INDONEZJA 1

Borneo + Jawa + Bali + Flores + Komodo

18 dni

Dlaczego z nami? Opis wyprawy Dzień po dniu

Galeria Cena i terminy

Sprawdź dostępność

Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji


Dlaczego z nami? Co nas wyróżnia?

 • Budowane przez lata przyjacielskie relacje z lokalnymi. Dzięki nim zobaczysz autentyczne, wyjątkowe i mało turystyczne miejsca, których często nie mają w ofercie inne agencje.

 • Świetna logistyka bez męczących przejazdów, dzięki wypraktykowanym przez nas rozwiązaniom, będącym naszą słodką tajemnicą ;).

 • Mała grupa, składająca się z maksymalnie 12 uczestników. Dzięki temu sprawniej się przemieszczamy, a co za tym idzie – jesteśmy w stanie więcej zobaczyć. W takich warunkach masz też lepszy kontakt z pilotem a Twoje uwagi i oczekiwania będą zawsze zauważone.

 • Butikowe hotele – piękne, starannie wybrane, ulokowane blisko centrum.

 • Lokalna gastronomia – przemyślana, pyszna, bezpieczna.

 • Doświadczony pilot o szerokiej znajomości obu krajów. Z nami nie ruszysz w podróż z pilotem, który pierwszy raz odwiedza Indonezję…

powrót do góry strony

Opis wyprawy

Wyprawa do Indonezji z pewnością spodoba się tym, którzy w podróżowaniu cenią sobie różnorodność i egzotykę. Czasem można mieć wrażenie, że każda kolejna wyspa tego kraju to nowy kraj. Wynika to z tamtejszej etniczno-kulturowej mieszanki – wszystkie zamieszkałe wyspy (a jest ich na siedemnastotysięcznym archipelagu aż sześć tysięcy) szczycą się własną historią, kulturą, zwyczajami, dialektem no i oczywiście kuchnią. Jawa, będąca również najbardziej zaludnioną wyspą świata, posiada ponad sto wulkanów, z których podczas wyprawy dokładnie przyjrzymy się dwóm: Bromo i Kawah Ijen, gdzie również znajduje się kopalnia siarki. Odwiedzimy także sławne, IX-wieczne świątynie – buddyjski Borobudur oraz hinduistyczny kompleks Prambanan. Bali, magiczna „wyspa bogów”, urzeknie Cię pozytywną energią oraz duchowością swoich mieszkańców. Soczyście zielone pola ryżowe będą ukojeniem dla oczu, a balijski masaż – dla ciała. Na Kalimantanie spotkamy się oko w oko z orangutanami, a podczas spływu tradycyjną łodzią zobaczymy innych mieszkańców lasu deszczowego tj. nosacze, gibony czy kolorowe, egzotyczne ptaki. Koniec naszej wyprawy zwieńczy rejs po turkusowych wodach morza Flores i odpoczynek na białych (a nawet różowych) plażach odwiedzanych po drodze wysp koralowych. Tam też, w PN Komodo, zobaczymy największe na świecie jaszczurki – sławne warany. Zapraszamy!

powrót do góry strony

Dzień po dniu

Kliknij w mapę, aby powiększyć

DZIEŃ 1: WYLOT

Wylot z Warszawy do Indonezji.

DZIEŃ 2: DŻAKARTA

Lądujemy w Dżakarcie w godzinach popołudniowych. Transfer z lotniska do hotelu. Krótki spacer po okolicy.

DZIEŃ 3: KALIMANTAN (BORNEO)

Z samego rana lecimy do Pangkalan Bun – miasta w Środkowym Borneo, gdzie już na lotnisku będzie czekał na nas lokalny przewodnik. Niecałe pół godziny jedziemy do miejscowości Kumai, skąd rozpoczniemy rejs Klotokiem, czyli tradycyjną drewnianą łodzią, która przez najbliższych kilka dni będzie naszym środkiem transportu, jadłodajnią i domem. Dzisiaj popłyniemy tylko kilka godzin do Parku Narodowego Tanjung Puting, gdzie odwiedzimy nasze pierwsze centrum rehabilitacji orangutanów w Tanjung Harapan. Po drodze z łodzi wyglądać będziemy nosaczy, makaków oraz kolorowych, egzotycznych ptaków. Nocleg na łódce.

DZIEŃ 4: KALIMANTAN (BORNEO)

Po śniadaniu popłyniemy 2 godziny w górę rzeki do Camp Leaky, gdzie zagrożone wyginięciem orangutany uczone są jak radzić sobie w dżungli. Wcześniej zatrzymamy się w Pondok Tangguy na czas karmienia orangutanów. W Camp Leaky chętni będą mogli udać się wraz z przewodnikiem na krótki trekking w głąb dżungli, podczas którego przy odrobinie szczęścia zobaczyć można dzikie orangutany, nosacze, gibony oraz inne ciekawe zwierzęta i rośliny. Po lunchu, po raz kolejny będziemy mogli przyglądać się tym uroczym, rudym małpom w czasie ich posiłku. Nocleg na łódce.

DZIEŃ 5: YOGYAKARTA

Po śniadaniu płyniemy do portu, a następnie na lotnisko. Przelot do Semarang, skąd pojedziemy do Yogyakarty – kosmopolitycznego artystycznego i podróżniczego miasta w środkowej Jawie. Zakwaterowanie w hotelu, a następnie spacer po mieście, między innymi sławnej ulicy handlowej Malioboro oraz popularnej wśród obieżyświatów okolicy Sosrowijajan. Wieczorem będziesz mógł udać się na pokaz wayang kulit, czyli tańca cieni.

DZIEŃ 6: BOROBUDUR, PRAMBANAN

Cały dzień przeznaczymy na zwiedzanie największych zabytków tego regionu: Kratonu, w którym po dziś dzień zamieszkuje sułtan wraz ze swoją rodziną oraz sławnych obiektów UNESCO: buddyjskiej świątyni Borobudur i hinduistycznego kompleksu świątyń Prambanan, wzniesionych około IX wieku. Serdecznie polecamy obejrzenie przedstawienia tanecznego Ramayana Ballet, które odbędzie się wieczorem.

DZIEŃ 7: YOGYAKARTA – WULKAN BROMO

Z samego rana wyruszymy w kierunku wschodniej części wyspy, do jednej z wiosek w pobliżu wulkanu Bromo. Na miejscu jesteśmy w godzinach wieczornych.

DZIEŃ 8: WULKAN BROMO

Wycieczka do wulkanu Bromo. Pobudka około 03:30 i przejazd jeepem na pustynny „parking” pod Bromo, skąd istnieje możliwość wejścia po 253 schodkach na szczyt krateru tego aktywnego wulkanu i obejrzenia wydobywającego się z jego wnętrza dymudo jednego z punktów widokowych. Tam będziemy czekać na wschód słońca, po czym pojedziemy do punktu widokowego Penanjakan, skąd będziemy podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę wulkaniczną. Powrót do hotelu na śniadanie, a następnie transfer  (ok. 6,5 h) w okolice wulkanu Kawah Ijen. Przyjazd do hotelu w godzinach popołudniowych.

DZIEŃ 9: WULKAN KAWAH IJEN

Wcześnie rano udamy się do wioski Paltuding, skąd rozpoczniemy około półtoragodzinny trekking do kaldery wygasłego wulkanu Kawa Ijen, wypełnionej pięknym, turkusowym jeziorem. Obecnie znajduje się tam kopalnia siarki, do dnia dzisiejszego wydobywanej i przenoszonej ręcznie przez lokalnych tragarzy.

Transfer do portu w Ketapang, skąd promem przeprawimy się na Bali, a następnie pojedziemy do leżącego nad morzem miasteczka Lovina. Czas na relaks!

DZIEŃ 10: BALI. LOVINA – UBUD 

Po śniadaniu przejazd do Ubud, malowniczą trasą wiodącą przez środek wyspy. Odwiedzimy m.in. buddyjski klasztor, zobaczymy 30-metrowy wodospad, uroczą świątynię Pura Ulu Danau Bratan stojącą na brzegu jeziora Bratan oraz przespacerujemy się po tarasach ryżowych w Jatiluwih. Przyjazd do hotelu wczesnym wieczorem. 

DZIEŃ 11: BALI. UBUD 

Półdniowe zwiedzanie Ubud – uroczego miasteczka, usytuowanego w samym sercu Bali, gdzie czas płynie jakby wolniej, a w powietrzu nieustannie unoszą się dźwięki gamelanu. Odwiedzimy Małpi Gaj z licznymi makakami oraz trzema świątyniami, gdzie przy odrobinie szczęścia będziemy mogli być świadkami balijskich ceremonii i rytuałów. Polecamy zobaczyć barokowy dom malarza Antonio Blanco, zwanego popularnie „Balijskim Dalim”, po czym odbędziemy przyjemny spacer po polach ryżowych z przerwą na pyszne owocowe smoothies w restauracji na polach ryżowych. Po południu czas wolny, który można poświęcić na przykład na odwiedzenie licznych w mieście galerii, lokalnego targu, kolorowych sklepików czy na tradycyjny balijski masaż. Wieczorem zakosztujemy życia nocnego w Ubud i tamtejszych klimatycznych knajpek z muzyką na żywo. 

DZIEŃ 12: BALI. KINTAMANI – SIDEMEN

Całodniowa wycieczka na północ Bali. Zwiedzanie rozpoczniemy od Gunung Kawi – dawnych grobowców królewskich, ulokowanych w niszach skalnych, w malowniczej dolinie pośród pól ryżowych. Następny przystanek na najdroższą kawę świata – Kopi Luwak, połączony z degustacją lokalnych herbat smakowych, kawy balijskiej i kakao. Przejazd na punkt widokowy w Kintamani, skąd roztacza się piękna panorama na wulkan Batur z dwoma kalderami i jezioro o tej samej nazwie. Po drodze zatrzymamy się przy jednym z licznych stoisk z egzotycznymi owocami (np. snake fruit, mangostan, tamarello czy marakuja). Po lunchu w Kintamani udamy się do świątyni Besakih – najważniejszej i największej na wyspie. Nocleg w okolicy rejonu Sidemen.

DZIEŃ 13: BALI – FLORES

Po śniadaniu odwiedzimy malowniczy pałac wodny Taman Ujung (przejazd ok. 1 h), a następnie udamy się (przejazd ok. 1 h) do świątyni jaskini nietoperzy – Pura Goa Lawah, uważanej za jedno z najważniejszych miejsc kultu na Bali. Na dziedzińcu świątyni znajduje się wejście do największej balijskiej jaskini. Balijczycy wierzą, że oprócz tysiąca nietoperzy, w jaskini zamieszkuje Naga Basuki – gigantyczny wąż i strażnik równowagi wszechświata. Podobno jaskinia jest bezpośrednio połączona ze świątynią Besakih, ale jeszcze nikt nie odważył się tego sprawdzić. Transfer na lotnisko, skąd polecimy do Labuan Bajo (ok. 1 h 20 minut) na wyspie Flores. Transfer do hotelu (ok. 20 minut). Odpoczynek. 

DZIEŃ 14: REJS PO MORZU FLORES 

Po śniadaniu transfer do portu (ok. 20 minut), gdzie rozpocznie się 2-dniowy rejs po morzu Flores. Dzisiejszego dnia największą atrakcją będzie wizyta w Parku Narodowym Komodo. Trekking na wyspie Komodo lub Rinca w poszukiwaniu Smoków z Komodo, czyli największych jaszczurek świata. Na noc zacumujemy w pobliżu wyspy Kalong, gdzie w okolicach zachodu słońca zobaczyć można latające nietoperze o rozpiętości skrzydeł sięgającej do 1 metra. Nocleg na statku w kajutach. 

 

DZIEŃ 15: REJS PO MORZU FLORES – LABUAN BAJO 

Po śniadaniu serwowanym na łodzi, zejście na ląd, by z bliska przyjrzeć się różowej plaży, jednej z siedmiu na świecie. Czas wolny na plażowanie i snorkeling. Wody Morza Flores obfitują w nienaruszone korale, niezliczone kolorowe rybki, manty, żółwie morskie, diugonie, dziesięć gatunków delfinów oraz liczne inne podwodne stworzenia. Powrót na łódkę, lunch i rejs w stronę Labuan Bajo. Ostatni przystanek na malutkiej, uroczej wyspie, gdzie zobaczyć można rozliczne kolorowe rozgwiazdy, a także snorkelować w jej czystych wodach podziwiając pełną życia rafę koralową i kolorowe rybki. Po południu powrót do portu. Transfer do hotelu (ok. 20 minut), odpoczynek. Wieczorem można pojechać do miasteczka na kolację z owoców morza serwowaną na nocnym targu przy bulwarze. Nocleg w Labuan Bajo.

DZIEŃ 16: BALI – SANUR

Rano przylot na Bali (ok. 1 h, 20 minut). Przejazd (ok. 40 minut) do hotelu w Sanur. Czas wolny na relaks i plażowanie.

DZIEŃ 17: BALI, POWRÓT 

Czas wolny do wymeldowania z hotelu. Po południu transfer na lotnisko, przelot w stronę Polski. 

DZIEŃ 18: WARSZAWA 

Powrót do Warszawy.

powrót do góry strony


Cena i terminy

Cena wyprawy:
2990 PLN + 2490 USD + przelot*

Terminy:
13.lipca – 30.lipca, 2024
17.sierpnia – 03.września, 2024

26.kwietnia – 13.maja, 2025
19.lipca – 03.sierpnia, 2025
16.sierpnia – 02.września, 2025

 


Publikacja terminów na kolejny okres: 07.01.2025 r.


Cena zawiera:

 • 4 przeloty wewnętrzne
 • Transport na całej trasie wynikający z programu (wygodny, klimatyzowany minibus, pociąg)
 • Butikowe, wysoko oceniane, w większości 4-gwiazdkowe hotele (z wyjątkiem hotelu w okolicy wulkanu Bromo), pokoje 2-osobowe z łazienką.
 • Śniadania, pełne wyżywienie podczas obu rejsów
 • Rejs rzeczny „Klotokiem” na Kalimantanie
 • 2-dniowy rejs po morzu Flores
 • Opiekę polskojęzycznego, doświadczonego pilota
 • Lokalnych przewodników w świątyniach Borobudur i Besakih
 • Ubezpieczenie KL + NNW + OC + bagaż

Cena nie zawiera:

 • Biletów wstępu
 • Wyżywienia z wyjątkiem wyżej wymienionego
 • Atrakcji dodatkowych
 • Napiwków

* Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu.


Sprawdź dostępność

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?


  Pola oznaczone * są wymagane