INDONEZJA 2

Celebes + Papua Zachodnia + Nusa Penida

20 dni

Dlaczego z nami? Opis wyprawy Dzień po dniu

Galeria Cena i terminy

Sprawdź dostępność

Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji


Dlaczego z nami? Co nas wyróżnia?

 • Starannie dobrany termin wyprawy. Dzięki temu weźmiesz udział w festiwalu Doliny Baliem, jednym z największych widowisk kultury papuaskiej.

 • Wyjątkowe połączenie 3 zupełnie różnych światów: odlegli i dzicy Papuasi, Torajowie z ich ekstrawaganckimi ceremoniami pogrzebowymi oraz plaże i relaks na wyspie Nusa Penida.

 • Budowane przez lata przyjacielskie relacje z lokalnymi przewodnikami. Dzięki nim zobaczysz autentyczne, wyjątkowe i mało turystyczne miejsca, których często nie mają w ofercie inne agencje.

 • Mała grupa, składająca się z maksymalnie 12 uczestników. Dzięki temu sprawniej się przemieszczamy, a co za tym idzie – jesteśmy w stanie więcej zobaczyć. W takich warunkach masz też lepszy kontakt z pilotem a Twoje uwagi i oczekiwania będą zawsze zauważone.

 • Świetna logistyka, pomyślana tak, by zminimalizować trudy podróży i jak najwięcej zobaczyć.

 • Doświadczony pilot o szerokiej znajomości obu krajów. Z nami nie ruszysz w podróż z pilotem, który pierwszy raz odwiedza Indonezję…

powrót do góry strony

Opis wyprawy

Z odległościami między najdalszymi zakątkami Indonezji mogą mierzyć się tylko największe kraje świata, dlatego też tak trudno za jednym zamachem zwiedzić choćby najważniejsze wyspy archipelagu. Po sprostaniu niejednemu logistycznemu wyzwaniu, udało nam się stworzyć unikatowy na polskim rynku program podróżniczy, dający Ci możliwość odkrycia kilku najwspanialszych i zarazem najbardziej ukrytych pereł tego kraju.

Zaczniemy od Papui Zachodniej, której poruszanie się jest jak podróż w czasie do epoki kamienia łupanego. Wystarczy uświadomić sobie, że jeszcze w latach ’70 dochodziło tu do aktów kanibalizmu na pojmanych członkach wrogich plemion. Papuasi, wyglądem przypominający Aborygenów, nadal są narodem bardzo wojowniczym i broniącym swojej tożsamości. Zwiedzanie ich terytoriów wymaga dobrych relacji z miejscowymi, odpowiednich koneksji i uprzedniego zapowiedzenia się. Podczas trekkingu w Dolinie Baliem odwiedzimy prawdziwe papuaskie wioski, gdzie miejscowi ugoszczą nas w tradycyjnych domach z drewna i strzechy. Punktem kulminacyjnym będzie organizowany z rozmachem, odbywający się raz do roku festiwal Doliny Baliem, podczas którego będziemy mogli podziwiać tańce, zawody i walki plemienne, inscenizowane przez tubylców w różnorodnych, tradycyjnych strojach.

Następnie odwiedzimy Tana Toraja na Sulawesi, region słynący z pięknych krajobrazów i architektury, ale przede wszystkim z zupełnie niepowtarzalnej kultury. Torajowie żyją według tzw. „Drogi Przodków” zgodnie z którą ich byt doczesny, ściśle powiązany z drogą dusz zmarłych krewnych, jest ciągłym przygotowaniem do śmierci i życia pozagrobowego. Miejscowi poświęcają niemal cały swój majątek i dużą część pracy na budowanie grobowców oraz spektakularne ceremonie pogrzebowe przypominające huczny festyn.

Na koniec wyprawy czeka Was zasłużony odpoczynek na plażach Nusa Penida. Jest to świetne miejsce także na nurkowanie lub snurkowanie wśród kolorowej rafy, żółwi morskich, mant, barrakud, tuńczyków, a nawet rekinów! Zapraszamy!

powrót do góry strony

Dzień po dniu

DZIEŃ 1: WYLOT

Wylot z Warszawy do Indonezji.

DZIEŃ 2: DŻAKARTA

Lądujemy w Dżakarcie w godzinach popołudniowych. Transfer do hotelu, nocleg.

DZIEŃ 3: DŻAKARTA – NOCNY PRZELOT DO JAYAPURA

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Dżakarty, które rozpoczniemy od Placu Niepodległości ze sławnym monumentem narodowym „Monas”. Odwiedzimy także park „Mini-Indonezja”, po czym pojedziemy do Kota Tua – starej części miasta, gdzie można zobaczyć pozostałości holenderskiego dziedzictwa kolonialnego. Transfer na lotnisko, skąd polecimy nocnym lotem do Jayapury.

DZIEŃ 4: PAPUA, SENTANI

Przylot do Sentani. Odpoczynek, następnie wycieczka po okolicach miasta, podczas której udamy się na przejażdżkę łódką pojeziorze Sentani. Odwiedzimy wioskę Assey lub Ayapo. Charakteryzują się one domami na wodzie, zamieszkałymi przez Papuasów. Powrót do hotelu, nocleg.

DZIEŃ 5: PAPUA, WAMENA

Rano przelot do Wameny, stolicy Doliny Baliem, dokąd dostać się można tylko samolotem. Obecnie miasto rozwija się w rekordowym tempie, dzięki turystom oraz napływowi Indonezyjczyków z bardziej zaludnionych wysp. Na miejscu zakwaterowanie w hotelu, następnie wycieczka do wielkiej jaskini Kotilola, służącej niegdyś jako schronienie podczas walk plemiennych. Odwiedzimy również ciekawy lokalny targ oraz wioskę Jiwika, znaną z zamieszkujących ją rdzennych mieszkańców wyspy, ubranych w tradycyjne stroje i niemalże 300-letniej mumii dawnego wodza.

DZIEŃ 6 – 8: PAPUA, TREKKING W DOLINIE BALIEM

Trzydniowy trekking przez malownicze krajobrazy Doliny Baliem, zamieszkałej przez ludy z plemienia Dani. Naszą wędrówkę rozpoczniemy w Kurimie, skąd pierwszego dnia udamy się do wioski Ugem. Tam w lokalnych chatkach z drewna i strzechy, tzw. honai, spędzimy nasz pierwszy nocleg. Drugiego dnia zajdziemy do wioski Syokosimo, leżącej nad rzeką Baliem. W czasie trekkingu będziemy mieli szansę przypatrzeć się codziennemu życiu i zwyczajom ludu plemienia Dani, żyjącemu głównie z hodowli świń, uprawy słodkich ziemniaków i kassawy oraz produkcji naszyjników i ozdób sprzedawanych później turystom. Trzeciego dnia wracamy do Wameny.

DZIEŃ 9: FESTIWAL DOLINY BALIEM

Punktem kulminacyjnym dzisiejszego dnia jest festiwal Doliny Baliem, który odbywa się rokrocznie w sierpniu, w okolicach Wameny. Przybywają na niego przedstawiciele plemion ludów Dani, Yani i Lani, z ciałami pomalowanymi w tradycyjne wzory i udekorowanymi kłami świni, piórami ptaków i kośćmi zwierząt. Wszyscy ubrani są w tradycyjne stroje: kobiety w spódniczki z trawy, mężczyźni w koteki, czyli tykwy nakładane na przyrodzenie. Celem festiwalu jest pokazanie i celebrowanie wyjątkowej kultury i tradycji tych ludów, kultywowanych niezmiennie od kilku tysięcy lat. Zobaczymy między innymi pozorowane walki pomiędzy plemionami, polowanie, rytualne tańce i śpiewy, zawody w strzelaniu z łuku czy rzucaniu oszczepem. Z pewnością każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Nocleg w Wamenie.

DZIEŃ 10: WAMENA – SENTANI – MAKASSAR

Przelot do Sentani, gdzie przesiądziemy się na kolejny samolot do Makassar, stolicy Sulawesi. Spacer po okolicy. Nocleg.

DZIEŃ 11: MAKASSAR – TANA TORAJA

Z samego rana wyruszamy malowniczą trasą do Tana Toraja, górskich rejonów Południowego Sulawesi, słynących przede wszystkim z ekstrawaganckich ceremonii pogrzebowych i niepowtarzalnej architektury. Lunch w jednej z restauracyjek na wybrzeżu, z widokiem na morze. Przyjazd w godzinach wieczornych, kolacja. Nocleg w Rantepao, turystycznej i kulturowej stolicy regionu.

DZIEŃ 12 – 13: TANA TORAJA

Dwa dni poświęcone na zwiedzanie Krainy Torajów. Zobaczymy między innymi skalne grobowce w Lemo oraz drzewa wKambirze, służące za miejsce pochówku niemowląt. Pospacerujemy po polach ryżowych, odwiedzimy lokalny targ z bawołami wodnymi oraz „żywy skansen” w Kete Kesu z tradycyjnymi Tongkonanami i megalitami wystającymi spośród pól ryżowych. Przy odrobinie szczęścia będziemy świadkiem jednej z imponujących ceremonii pogrzebowych, do których Torajowie przywiązują szczególną wagę. Nocujemy w Rantepao.

DZIEŃ 14: TANA TORAJA – MAKASSAR – DENPASAR

Powrót do Makassar. Popołudniowy przelot do Denpasar. Transfer to hotelu w Sanur.

DZIEŃ 15 – 17: NUSA PENIDA

Z samego rana udamy się do portu, skąd popłyniemy na wyspę, gdzie czekają nas trzy dni odpoczynku. Tu, w przejrzystych, lazurowych wodach będzie można zarówno snorkelować jak i nurkować. Można tu spotkać manty, żółwie morskie, barrakudy, tuńczyki, a nawet rekiny, niegroźne dla człowieka. 

DZIEŃ 18: POWRÓT DO DENPASAR, WYLOT.

Transfer na lotnisko w Denpasar. Wylot w stronę Polski.

DZIEŃ 19: WARSZAWA

Przylot do Warszawy.

powrót do góry strony


Cena i terminy

Cena wyprawy:
3690 PLN + 2990 USD + przelot*

Terminy:
01.sierpnia – 20.sierpnia, 2024 (z festiwalem Doliny Baliem)

01.sierpnia – 19.sierpnia, 2025 (z festiwalem Doliny Baliem)

 


Publikacja terminów na kolejny okres: 07.01.2025 r.


Cena zawiera:

 • Noclegi w starannie wybranych, butikowych hotelach, przeważnie 4-gwiazdkowych (z wyjątkiem Papui)
 • Przeloty wewnętrzne
 • Pozostały transport wynikający z programu
 • Pełne wyżywienie podczas trekkingu w Dolinie Baliem (3 posiłki dziennie)
 • Śniadania podczas całej podróży + obiadokolacje na Nusa Penida
 • Lokalnego przewodnika w Wamenie oraz podczas trekkingu w Dolinie Baliem
 • Opiekę polskojęzycznego, licencjonowanego pilota podczas całej podróży
 • Ubezpieczenie KL + NNW + OC + bagaż

Cena nie zawiera:

 • Biletów wstępu
 • Nurkowania / snorklowania na Nusa Penida
 • Wyżywienia, z wyjątkiem wyżej wymienionego
 • Napiwków

* Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu.


Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?


  Pola oznaczone * są wymagane