Co słychać?

W Norwegii nadchodzi lato… 🙂

01.05.2016

Kochani!

Mamy nadzieję, że dobrze się bawicie bądź odpoczywacie na swoich majówkach :).

Część naszego zespołu wróciła właśnie z Norwegii, w której gdzieniegdzie pada jeszcze śnieg, ale powoli przebija się wiosna :).

Ci z Was zastanawiający się jeszcze nad wzięciem udziału w naszych lipcowych wyprawach od Oslo do Nordkappu, pamiętajcie: latem w Norwegii jest ciepło, a często nawet gorąco :). Przez ostatnie lata w Oslo, podczas tamtejszego święta konstytucji 17 maja, mieszkańcy i goście chodzą po mieście ze spoconymi plecami, zajadając lody :).

Mówiąc o kończącej się zimie na północy – zobaczcie ten oto niesamowity filmik.

Zapewne słyszeliście już o Drabinie Trolli? To oczywiście słynna górska serpentyna, leżąca niedaleko Fiordu Romsdal w okręgu Møre og Romsdal. Tamtejsza dolina, oraz przylegająca do niej Ściana Trolli, najwyższa w Europie przewieszona skała, są na liście ulubionych miejsc nie tylko wśród turystów, ale też wspinaczy oraz fanów basejumpingu, czyli spadochroniarzy skaczących ze skał, mostów i budynków.

Drabina Trolli jest jedną z tych Norweskich dróg, które kompletnie przysypane śniegiem, wracają do użytku dopiero na przełomie maja i czerwca. Jeszcze kilka tygodni po otwarciu, na obu jej krawędziach wznoszą się kilkumetrowe ściany śniegu, tworząc swoisty lodowy tunel, choć asfalt już dawno suchy. Przejazd taką drogą to niezapomniane wrażenie! 🙂

Jak oni to robią? Obejrzyjcie załączony filmik, opublikowany przez norweski urząd drogowy Statens vegvesen, a wszystko stanie się jasne :).

Można się domyślać, że aby operacja zakończyła się sukcesem, nie mogą zapomnieć o wetknięciu wzdłuż drogi wysokich tyczek, zanim spadnie pierwszy śnieg ;).

 

powrót do blogapowrót do