie jurt i szamanów”:

[…] to miejsce tych, co umiłowali sobie wolność, pracując według zegara, który podarowała im natura. Żyją w zgodnie z nią, mając świadomość bycia jej nieodłączną częścią […]

[…] żyją skromnie, ale jakże pięknie we wspólnotach rodzinnych. Gościnni, posiadają piękną, starą kulturę, którą pielęgnują po dzień dzisiejszy […]

[…] bezkres piękna przyrody zdaje się nigdy nie kończyć i zachwyca. Człowiek odnajduje tam spokój, szczęście i wewnętrzne ukojenie. Ludzie nie mają dusz skamieniałych, bo ich świata nie zalewa beton. Ich człowieczeństwo trwa, nie znika […]”

powrót do góry strony

Dzień po dniu

DZIEŃ 1: WYLOT

Wylot z Warszawy do Mongolii.

DZIEŃ 2: UŁAN BATOR

Przylot do mongolskiej stolicy w godzinach porannych. Transfer do hotelu. Czas na odświeżenie się po podróży i krótki odpoczynek. Lunch w jednej z tradycyjnych restauracji, następnie spacer po mieście, podczas którego zobaczymy m.in.: Plac imienia Czyngis-chana, budynek Parlamentu Mongolskiego, Muzeum Narodowe, gdzie będziemy mogli zapoznać się z historią Mongolii sięgającą czasów prehistorycznych oraz zobaczyć oręże Czyngis-chana, a także bogatą kolekcję strojów i biżuterii mongolskich grup etnicznych. Odwiedzimy również „usiany” gołębiami klasztor Gandan, będący centrum mongolskiego buddyzmu. Wieczorem wybierzemy się na przedstawienie połączone z koncertem tradycyjnej muzyki mongolskiej Tumen Ekh. Nocleg w czterogwiazdkowym hotelu.

DZIEŃ 3: KARAKORUM

Rano przejazd (ok. 6h) do Karakorum, dawnej stolicy Wielkiego Mongolskiego Imperium. Malownicza trasa wiedzie przez samo serce mongolskiego stepu. Po południu przybycie do Kharkhorin, współczesnego miasteczka pod dawnym Karakorum. Nocleg w jurtach.

DZIEŃ 4: DOLINA RZEKI ORCHON

Całodzienne zwiedzanie Doliny Orchonu wpisanej jako całość na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, miejsca narodzin wielu stepowych kultur. Tu znajdują się: pomniki dawnych władców imperium Gokturków (VIII wiek) inskrybowane starotureckimi runami; ruiny stolicy imperium Ujgurów – Ordu-Baliq (VIII wiek) pokrywające obszar 50 km²; ruiny Karakorum – stolicy Dżyngis-chana (XIII wiek), twórcy potęgi Mongołów; Erdene Zu – buddyjski klasztor z XVI wieku, pozostałości pałacu Wielkiego Chana Ugedeja (XIII/XIV wiek). Wieczorem kolacja w formie tradycyjnego barbecue – Khorkhog. Nocleg w jurtach.

DZIEŃ 5: DOLINA RZEKI ORCHON

Dzisiaj pojedziemy (ok. 1,5h) do wodospadu Ulaan Tsutgalan wysokiego na 25 m i największego w Mongolii. Trekking po tych zapierających dech w piersi terenach, alternatywnie wycieczka konna. Gorąco polecamy to drugie: gdyż trasa jest odpowiednia zarówno dla osób całkowicie początkujących jak i zaawansowanych jeźdźców. Nocleg w jurtach.

DZIEŃ 6: GORĄCE ŹRÓDŁA TSENKHER

Atrakcją dzisiejszego dnia są gorące źródła Tsenkher, usytuowane na wysokości 1860 m. n.p.m., na terenie dawnych wulkanów. Woda w źródłach ma temperaturę 85,5 °C., jest silnie zmineralizowana i ma właściwości lecznicze – pomaga przy chorobach stawów i systemu nerwowego. Wygrzejemy się w gorących basenach, w otoczeniu porośniętych lasem gór, patrząc w usiane gwiazdami niebo. Nocleg w jurtach.

DZIEŃ 7: JEZIORO UGII, REJS ŁODZIĄ I WĘDKOWANIE

Przejazd (ok. 4h) nad jezioro Ugii, zajmujące powierzchnię 27 km², zamieszkiwane przez wiele gatunków ryb. Dzięki łagodnym falom jest doskonałe do wędkowania oraz pływania łodzią. Po zakwaterowaniu się w obozie i lunchu udamy się na rejs łódką, by podziwiać naturalne piękno jeziora a nawet powędkować. Dodatkowego uroku temu miejscu nadaje liczne ptactwo, takie jak żurawie, warzęchy i gęsi łabędzionose. Nocleg w jurtach.

DZIEŃ 8: PARK NARODOWY HUSTAI – KONIK PRZEWALSKIEGO I NOCLEG U NOMADÓW

Wcześnie rano wyruszamy (przejazd ok. 5h) do Parku Narodowego Hustai, największego ośrodka służącego przywracaniu konia Takhi (konia Przewalskiego) na stepy Mongolii. Po lunchu w obozie turystycznym, odwiedzimy zaprzyjaźnioną rodzinę nomadów. Zapoznamy się z jej członkami, a resztę dnia spędzimy na doświadczaniu ich stylu życia; będziemy m.in. uczestniczyć w dojeniu krów i owiec, przyprowadzaniu stada z pastwiska, wytwarzaniu wyrobów mleczarskich czy gotowaniu autentycznego mongolskiego posiłku. Nocleg w osobnej jurcie nomadów. Tej nocy nie będzie dostępu do ciepłej wody czy toalet (w tradycyjnym rozumieniu tego słowa) :), ale będzie za to niezapomniana przygoda!

DZIEŃ 9: UŁAN BATOR

Rano pojedziemy (ok. 3h) do wioski Gachuurt, gdzie spotkamy się z prawdziwym mongolskim szamanem lub szamanką. Będziemy mogli obserwować ich rytuały i dowiemy się o lokalnych wierzeniach i zwyczajach. Jeżeli masz ochotę, możesz umówić się na prywatną, wieczorną wizytę u szamana. Powrót do Ułan Bator (ok. 40 minut). Nocleg w czterogwiazdkowym hotelu.

DZIEŃ 10: „PŁONĄCE KLIFY” BAYANZAG

Najpierw wylot do Dalanzadgad (czas przelotu: 1h 20 minut), stolicy ajmaku południowogobijskiego. Następnie przejazd (ok. 3h) klimatyzowanym minibusem przez Pustynię Gobi do Bayanzag, gdzie w latach 20-tych XX wieku amerykański paleontolog Roy Chapman, domniemany pierwowzór Indiany Jonesa, odkrył cmentarzysko dinozaurów i znalazł pierwsze na świecie dinozaurze jajo. Stąd też pochodzi kompletny szkielet dinozaura, mieszczący się obecnie w muzeum w Ułan Bator. Po drodze zatrzymamy się przy lokalnym targu z różnego rodzaju kamiennymi wyrobami. Na miejscu czeka nas spacer po klifach, podczas którego będziemy podziwiać nieziemskie widoki oraz zobaczymy las saksaułowy, wyjątkowy i jedyny las na pustyni Gobi. Po powrocie do obozu obejrzymy czarno-biały film z 1920 r. dokumentujący archeologiczną ekspedycję Roya Chapmana, a o zachodzie słońca wrócimy oglądać klify, które nabierają wtedy intensywnie czerwonego koloru, rzeczywiście wyglądając jakby stały w płomieniach. Nocleg w jurtach.


DZIEŃ 11: „ŚPIEWAJĄCE WYDMY” KHONGORYN ELS

Po śniadaniu jedziemy (ok. 4h) do Khongoryn Els, największych wydm w Mongolii, zajmujących obszar 900 km2. Rozciągają się aż po horyzont, zmieniając swój kolor pod wpływem światła, co tworzy niesamowity, malowniczy krajobraz, zwłaszcza o zachodzie słońca. Nazywane są „Śpiewającymi Wydmami” ze względu na niezwykłe zjawisko wydawania przez nie donośnych dźwięków, gdy pod wpływem pustynnego wiatru ziarenka piasku uderzają o siebie i tworzą fale akustyczne. Dodatkowego uroku temu miejscu dodaje kontrastująca z pustynią zielona oaza, utworzona dzięki rzece płynącej wzdłuż wydm. Główną atrakcją dzisiejszego dnia będzie przejażdżka na dwugarbnym wielbłądzie zwanym baktrianem. Nocleg w jurtach.

DZIEŃ 12: „DOLINA ORŁÓW” YOLYN AM

Po śniadaniu jedziemy (ok. 4h) do Doliny Orłów Yolyn Am, mieszczącej się w Parku Narodowym Gobi Gurwansajchan. Nazwa parku wzięła się od pasma górskiego Gurwansajchan, co znaczy „trzy piękności” i nawiązuje do trzech skalistych gór, z których najwyższa mierzy 2815 m n.p.m. Natomiast Yolyn Am to wąski, głęboki, wydrążony przez wodę wąwóz. Podczas zimy jego dno wypełnia się śniegiem i lodem, którego resztki utrzymują się nawet do lata. Tam udamy się na 2-godzinny spacer w malowniczej scenerii, a przy odrobinie szczęścia zobaczymy nad głowami orłosępy i myszołowy, polujące na lokalne gryzonie – szczekuszki. Odwiedzimy także ciekawe muzeum Pustyni Gobi. Nocleg w Dalandzadgad.

DZIEŃ 13: UŁAN BATOR

Wylot do Ułan Bator (czas przelotu: 1h 20 minut). Po przylocie i wczesnym lunchu zwiedzanie Pałacu Bogd Chana, należącego do zmarłego w 1924 roku ostatniego mongolskiego chana, najwyższego zwierzchnika państwa i mongolskiego kościoła buddyjskiego. Następnie udamy się na zakupy do Narantuul, czyli na tzw. „Czarny Rynek”. Wieczorem możesz udać się do irlandzkiego pubu Grand Khan, popularnego w stolicy miejsca spotkań. Nocleg w czterogwiazdkowym hotelu.

DZIEŃ 14: PARK NARODOWY TERELJ, STATUA CZYNGIS-CHANA

Przejazd do Parku Narodowego Terelj, oddalonego o ok. 2 godziny drogi od Ułan Bator. Zobaczymy tam niezwykłe granitowe formacje skalne, w tym jedną przypominającą żółwia. Odwiedzimy też Ariyabal, małą buddyjską świątynię medytacji, położoną na szczycie góry, do której prowadzi zwodzony „Most do nieba” oraz 108 stromych schodów. Trudy wspinaczki w pełni wynagrodzi nam wspaniały widok na dolinę, rozciągający się ze świątyni. Po lunchu wyruszymy w kierunku Ułan Bator, z przystankiem na kompleks otaczający statuę Czyngis-chana. Nocleg w czterogwiazdkowym hotelu w Ułan Bator.

DZIEŃ 15: UŁAN BATOR, FESTIWAL NAADAM

Rano udamy się na Narodowy Stadion Sportowy w Ułan Bator, aby zobaczyć uroczystą i zachwycającą ceremonię rozpoczęcia Festiwalu Naadam, którą otwiera prezydent Mongolii. Festiwal zaczyna się od przewiezienia z budynku Parlamentu na stadion 9 białych buńczuków (drzewca zakończone kulą lub grotem i ozdobione końskim włosiem) symbolizujących czas pokoju, święta i radości w czasach Czyngis-chana. Podczas festiwalu zobaczymy między innymi: zawody łucznicze, zapasy oraz wyścig konny z udziałem bardzo młodych jeźdźców, który odbędzie się na stepie w Khui Doloon Khudag, ok. 20 km od Ułan Bator. W okolicach mety znajduje się świąteczny jarmark, będący miejscem spotkań rodzin i znajomych, którzy w pozostałej części roku, prowadząc koczowniczy tryb życia, przebywają daleko od siebie. W trakcie święta jest zatem okazja do wspólnego handlu, flirtu i śpiewów. Będą też lokalne napoje i potrawy: kumys – napój alkoholowy z kobylego mleka, archii – wódka z destylowanego kumysu albo chuuszuur — tradycyjne mongolskie placki nadziewane baraniną lub wołowiną. Temu wszystkiemu towarzyszą liczne gry i zabawy, a zwłaszcza popularna gra w kości szagaj, stanowiąca jeden z obyczajów Naadamu. Po powrocie do hotelu i krótkim odpoczynku weźmiemy udział w uroczystej kolacji w czterogwiazdkowym hotelu przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki mongolskiej. Nocleg w czterogwiazdkowym hotelu.

DZIEŃ 16: UŁAN BATOR, POWRÓT

Transfer na lotnisko, przelot do Warszawy. Przylot do kraju tego samego dnia (różnica czasu).

.

powrót do góry strony


Cena i terminy

Cena wyprawy:
3690 PLN + 2490 USD + przelot*

Terminy:
28.czerwca – 13.lipca, 2025 (dopłata 200 USD)
13.września – 27.września, 2025

 


Publikacja terminów na kolejny okres: 07.01.2025 r.


Cena zawiera:

  • Przeloty wewnętrzne Ułan Bator – Dalanzadgad – Ułan Bator
  • 5 noclegów w hotelu 4-gwiazdkowym (pokoje 2-osobowe)
  • 8 noclegów w jurtach, z ciepłą wodą i europejską toaletą (jurty 2-osobowe)
  • 1 noc w jurcie u rodziny nomadów
  • Pełne wyżywienie podczas wyprawy (śniadania, obiady i kolacje)
  • Uroczysta kolacja w Ułan Bator
  • Transport na całej trasie wynikający z programu
  • Samochód klimatyzowany 4×4 (Japoński Mitsubishi Delica, 3-4 osoby w samochodzie)
  • Tumen-Ekh – przedstawienie połączone z koncertem tradycyjnej muzyki mongolskiej
  • Wszystkie wstępy objęte programem (do parków narodowych, muzeów i na festiwal Naadam)
  • Opiekę polskojęzycznego pilota
  • Lokalnego przewodnika
  • Dzienny zapas wody
  • Przejażdżkę na wielbłądzie
  • Rejs łodzią z wiosłami po jeziorze Ugii
  • Spotkanie z szamanem
  • Ubezpieczenie KL + NNW + OC + bagaż

Cena nie zawiera:

  • Wydatków własnych
  • Napiwków (20 USD/os.)
  • Wizy do Mongolii (ok. 60 EUR)

* Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu.


Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?


    Pola oznaczone * są wymagane