Co słychać?

Czwartkowe inspiracje: chińskie wynalazki

07.07.2016

Chiny

.

Czy wiedzieliście, że Chiny są ojczyzną tak wielu przełomowych wynalazków

?PAPIER. Wynaleziony został już około II wieku p.n.e, ówczesny był gruby i szorstki, zupełnie nieprzydatny w piśmiennictwie. Na początku naszej ery Udoskonalony przez urzędnika Cai Lun, który zmieszał i zagotował ze sobą składniki takie jak kora drzewa, konopie, kawałki pościeli i starych sieci rybackich. Powstałą w ten sposób masę rozwałkowywano na cienkie warstwy, następnie wystawiano na słońce w celu wysuszenia i wypłowienia.

?DRUK. Wynaleziony w VII wieku w postaci drzeworytu. Pierwsza drukowana gazeta, Kaiyuan Za Bao, pochodzi z 713 roku, a pierwsza drukowana księga, Diamentowa Sutra, została wydana w 868 roku, w postaci pięciometrowego zwoju. Za panowania Mingów wprowadzono kolejne udoskonalenie – czcionkę metalową, wykonaną z brązu.

?PROCH ARMATNI. Pojawił się w Chinach około IX wieku za sprawą taoistycznych alchemików i początkowo służył do wytwarzania petard i sztucznych ogni. Na początku X wieku zaczęto wykorzystywać go militarnie, tworząc pierwsze rodzaje broni z jego użyciem. Wśród nich bomby wystrzeliwane z katapult, tzw. latające ognie, czy przenośne miotacze ognia.

?KOMPAS. Już w Okresie Walczących Królestw w V wieku p.n.e. Chińczycy, stosując igłę magnetyczną do wróżb i geomancji, zauważyli, że zawsze ustawia się ona w tym samym kierunku: północ-południe. Odkrycie to dało początek kompasowi – Zhinan zhen, co przetłumaczyć można jako „Igła wskazująca dobrą drogę” albo „Igła wskazująca południe”. Prawdziwy kompas, posiadający płytę azymutalną powstał jednak dopiero za panowania dynastii Song.

?JEDWAB. Chiny są również ojczyzną jedwabiu oraz hodowli jedwabników, dzięki którym uzyskuje się ową tkaninę. Jej najstarszy kawałek, znaleziony w chińskiej prowincji Henan, jest datowany na 3630 r. p.n.e. Jedwabnictwo miało w Chinach szczególne znaczenie i szerokie zastosowanie. Szaty wykonane z jedwabiu były przywilejem dworu oraz innych ważnych osobistości i świadczyły o wysokiej pozycji społecznej noszącego. Ponadto używano go do wyrabiania strun do instrumentów muzycznych, czy linki wędkarskiej, a także stosowano w piśmiennictwie i malarstwie. Był to również miernik wartości i ważny środek płatniczy, zastępujący złoto i srebro. Z tych powodów Chińczycy nie chcieli udostępnić sekretu powstania jedwabiu innym krajom. Cenny monopol utracili dopiero około V wieku, gdy mnisi wykradli kokony z żywymi jedwabnikami i w wydrążonej lasce zawieźli je do Konstantynopola.

?HERBATA. Jej powstanie owiane jest licznymi legendami. Według jednej z nich odkrył ją cesarz Shan Nung w 2737 roku p.n.e., który ze względów zdrowotnych pił jedynie gorącą wodę. Pewnego razu do naczynia, z którego pił władca, wpadło przypadkowo kilka listków herbaty. Powstały napój bardzo mu zasmakował, a przy okazji odkrył on, że poprawia samopoczucie i dodaje energii. Jak głosi „Umowa ze sługą”, dzieło poety Wanga Bao z 59 roku p.n.e., picie herbaty było już wówczas jednym z rytuałów codziennego życia

?LATAWCE. Znano je w Chinach już około V wieku p.n.e. Początkowo służyły cesarzom w czasie prowadzonych wojen. Najpierw nadawano im wygląd groźnych smoków, by wystraszyć nieprzyjacielskie wojska, z czasem wykorzystywano je także do sygnalizacji ratunkowej.

? Pojedź z nami do Chin i poczuj je na własnej skórze. Program wyprawy:www.sunsara.pl/chiny/

? sunsara@sunsara.pl
?22 122 02 15

powrót do blogapowrót do