KARAKORUM

Obozy pod K2 i Broad Peak + Gondogoro

22 dni. Poziom trudności: średni

Dlaczego z nami? Opis wyprawy Dzień po dniu

Galeria Cena i terminy Sprawdź dostępność

Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji


Dlaczego z nami? Co nas wyróżnia?

Zanim odpowiemy na te pytania, kilka słów o bezpieczeństwie. Od pierwszego do ostatniego dnia w Pakistanie czujesz się nadzwyczaj pewnie:

 • Przylot na nowe, imponujące lotnisko Islamabadu – czystego, spokojnego i uporządkowanego miasta. Przeważają parki, budynki rządowe, banki, ambasady i oddziały różnych konsulatów. Ponadto jest dobra komunikacja miejska i ładne drogi.
 • Nasi uczestnicy mieszkają zawsze w strzeżonych hotelach wysokiej jakości i poruszają się prywatnym samochodem/busem z zaufanym kierowcą.
 • Miejscowa ludność jest bardzo przyjazna i gościnna – chętnie nawiązuje rozmowę, chce dowiedzieć się więcej o Polsce.
 • Rejon trekkingu jest doskonale strzeżony przez pakistańskie wojsko. W każdej dolinie Karakorum, gdzie odbywa się nasz trekking, znajduje się przynajmniej jedna baza wojsk rządowych. Żołnierze są zawsze bardzo uprzejmi względem przyjezdnych.
 • Władzom Pakistanu bardzo zależy na turystycznym rozwoju Karakorum. Buduje się drogi, miejscowi przedstawiciele ministerstwa turystyki współpracują z touroperatorami świata zachodniego, by stale polepszać lokalną ofertę. Wiele obozów na Baltoro ma już porządne toalety i bieżącą wodę.

Ponadto:

 • Doskonałe warunki w obozach. Śpimy w przestronnych, dwuosobowych namiotach wyprawowych, wyposażonych w miękkie materace. Do naszej dyspozycji jest prywatna messa, wyposażona w stół jadalny i krzesła. W niej wspólnie odpoczywamy, jemy, prowadzimy liczne towarzyskie i organizacyjno-taktyczne dyskusje. Wielodaniowe, zróżnicowane posiłki są dla nas przygotowywane w obozowej kuchni. Mamy własny namiot toaletowy, stały dostęp do prądu oraz telefonu satelitarnego.
 • Mała grupa składająca się z maksymalnie 12 uczestników. W takich warunkach masz lepszy kontakt z przewodnikiem a Twoje uwagi i oczekiwania będą zawsze zauważone.
 • Świetny zespół składający się z zaufanych, niesamowicie oddanych i bardzo doświadczonych przewodników, kucharzy, tragarzy oraz oczywiście polskojęzycznego lidera wysokogórskiego, spełniającego surowe standardy Sunsary. Możesz na nich polegać w każdej sekundzie wyprawy.
 • Staranna aklimatyzacja. Nie szarżujemy, a skrupulatnie trzymamy się ustalonego planu aklimatyzacyjnego. Pełnia zdrowia i dobry humor to priorytet.
 • Bardzo dobre hotele i pyszna kuchnia – wysiłek i wyrzeczenia potrzebują nagrody! Sam trekking nie jest lekki, zadbamy więc o Twoją regenerację w odpowiednich warunkach, w tym m.in. wysoko oceniane, 4- lub 5-gwiazdkowe hotele w Islamabadzie i posiłki w doskonałych (niedrogich, jak dla nas) restauracjach.
 • Wsparcie podczas przygotowań. Po wpisaniu Cię na listę uczestników, otrzymujesz od nas istotną pomoc w przygotowaniach do wyprawy: plan treningowy, sprzętowy etc. – w ten sposób nic Cię nie zaskoczy. Masz 1001 pytań? Możesz na nas liczyć
powrót do góry strony

Opis wyprawy

Gdybyśmy mieli określić tę wyprawę jednym zdaniem, zapewne brzmiałoby ono: „Najpiękniejszy trekking na Ziemi”. Odważne stwierdzenie, jednak Karakorum broni się tu jak żadne inne miejsce na naszej planecie: niesamowite kontrasty przyrody, imponujący lodowiec Baltoro, ale przede wszystkim nadzwyczajne bogactwo sześcio- siedmio- i ośmiotysięczników, poustawianych obok siebie w postaci potężnych katedr, jak na konkursie na najwspanialszą górę świata. Do tego dochodzi bogata różnorodność szlaku, co sprawia, że trekking nigdy nie jest jednostajny. Jednym z punktów kulminacyjnych wędrówki jest legendarna Concordia, czyli tzw. Sala Tronowa Bogów, otwierająca nam doskonały widok na pobliskie K2, Broad Peak, Gasherbrum IV ze swą mityczną Świetlistą Ścianą oraz na inne szczyty. Przybywanie w tym miejscu, ze świadomością jego znacznej izolacji, pozostawia wspomnienia na całe życie. Poza tym czeka nas przygoda z lekkim wyzwaniem sprawnościowym, jakim jest przejście przełęczy Gondogoro. Na koniec dodamy, iż podczas wędrówki towarzyszy nam niezwykle oddany zespół wspomagający, dający poczucie dużego bezpieczeństwa i dbający o dobrą atmosferę podróży.
Zapraszamy do pięknego Pakistanu, wciąż nieskażonego masową turystyką.

powrót do góry strony

Dzień po dniu

DZIEŃ 1: WYLOT Z POLSKI
Wylot z Warszawy do Pakistanu.

DZIEŃ 2: ISLAMABAD – SKARDU (2230 m n.p.m.)
Rano przylot do Islamabadu, następnie dalszy lot do Skardu w Baltistanie, ponad niezliczonymi sześcio- i siedmiotysięcznikami oraz tuż obok okrytego mroczną sławą ośmiotysięcznika Nanga Parbat. W drodze z lotniska do miasta rzuca się w oczy wyjątkowa przyroda tych terenów: Nagie góry, wyrastające z pokrytych szarym piaskiem i pyłem jałowych równin oraz brązowe rzeki lodowcowe, kontrastujące z intensywnie zielonymi gajami i trawami, skupiającymi się w niewielu sprzyjających miejscach. Zakwaterowanie w jednym z ładniejszych hoteli Skardu. Wieczorem obiadokolacja i spacer po okolicy.

Kliknij w mapę, aby powiększyć

DZIEŃ 3: SKARDU
Rano ok. godzinny przejazd jeepem do Dolnego Jeziora Kachura, malowniczo położonego pośród skał i zielonych łąk rejonu o tej samej nazwie. Lunch w nadjeziornym ośrodku wypoczynkowym, będącym pożądanym celem wakacjyjnym zamożnych rodzin pakistańskich. Po powrocie spacer po Skardu w poszukiwaniu pamiątek. Przy odrobinie szczęścia, na miejskim stadionie będzie można kibicować lokalnym rozgrywkom polo.
W międzyczasie odprawa w oddziale ministerstwa turystyki oraz dopełnianie formalności związanych ze wstępem do Centralnego Parku Narodowego Karakorum, objętego specjalną ochroną państwa.

DZIEŃ 4: SKARDU – ASKOLE (ca. 3000 m n.p.m.)
Przejazd samochodem terenowym Toyota Land Cruiser do wioski Askole nad rzeką Braldu, spływającą z Baltoro, drugiego co długości, niepolarnego lodowca świata. Tu zapoznasz się z naszym całym zespołem przewodników i tragarzy, a także wypróbujesz obozową infrastrukturę: to będzie pierwsza kolacja we wspólnej, prywatnej messie oraz pierwsza noc w namiotach. Nazajutrz rozpoczynamy marsz.

DZIEŃ 5: ASKOLE – JOLA (ca. 3200 m n.p.m.)
Początkowy odcinek trekkingu wiedzie do Jola, z obiadem w Korophong. Szlak z Askole przecina głęboki wąwóz i następnie wędruje ku górze, przez czarujący krajobraz usiany ogromnymi głazami. Krótki wąwóz skalny i trawiasty płaskowyż prowadzą do trawersu Biafo. Następnie docieramy do naszego kempingu w Jola. Kolacja i nocleg w namiocie.

DZIEŃ 6: JOLA – PAJU (ca. 3400 m n.p.m.)
Na początek łatwy szlak, prowadzący ukośnie wzdłuż zbocza. Po dotarciu do Lodowca Panamskiego, wędrujemy ku górze, by przekroczyć rzekę Damordo. Po przeprawie czeka nas łatwa wędrówka do Bardumal na 3253 m n.p.m., gdzie zjemy obiad. Potem dalsza wędrówka do Paju, kolacja i nocleg w namiocie.

DZIEŃ 7: PAIJU – URDUKAS (ca. 4170 m n.p.m.)
Po pierwszej godzinie marszu dotrzemy do moreny czołowej Baltoro, który w tym miejscu ma aż 2 km szerokości. Wchodzimy na lodowiec; dalej szlak lawiruje między jego środkiem, a boczną moreną. Po 5 godzinach marszu docieramy do Khoburtse, ca. 3850 m n.p.m. Tutaj robimy przerwę na obiad. Dalszy trekking wiedzie do Urdukas. Po drodze będziemy mieli wspaniałe widoki na Paiju Peak, szczyt Choricho, Wielką Wieżę Trango i Uli Biafo. Nocleg w namiocie.

DZIEŃ 8: ODPOCZYNEK/AKLIMATYZACJA
Dzień regeneracyjny z lekkimi spacerami aklimatyzacyjnymi w rejonie Urdukas.

DZIEŃ 9: URDUKAS – GORE II (ca. 4380 m n.p.m.)
Fragment przenoszący nas w surowe środowisko lodowca. Po wyjściu z trawy lodowcowego brzegu spędzimy nocny camping na powierzchni Baltoro. Nagrodą za trudy będzie spektakularny widok na Gasherbrum IV (7925 m n.p.m.), Masherbrum (7821 m n.p.m.) oraz elegancką Wieżę Muztagh (7273 m n.p.m.). Działania potrwają w sumie 6-7 godz. Kolacja i nocleg w namiocie.

DZIEŃ 10: GORE II – CONCORDIA (ca. 4700 m n.p.m., tzw. Sala Tronowa Bogów)
Dzień krótszy i mniej wymagający od poprzedniego, kiedy to zmierzamy do słynnego Cirque of Karakoram gdzie lodowiec Godwin Austin od północy łączy się z Baltoro. Z Gore II
szlak na początku przenosi się na prawy brzeg lodowca, a następnie wraca do centrum, gdzie przebiega przez wiele wzniosłych i dość długich grzbietów lodowych, a następnie kontynuuje bieg płasko do Concordii (ca. 4700 m n.p.m.). W końcu docieramy w to mityczne i jakże oddalone od cywilizacji miejsce, z widokiem na: K2, Broad Peak, Gasherbrum IV ze swą legendarną Świetlistą Ścianą oraz na wiele innych szczytów.

DZIEŃ 11: CONCORDIA
Zasłużony odpoczynek po kilku dniach intensywnego trekkingu. Gdy tylko wyjdzie słońce, uczestnicy mogą oddać się opalaniu i podziwianiu malowniczych widoków. Delektując się każdą minutą tego dnia życzylibyśmy sobie, aby trwał on o wiele dłużej…

DZIEŃ 12: CONCORDIA – BROAD PEAK BASE CAMP (ca. 4900 m n.p.m.)
Przebywając na coraz większej wysokości oszczędzamy siły i dbamy o gruntowną aklimatyzację. Przed nami przecież jeszcze przeprawa przez przełęcz Gondogoro na 5680 m n.p.m. Po odpoczynku zaczynamy więc spokojnie, pokonując niedługi odcinek do obozu pod Broad Peakiem, tuż poniżej granicy 5000 m n.p.m. Przy odrobinie szczęścia będzie można spotkać tam himalaistów właśnie mierzących się z tym ośmiotysięcznikiem. Nocleg w base campie.

DZIEŃ 13: BROAD PEAK BC – K2 BC (ca. 5050 m n.p.m.) – KOPIEC GILKEYA – CONCORDIA
Przejście do obozu bazowego pod K2, jeszcze większego od tego pod Broad Peakiem. Tu również łatwo o napotkanie członków różnych ekspedycji na szczyt tej przerażającej, drugiej co do wielkości góry świata. W pobliżu base campu znajduje się Kopiec Gilkeya, symboliczny cmentarz poległych na K2. Oprócz najróżniejszych tablic pamiątkowych wspinaczy z całego świata, można znaleźć tu część ich przedmiotów, zebranych na znak pamięci. Na koniec powrót do Concordii.

DZIEŃ 14: CONCORDIA – ALI CAMP (ca. 4960 m n.p.m.)
Zostawiamy za sobą Concordię i ruszamy na południe, ku Ali Camp, gdzie rozpoczniemy najbardziej ekscytujący fragment trekkingu: przeprawę przez przełęcz Gondogoro. Po drodze do obozu przechodzimy nieco inną przełęcz, już jednak przekraczającą 5000 m n.p.m.

DZIEŃ 15: ALI CAMP
Ważny dzień regeneracji przed nocnym wejściem na przełęcz Gondogoro.

DZIEŃ 16: ALI CAMP – GONDOGORO PASS (5680 m n.p.m.) – KUISPANG (ca. 4600 m n.p.m.)
Wyjście na przełęcz w środku nocy. Przejście wymaga asekuracji linami poręczowymi oraz użycia m.in. uprzęży i raków. Cały wymieniony tu sprzęt do turystyki wysokogórskiej, potrzebny do przejścia Gondogoro, jest przez nas użyczany. Osoby bez odpowiedniego doświadczenia zostaną należycie przeszkolone. Przeprawa przez przełęcz odbywa się pod opieką lokalnych specjalistów. Po przejściu na drugą stronę przełęczy maszerujemy dalej, kończąc dzień w Kuispang.

DZIEŃ 17: KUISPANG – DALSANGPA (ca. 4200 m n.p.m.) – SAICHO (ca. 3330 m n.p.m.)
Po śniadaniu w obozie zaczynamy dalszą wędrówkę w kierunku Dalsangpa na 4200 m n.p.m. Będziemy mieli wspaniały widok na szczyt Masherbrum (7821 m n.p.m.) i niesamowity Laila Peak (6096 m n.p.m.). Następnie czeka nas zejście do Saicho na 3330 m n.p.m., gdzie, wróciwszy do łaskawszej natury, ujrzysz piękny krajobraz dzikich róż.

DZIEŃ 18: SAICHO – HUSHE (3048 m n.p.m.) – SKARDU
Po śniadaniu, trekking do małej wioski Hushe na 3048 m n.p.m., z zamiarem zwiedzenia jej, poznania lokalnej ludności i nacieszenia oczu pięknym krajobrazem. Następnie ruszamy jeepami do Skardu, gdzie czeka nas odprawa w biurze ministerstwa turystyki. Kolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 19
Dzień rezerwowy na wypadek niepogody podczas trekkingu.

DZIEŃ 20: SKARDU – ISLAMABAD
Przejazd na lotnisko w Skardu. Przelot do Islamabadu. Zakwaterowanie w naszym komfortowym hotelu. Obiadokolacja w jednej z wyśmienitych, lokalnych restauracji.

DZIEŃ 21: ISLAMABAD
Zwiedzanie prywatnym, klimatyzowanym samochodem z kierowcą zaskakująco czystej, uporządkowanej i bezpiecznej stolicy Pakistanu. Najważniejsze punkty programu: nadzwyczaj bogato wyposażone muzeum dziedzictwa narodowego Lok Virsa oraz jeden z największych i najdroższych meczetów świata: Faisal Mosque. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 22: PORANNY WYLOT I PRZYLOT DO POLSKI
Przylot do Warszawy.

powrót do góry strony

Galeria

powrót do góry strony

Cena i terminy

02.lipca – 23.lipca, 2022
30.lipca – 20.sierpnia, 2022

Następna aktualizacja terminarza: 31.12.2021 r.

Cena:
2990 PLN + 2590 USD + przelot do/z Islamabadu*

Cena zawiera:

 • Cały transport wynikający z programu, w tym:
  • Przeloty na trasie Islamabad – Skardu – Islamabad (bezpieczniej niż jeepem!)
  • Transport prywatnymi jeepami Toyota Land Cruiser na trasie Skardu – Askole – Hushe – Skardu
  • Wygodny, prywatny, klimatyzowany transport lotniskowy
  • Wygodny, prywatny, klimatyzowany transport podczas zwiedzania Islamabadu
 • 2 noce w wysoko ocenianym, 4- lub 5-gwiazdkowym hotelu w Islamabadzie
 • 3 noce w wysoko ocenianym hotelu w centrum Skardu
 • Podczas trekkingu:
  • Zespół wspomagający, złożony z odpowiedniej ilości lokalnych przewodników, kucharzy i tragarzy; ich wynagrodzenie, wyżywienie i ubezpieczenie
  • 3 obfite, zróżnicowane 2- do 3-daniowe posiłki dziennie, mięsne lub wegetariańskie. Nielimitowana woda i herbata
  • Tragarza: 15 kg na osobę
  • Noclegi w przestronnych, 2-osobowych namiotach wyprawowych wysokiej jakości
  • Prywatną messę ze stołem i krzesłami
  • Prywatny namiot-toaletę
  • Prywatny generator prądu
  • Sprzęt do turystyki lodowcowej (raki, uprząż, kask, czekan, karabinki etc.) potrzebny do przekroczenia przełęczy Gondogoro
  • Dostęp do telefonu satelitarnego (rozmowy i smsy płatne dodatkowo)
 • Wszystkie pozwolenia i opłaty parkowe
 • Ubezpieczenie KL + NNW + OC dla sportów wysokiego ryzyka + bagaż
 • Opiekę polskojęzycznego lidera wysokogórskiego

Cena nie zawiera:

 • Przelotu na trasie Warszawa – Islamabad – Warszawa
 • Opłat wizowych
 • Napiwków
 • Biletów wstępu do atrakcji turystycznych
 • Obiadów i kolacji w Skardu i Islamabadzie (razem od 6 do 8 posiłków)**
 • Atrakcji dodatkowych

* Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu. Z Polski wylatujesz wspólnie z pozostałymi uczestnikami.

**Żywimy się w polecanych, lokalnych restauracjach

Staramy się wybierać loty jak najkorzystniejsze cenowo, z możliwie jak najkrótszymi przesiadkami.
Kliknij tu, aby zorientować się w dzisiejszej cenie przelotu.


Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?


  Pola oznaczone * są wymagane