Dlaczego z nami? Opis wyprawy Dzień po dniu
Przewiń stronę w dół albo kliknij w przycisk, aby przejść do interesującej Cię sekcji
Dlaczego z nami? Co nas wyróżnia?
- Naprawdę zależy nam na Twoim sukcesie! Cała logistyka wyjazdu podporządkowana jest temu, aby, przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa, umożliwić Ci dotarcie do celu oraz bezpieczny powrót. Uczestników dobieramy tak, aby reprezentowali podobny poziom przygotowania fizycznego i doświadczenia zdobytego w górach. Nawet jeśli jest ono niewielkie, wszelkimi siłami pomożemy Ci w osiągnięciu pełnego zadowolenia z wyprawy.
- Bardzo dobra baza noclegowa i wysokiej jakości wyżywienie. W Katmandu nocujemy w wysoko ocenianym, 4* hotelu, a podczas trekkingu w schroniskach o najlepszej renomie i jakości, zawsze w pokojach 2-osobowych. 3 razy dziennie możesz wybrać dowolny posiłek ze schroniskowego menu, do tego gwarantujemy herbatę i wodę pitną.
- Wsparcie podczas przygotowań. Po wpisaniu Cię na listę uczestników, otrzymujesz od nas istotną pomoc w przygotowaniach do wyprawy, szczególnie w zakresie planu treningowego oraz doboru ubrań i akcesoriów – w ten sposób nic Cię nie zaskoczy. Masz 1001 pytań? Możesz na nas liczyć!
- Mała grupa, składająca się z maksymalnie 12 uczestników. W takich warunkach masz lepszy kontakt z przewodnikiem a Twoje uwagi i oczekiwania będą zawsze zauważone.
- Najlepsi przewodnicy. Trekking odbywa się pod czujnym okiem przewodnika, jednego z najlepszych i najbardziej zasłużonych lokalnych Szerpów oraz doświadczonego, polskojęzycznego lidera wysokogórskiego. Wspólnie na bieżąco monitorują oni sytuację w grupie i formę każdego uczestnika.
- Staranna aklimatyzacja. Nie szarżujemy, a skrupulatnie trzymamy się ustalonego planu aklimatyzacyjnego. Pełnia zdrowia i dobry humor to priorytet.
- Doskonała organizacja. W każdej chwili wyprawy jesteśmy w zasięgu lotniczej służby ratunkowej. W większości odwiedzanych przez nas wiosek mamy dostęp do internetu, jest też bardzo dobry zasięg telefoniczny.
Opis wyprawy
Odnalezienie utęsknionego spokoju na wakacjach czasem nie bywa łatwe: tłumy turystów, lokalni naganiacze i tak dalej… Dobrą alternatywą są góry, które urzekają swoim majestatem, a obcowanie z nimi daje poczucie harmonii i błogiego zadowolenia. Dlatego też chcemy zaprosić Cię na wędrówkę jednym z najbardziej malowniczych górskich szlaków, biegnącym w górę doliny Khumbu, gdzie w obrębie kilkudziesięciu kilometrów możemy znaleźć aż cztery ośmiotysięczniki. Najważniejszym z nich jest oczywiście Everest, którego baza jest głównym celem naszej wyprawy. Podczas trekkingu napotkamy również na inne słynne olbrzymy – jedną z najpiękniejszych gór świata, Ama Dablam, czy majestatyczną południową ścianę Lhotse. Jednak niepowtarzalne pejzaże Himalajów tworzą przede wszystkim rozsiane dookoła sześcio- i siedmiotysięczniki, mieniące się w zwrotnikowym słońcu, poprzecinane korytami rzek lodowcowych. Jednym z kulminacyjnych momentów wyprawy będzie wejście na wzgórze Kala Patthar, z którego roztacza się spektakularny widok na pobliski Everest. Innym, wizyta przy czortenie wzniesionym na cześć Jerzego Kukuczki, który zginął zdobywając południową ścianę Lhotse. Naszą wędrówkę ubogaca obserwacja codziennego życia wiosek, zamieszkałych przez pogodnych i gościnnych Szerpów. W ich świetnie zorganizowanych lodżach znajdziemy nocleg i wyżywienie. Po drodze mijamy także okazałe buddyjskie stupy i świątynie. Po powrocie do stolicy czeka nas fascynująca podróż po najważniejszych zabytkach doliny Katmandu.
powrót do góry stronyDzień po dniu
DZIEŃ 1
Wylot z Warszawy do Katmandu
DZIEŃ 2: KATMANDU
Przylot do stolicy Nepalu na lotnisko Tribhuvan, skąd prywatnym minibusem udamy się do hotelu w energicznej dzielnicy Thamel. Wieczorem zjemy wspólną kolację powitalną w jednej z lokalnych restauracji.
CZĘŚĆ I: DZIEŃ 3 – 14
Kliknij w mapę, aby powiększyć
DZIEŃ 3: KATMANDU – LUKLA (2860 m n.p.m.) – BENKAR (2790 m n.p.m.)
Wczesnym rankiem udajemy się na lotnisko, by na pokładzie niewielkiego samolotu turbośmigłowego odbyć 30 minutowy lot w głąb Himalajów. Lądujemy w położonej na wysokości 2860 m n.p.m. miejscowości Lukla. Na miejscu naszą grupę wzmocnią lokalni przewodnicy i tragarze, którzy przejmą od nas większość ekwipunku. Zaczynamy od spaceru do położonej niżej wioski Benkar, gdzie spędzimy pierwszą noc w górach.
DZIEŃ 4: BENKAR – NAMCHE BAZAR (ca. 3440 m n.p.m.)
Dziś czeka nas pierwsze dłuższe podejście do stolicy Szerpów, malowniczego Namche Bazar. Idąc spokojnym tempem wkraczamy na teren Parku Narodowego Sagarmatha, gdy na horyzoncie po raz pierwszy ukaże się nam oblicze Everestu. W dalszej drodze charakterystycznym elementem będą długie mosty wiszące, rozciągające się nad wartkimi rzekami lodowcowymi Doliny Khumbu, oraz karawany jaków, transportujących towary i sprzęt turystyczny. W końcu przekraczamy bramy leżącego na 3440 m n.p.m. Namche, harmonijnie wkomponowującego się w amfiteatralne zbocze. Niegdyś węzeł łączący lokalne szlaki handlowe, dziś nadal znajdziemy tu wszystko, co potrzebne w górach oraz dużo więcej: banki, galerie, kafejki internetowe, ciastkarnie, sklepy z markowymi ubraniami i sprzętem górskim. Jednym słowem idealne miejsce na postój aklimatyzacyjny.
DZIEŃ 5: NAMCHE – EVEREST VIEW HOTEL (3880 m n.p.m.) – NAMCHE
Jedna z reguł bezpiecznej aklimatyzacji mówi: „go high, sleep low”, czyli „śpij niżej niż maszerujesz.”. Zgodnie z tą zasadą ruszymy na spacer aklimatyzacyjny do Everest View Hotel, leżącego 450 metrów ponad Namche. Stamtąd będziemy mogli podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Ama Dablam i czwartą co do wysokości górę świata: Lhotse. Po południu wracamy do miasteczka.
DZIEŃ 6: NAMCHE – TENGBOCHE (ca. 3870 m n.p.m.) – PANGBOCHE (3985 m n.p.m.)
Żegnamy się z Namche i kontynuujemy marsz w kierunku Tengboche, gdzie mieści się ważny klasztor z największą w rejonie Khumbu tybetańską odmianą buddyjskiej świątyni, tzw. Gompą. Wioska jest położona na niewielkim plateau, poniżej którego roztaczają się zielone zbocza, a wokół górują ostre szczyty gór. Stamtąd już niedaleko do Pangboche, gdzie spędzimy noc.
DZIEŃ 7: PANGBOCHE – DINGBOCHE (ca. 4410 m n.p.m.)
Przekraczamy granicę 4000 m n.p.m. Dalej poruszamy się po rozległych płaskowyżach, zostawiając pod sobą lasy i pierwsze warstwy chmur, aż docieramy do leżącego na 4410 m n.p.m. Dingboche. Wioska jest swego rodzaju turystycznym węzłem komunikacyjnym, gdzie spotkać można podróżników wędrujących od strony Trzech Przełęczy na wschodzie, a także początkujących himalaistów, atakujących sześciotysięcznik Island Peak na zachodzie. Na miejsce docieramy relatywnie wcześnie, więc po lunchu udamy się na jeszcze spacer aklimatyzacyjny na pobliskie wzgórze.
DZIEŃ 8: DINGBOCHE
Regeneracja. W ramach aklimatyzacji i zalecanej, codziennej aktywności, odwiedzimy jeszcze jedno ważne miejsce: okazały czorten wzniesiony na cześć Jerzego Kukuczki, który zginął w 1989 r. atakując niezdobytą wówczas południową ścianę Lhotse. Ciała Kukuczki nigdy nie odnaleziono, a pomnik niedaleko miejsca jego śmierci jest dla wielu turystów i wspinaczy z Polski ważnym miejscem pamięci o jednym z najwybitniejszych himalaistów w historii.
DZIEŃ 9: DINGBOCHE – LOBUCHE (ca. 4950 m n.p.m.)
Tego dnia znajdziemy się już blisko granicy z Tybetem. Najpierw mijamy niewielką wioskę Dughla, leżącą w kamienistej dolinie, u podnóża moreny lodowcowej Khumbu, spływającej potężnym jęzorem z Everestu. Podchodzimy do jej czoła, gdzie na niewielkim płaskowyżu ustawiono tablice i stupy na cześć tych, którzy utracili życie podczas wspinaczki na tutejsze szczyty. Nocujemy w Lobuche na niemal 5000 m.n.p.m.
DZIEŃ 10: LOBUCHE – GORAK SHEP (ca. 5160 m n.p.m.)
Celem tego dnia jest ostatnia wioska przed granicą z Tybetem, Gorak Shep. Zmierzając dalej na północ, mijamy południową ścianę Lhotse, a naszym oczom ukazuje się siedem siedmiotysięcznych szczytów, zlewających się w potężny masyw Nuptse. W oddali czuwa strażnik granicy nepalsko-tybetańskiej, przepiękna piramida Pumo Ri. Główną „atrakcją” jest jęzor Lodowca Khumbu, będący tak niewyobrażalnych rozmiarów, że aż trudno go ogarnąć umysłem. Po przejściu ostatniego kamienistego odcinka, z małej płytkiej doliny pośród strzelistych skał wyłania się leżące na 5100 m n.p.m. Gorak Shep.
DZIEŃ 10 / 11: G. SHEP – KALA PATTHAR (ca. 5660 m n.p.m.) – BAZA POD EVERESTEM (ca. 5360 m n.p.m.)
Choć w porze suchej opady występują tu raczej rzadko i nie są obfite, to popołudniami, w najwyższych partiach gór, może się zachmurzyć. Dlatego jeśli niebo będzie czyste, wykorzystamy ten fakt, by obejrzeć wyjątkowy spektakl, jakim jest zachód słońca na pobliskim Evereście widziany z Kala Patthar. Szczyt wzgórza wznosi się na 5643 m n.p.m., czyli metr wyżej niż Elbrus i będzie najwyższym punktem trekkingu. Wejście z Gorak Shep trwa zaledwie 2-3 godzin i choć jest nieco męczące, to nużący się w kolorach zachodzącego słońca szczyt Everestu jest nagrodą wartą wysiłku. Wracamy po zmroku oświetlając drogę czołówkami. Rano łagodnym podejściem udajemy się do Everest base camp, czyli bazy pod Everestem. Tu ujrzymy go z samego bliska, gdzie lodowiec Khumbu mija podstawę góry i zakręca ku dolinie. I choć nie widzimy szczytu, to z bezpiecznej odległości czujemy na sobie przerażającą siłę Czomolungmy. Kilkusetmetrowy lodospad Khumbu, w którym zginęło najwięcej śmiałków atakujących górę, przesuwa się o ponad metr dziennie, wydobywając z siebie trzaski przypominające uderzenie pioruna w oddali.
C.d. DNIA 11: GORAK SHEP – DINGBOCHE
Jeżeli plan obejrzenia zachodu słońca pokrzyżują nam chmury, wówczas dnia 9. udamy się do Base Campu, a na Kala Patthar wejdziemy nazajutrz o świcie, aby podziwiać wschód, kiedy niebo na ogół jest bezchmurne. Po wszystkim wracamy do Dingboche na zasłużony odpoczynek.
DZIEŃ 12 – 14: DINGBOCHE – TENGBOCHE – MONJO – LUKLA
3-dniowy powrót do Lukli, z noclegami w Tengboche i i Monjo
CZĘŚĆ II: DZIEŃ 14 – 16
Kliknij w mapę, aby powiększyć
DZIEŃ 15 – 17*: DOLINA KATMANDU
Wcześnie rano wylatujemy do Katmandu. Przez kolejne dwa dni będziemy podróżować w rejonie stołecznej kotliny, odwiedzając najważniejsze zabytki regionu, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, m.in. królewskie place Durbar Square z przynależnymi pałacami i pagodami, w tym najbardziej okazały, znajdujący się w zabytkowym mieście Bhaktapur. Na naszej agendzie jest również Świątynia Małp czyli Swayambunath, czy najważniejsza świątynia Śiwy w Nepalu – Pashupatinath, gdzie zaobserwować można obrzędową kremację zwłok.
DZIEŃ 18: KATMANDU, POWRÓT
Transfer na lotnisko w Katmandu, skąd polecimy do Polski.
DZIEŃ 19: POLSKA
Przylot do Warszawy.
* Dni rezerwowe, do wykorzystania w przypadku opóźnień w lotach wewnętrznych spowodowanych niepogodą. W takiej sytuacji plan zwiedzania Doliny Katmandu może ulec częściowej zmianie.
powrót do góry stronyGaleria
powrót do góry stronyCena i terminy
Cena wyprawy:
1990 PLN + 2190 USD + przelot*
Terminy:
12.kwietnia – 30.kwietnia, 2025
11.października – 29.października, 2025
Publikacja terminów na kolejny okres: 07.01.2025 r.
Cena zawiera:
- Przelot Katmandu – Lukla – Katmandu
- Transport na terenie Nepalu wynikający z programu prywatnym, klimatyzowanym busem
- Polskojęzycznego lidera wysokogórskiego i doświadczonego na 8-tysięcznikach, lokalnego przewodnika (Szerpę)
- Podczas trekkingu:
- Noclegi w schroniskach o możliwie jak najwyższym standardzie, pokoje 2 os.
- Trzy posiłki dziennie, dowolnie wybrane z menu + herbata + woda pitna
- Tragarza, 15 kg na osobę
- Wstęp do Parku Narodowego Sagarmatha
- Opłatę trekkingową TIMS
- W Katmandu:
- 4 noclegi ze śniadaniem w bardzo wysoko ocenianym, 4* hotelu. Pokoje 2 os. z łazienką
- Wspólną kolację powitalną i pożegnalną w jednej z bardzo dobrych lokalnych restauracji
- Podczas wspólnego zwiedzania Doliny Katmandu:
- Polskojęzycznego lidera i lokalnego przewodnika historycznego
- Pełne ubezpieczenie KL + NNW + OC + sporty ekstremalne + bagaż
Cena nie zawiera:
- Nadbagażu podczas przelotu do Lukli i z powrotem, ok. 1$/kg powyżej 15 kg
- Obiadów i kolacji w Katmandu, z wyjątkiem wyżej wymienionych (stołujemy się w lokalnych, polecanych restauracjach)
- Biletów wstępu do atrakcji turystycznych w Katmandu (ok. 45 USD)
- Opłaty wizowej (50 USD)
- Napiwku dla tragarzy i przewodnika (razem przynajmniej 50 USD)
* Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu.
Sprawdź dostępność
Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące tej wyprawy.
Masz pytanie ogólne? Sprawdź nasze odpowiedzi w zakładce Jak to działa?